FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pentru Cei Pasionati De Astronomie

Azzido31.07.2007 14:16

Începând cu luna August, nopțile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar și cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o lunã plinã în aceastã perioadã. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pãmânt și va fi ziua în care Marte se va vedea cel mai bine. În noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmãriți cerul. Pe cer se va vedea ca și cum Terra are douã luni. Urmãtoarea datã când planeta Marte va trece atât de aproape de Terra va fi în anul 2287. Spune și altora, meritã! Toți cei care sunt acum în viata nu vor mai avea ocazia sa vada acest lucru.

 

Asadar, aviz amatorilor !

steagro

Recoba31.07.2007 15:01
Începând cu luna August, nopțile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar și cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o lunã plinã în aceastã perioadã. Pe 27 August, planeta Marte se va afla la 34.65 milioane de mile de Pãmânt și va fi ziua în care Marte se va vedea cel mai bine. În noaptea de 27 August, la ora 00:30 urmãriți cerul. Pe cer se va vedea ca și cum Terra are douã luni. Urmãtoarea datã când planeta Marte va trece atât de aproape de Terra va fi în anul 2287. Spune și altora, meritã! Toți cei care sunt acum în viata nu vor mai avea ocazia sa vada acest lucru.

 

Asadar, aviz amatorilor !

steagro

 

Moama azzido nu te supara pe mine ...da era sa ma ia plansul cand am vazut chestia aasta si pe forum...crede ma...de 1 sapt primesc incontinuu massuri pe messenger vis a vis de chestia asta....o vad si aici...ma deprimat complet...bine evenimentul in sine ...e frumos...daa..parca brusc toata lumea se intereseaza de astrii in perioada asta :))

CSA31.07.2007 15:34

LOL

 

Nu e adevarat, nu mai tin minte unde am vazut, dar o scrisoare ca asta era in topul celor mai virale mesaje de pe e-mail.

 

Chiar nu discerneti intre adevar si fictiune? Daca ar fi fost adevarat stirea ar fi venit pe canale mai consacrate decat mass-ul de messenger.

danimarcu31.07.2007 16:00
Urmãtoarea datã când planeta Marte va trece atât de aproape de Terra va fi în anul 2287.

In 27 sunt ocupat,o sa astept urmatoarea trecere... :biggrin:

Azzido31.07.2007 22:19
Moama azzido nu te supara pe mine ...da era sa ma ia plansul cand am vazut chestia aasta si pe forum...crede ma...de 1 sapt primesc incontinuu massuri pe messenger vis a vis de chestia asta....o vad si aici...ma deprimat complet...bine evenimentul in sine ...e frumos...daa..parca brusc toata lumea se intereseaza de astrii in perioada asta :))

 

Nu ma supar deloc.

Pana la urma se pare ca faza asta e o teapa:

 

"Circulã pe internet o știre care anunțã cã "începând cu luna august, nopțile, planeta Marte va fi cel mai luminos punct pe cer. Chiar și cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o lunã plinã. Pe 27 august, planeta Marte se va afla la 56 milioane de km de Pãmânt. Astrul se va vedea cel mai bine la ora 00:30. Va pãrea cã pe cer se aflã douã Luni. Urmãtoarea datã când planeta Marte va trece atât de aproape de planeta noastrã va fi în anul 2287". Observatorul Astronomic din București avertizeazã populația cã știrea este o farsã, în care se folosesc date vechi de 3 ani."

 

Partea nasoala e ca teapa asta si-au luat-o multe ziare si agentii de presa, deci fie-va mila, nu aruncati cu pietre. :biggrin:

 

Pacat, chiar ar fi fost interesant de vazut...

bodanelu01.08.2007 19:41

si daca pe 27 o sa fie inorat? :D :D :D

rady07.08.2007 08:22