"Trãim într-o lume în care primul e totul și al doilea nimic" obișnuia sã spunã Walter Scott, adagiu adaptabil la "garsoniera" portarului(cum se exprima pitoresc Tamango) astfel: "practicãm un sport în care numãrul 1 e totul, iar rezerva lui mai nimic". Priviți-l cât de umilit carã "rezervistul" la intrarea pe teren plasa cu mingi. Deși de fațadã numãrul doi bolborosește "nu mã deranjeazã, cel mai bun sã apere", nimeni nu poate intui ce se petrece în sufletul lui. În cazul unor valori apropiate, în câmp se pot face improvizații: Ienei a fost retras ca fundaș când apãrarea Stelei scârțâia, Iovan a fost mutat fundaș dreapta, fãcându-i loc "Cãprioarei" Belo(mișcare genialã a lui nea Imi), iar Rãdoi penduleazã între mijlocaș și fundaș dupã cum se trezește la palat vizionarul Gigi.
Dar cum acționezi când ai doi goal-keeper-i(ba chiar gold-keeper-i, pãzitori de aur) ca în cazul C.C.A. ? În zilele noastre s-a generalizat o metodã durã: primul portar apãrã pânã "o comite", urmeazã al doilea, supus unei presiuni similare. Antrenorii militari, de-abia ieșiți din marasmul rãzboiului, au gãsit o formulã elegantã, care sã nu lezeze orgoliul celor douã pantere: apãrarea alternativã a porții. Nicãieri nu s-a mai întâlnit un asemenea fenomen nici înainte, nici dupã acel deceniu 6 "militar". Ai fi tentat sã-i numești "gemenii porții", dacã n-ai ști cât de diferiți au fost ca fire și stil(în afara înãlțimii comune de 1,74 metri și talentului de excepție nu-i lega aproape nimic). Oricum metafora-omagiu cea mai nimeritã cred cã e aceea de a considera, într-o secundã de recunoștințã, cã acea faimoasã C.C.A,, rostitã pe de rost de fani și profani, a avut un singur portar, pre numele sãu Toma Voinescu !
Un muntean din județul Giurgiu(Þop) și un moldovean de Brãila(Michi, zis și Dulfi). VOI NE SCUzați portari de duzinã cã despre cei doi s-ar putea scrie un TOM Antologic: muncã(amândoi decorați cu Ordinul Muncii), talent, sacrificiu, dragoste imensã fațã de club(care dintre portarii de azi ar accepta sã-și înjumãtãțeascã de bunã voie palmaresul de la echipã și naționalã ?). Iatã scurte portrete rãmase de la antrenorul lor Ilie Savu: Voinescu, aparent mai sobru, dar iute la mânie, exploziv, suplu și mobil; Toma, mereu pus pe glume, dar sobru în intervenții, echilibrat, cu plasament excelent. Amândoi cu o detentã imponderabilã și ieșiri curajoase la centrãri, în condițiile apãrãrilor rarefiate ale romanticului WM (3-2-5 !!!).
Se antrenau suplimentar pe ascuns, regula alternanței nefuncționând decât atunci când unul dintre ei era accidentat. Voinescu: 6 titluri, 5 Cupe ale României, 185 prezențe în A și 22 la naționalã, "cel mai mare portar din lume" socotit la Olimpiada de la Helsinki din 1952(ziarul consfințind asta i-a fost confiscat la vamã), 1-2 cu Ungaria,viitoarea vicecampioanã mondialã, meci de referințã, cel cu Spania de la București din 1963 scor 3-1, în preliminariile campionatului european, insuficient pentru a rãsturna acel 0-6 din tur, marca Titi Teașcã. Toma: 5 titluri, 2 Cupe, 108 prezențe în A, 16 la naționalã, la Universiada din Budapesta din 1954 în 7 partide n-a primit nici un gol, meci de referințã în 1956 la Belgrad Jugoslavia-România(C.C.A. plus Stoke și Nae Georgescu), 0-1, când l-a înlocuit pe Voinescu în minutul 29 și a parat un 11 metri la Vukas.
Þop pare sã fi luat fața la fotografie(mai ales cu acea pozã când el agațã mingea în vinclul porții) și cu tragerea permanentã a elasticului de la șort, ca semn al nerãbdãrii de a plonja. Toma, nespectaculosul, va rãspunde cu un gest consistent, o adorație unicã fațã de Steaua, ca antrenor dirijându-i juniorii cei mai talentați de la "Luceafãrul"(de ofticã, cei de la Dinamo au tras sforile și-au desființat vestita pepinierã centralizatã de valori). Dacã voiați reperul de început al superbei sintagmei "trup și suflet pentru culori" îl aveți în legenda...portarului Toma Voinescu !
Constantin Ardeleanu
