FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și una din legendele ei nemuritoare

fcsteaua.ro24.07.2007 04:11

Soarta a vrut ca perioada 1968-1971 sã fie una feericã pentru fotbalul românesc, fiindcã naționala în "D" se calificase în premierã la un turneu final postbelic de World Cup la Mexic, având în fara celor doi prinți Dobrin și Dumitrache, destui cavaleri de onoare ca Dinu, Lițã Dumitru, Tãtaru II, Dembrovschi, Neagu, Nunweiler VI, Rãducanu. ªi ca în basme vrãjitoarea cu nume de Angel(o) l-a ostracizat pe prințul din Trivale, lui Dembrovschi, un mijlocaș harnic, i s-ar fi ridicat statuie, Mopsul a sucit ca în desene animate pe celebrul Boby Moore, brazilienii viitori campioni mondiali au fost la un pas de a fi egalați de necunoscuții lei carpatini, iar Lucescu dupã o prestație ștearsã s-a ales cu renumele de "cãpitanul nejucãtor".

 

În țarã se venea dupã "primãvara de la Praga" din 1968, când cartea demnitãții românește fusese jucatã teribil, din nou fiind amãgiți cu ideea falimentarã a unui "despot luminat". În cele trei sezoane pomenite, "bãtrâna doamnã" din Arad a câștigat douã titluri consecutive încadratã de Steaua (1968) și Dinamo (1971). ªi ca perlã a coroanei s-au jucat trei finale ale Cupei României între Steaua și Dinamo, de o frumusețe cum nu s-a mai vãzut nici înainte, nici dupã aceea. Vã voi menționa doar personajele și "intriga" golurilor, lãsându-vã libertea de a vã reaminti sau a însãila povestea ce vã place.

 

22.06.1969. Steaua: Suciu-Sãtmãreanu I, Dumitru Nicolae, Hãlmãgeanu, Vigu-Dumitriu III, Negrea- Pantea (88, ªoo) Voinea, Tãtaru II, Creiniceanu. Dinamo: Coman(46, Datcu)-Popa, Boc, Dinu, C.ªtefan-Gergely, Stoenescu, Nunweiller VI-Pârcãlab(50,Sãlceanu), Dumitrache, Lucescu. Scor 2-1(1-0) prin golurile marcate de Voinea (43, 75) și Dumitrache(50). "Voinicul" militar, cu instictul sãu formidabil de golgeter spãlase rușinea înfrângerilor din campionat (0-1 și 2-4).

 

26.07.1970. Steaua: Suciu-Cristache Sãtmãreanu I, Ciugarin, Vigu-Dumitriu III, Naom- Costicã ªtefãnescu (60, Negrea), Voinea, Iordãnescu, Crãiniceanu(65, Mirãuțã). Dinamo: Cavai-Cheran, Nunweiller IV (46, Stoenescu), Dinu, Deleanu-Sãlceanu, Nunweiller VI-Pârcãlab, Lucescu, Dumitrache, Haidu (64, Both) Scor 2-1 (1-0) prin golurile marcate de Voinea (7, 56) și Dumitrache (79). Atins de frumusețea jocului, îndeobște pragmaticul și agresivul Dinu a recunoscut cã un gol înscris de el a fost cu mâna, gest de un fair play care nu l-a vizitat pe Maradona în "rãzboiul Malvinelor".

 

4.07.1971. Steaua: Haidu-Sãtmãreanu I, Ciugarin, Cristache, Vigu-Negrea, Naom- Pantea, Tãtaru II, Iordãnescu, Dumitriu III (70, Aelenei). Dinamo: Constantinescu-Cheran, Nunweiller III, Gabriel Sandu(46, Stoenescu), Deleanu- Dinu, Nunweiller VI- Sãlceanu, Doru Popescu(55, Haidu), Dumitrache , Lucescu. Scor: 3-2 (2-1), prin golurile marcate de Lucescu (2, 58 penalty), Tãtaru II (23p, 30, 80).

 

Antrenorii acestei triplete au fost Nicolae Kovacs(Steaua) și Dumitru Nicolae Nicușor(Dinamo), la care s-a adãugat la a treia întâlnire Traian Ionescu, fostul portar de la C.C.A., militarul care a "defectat" la inamic și i-a adus în vitrina cu trofee 5 titluri(supãrat cã Steaua nu-l bagase în seamã. Ce Waterloo balcanic !). A surprins copia la indigo a primelor douã finale de cupã, pãstrându-se aceiași marcatori și faptul cã acest omagiu românesc adus jocului în 11 s-a fãcut prin înscrierea a 11 goluri în 3 seri feerice de varã. Dupã ultima finalã, Kovcs a luat drumul Ajax-ului unde a cucerit cupe de anvergurã intrenaționalã, iar o parte din jucãtori au avut o carierã formidabilã; Iordãnescu, Lucescu, Dumitriu III, Costicã ªtefãnescu. Stelele din groapa cu lei din Guadalajara Tãtaru II și Dumitrache au luat prematur drumul stelelor. De atunci zarurile au cãzut altfel pe tabla în verde a fotbalului, dar ori de câte ori Ursitoarele dau câte un 1-2 nu existã nici o îndoialã:

 

1.Steaua, 2.Dinamo...

 

Constantin Ardeleanu

ionutz8924.07.2007 05:33

Lol, frate domnul Ardeleanu sa nascut odata cu istoria Stelei ?!

:biggrin: . de unde poate sti toate aceste lucruri............

Oricum felicitari pentru articol dar va antreb da curiozitate sunteti de aceeasi varsta ca Steaua? :))))))

fular-campionii

nicolaef24.07.2007 08:31

DE LA CELE 3 FINALE DE CUPA LA Gica Hagi!!

Multumesc Constantin Ardeleanu pentru cele mia frumoase aduceri aminte din studentia mea. Ce finale magnifice! Ce jucatori si antrenori exemplari! Ce desfasurare intre suporteri stelisti si dinamovisti! Nimic din sarambanda de insulte care reprezinta "repertoriul" tinerelor generatii. Si noi am trait rivalitatea cu dinamovistii la 1000 de volti. Deosebirea era ca, dupa cele trei finale, castigate de eterna "CCA-Steaua", ne intorceam seara la caminul Occidentului, plini de bucurie, mergeam la beraria din Buzesti, si ne sicanam cu colegii dinamovisti. Nu tu batai, nu tu urã, nu tu prescurtari siloase de tipul "UE". Numai mandria ca eram din nou invingatori. Dar sa lasam nostalgia in vestiarul nostru de suporteri. In aceste zile ne luptam inca o data cu minciunile finantatorului si incercam sa cotizam, cum putem fiecare, pentru sprijinirea lui Gica Hagi. Mandru ca sunt stelist!

b10hgh24.07.2007 08:37
DE LA CELE 3 FINALE DE CUPA LA Gica Hagi!!

Multumesc Constantin Ardeleanu pentru cele mia frumoase aduceri aminte din studentia mea. Ce finale magnifice! Ce jucatori si antrenori exemplari! Ce desfasurare intre suporteri stelisti si dinamovisti! Nimic din sarambanda de insulte care reprezinta "repertoriul" tinerelor generatii. Si noi am trait rivalitatea cu dinamovistii la 1000 de volti. Deosebirea era ca, dupa cele trei finale, castigate de eterna "CCA-Steaua", ne intorceam seara la caminul Occidentului, plini de bucurie, mergeam la beraria din Buzesti, si ne sicanam cu colegii dinamovisti. Nu tu batai, nu tu urã, nu tu prescurtari siloase de tipul "UE". Numai mandria ca eram din nou invingatori. Dar sa lasam nostalgia in vestiarul nostru de suporteri. In aceste zile ne luptam inca o data cu minciunile finantatorului si incercam sa cotizam, cum putem fiecare, pentru sprijinirea lui Gica Hagi. Mandru ca sunt stelist!

Intradevar trebuie sa punem umar de la umar prin incurajari si mesaje de sprijin pentru cel mai mare fotbalist al Romaniei...merita sprijinul nostru pentru toate numerele de magie oferite noua...publicului...il ador pe Hagi jucatorul si vreau sal sprijin pe antrnorul Hagi...cei ce respecta gloriile acest lucru ar trebui sa faca....apropo ati mai intrat pe siteul oficial al lui Gica Hagi??? e jalnic si la pamant...nu mai e actualizat de 2 ani !!!!!!!!!! incredibil....cei ce cunosc hai sa facem ceva....e la pamant si nu merita Hagi o astfel de prezentare si site de nota 5 nu de...10...

cristi_mold24.07.2007 09:28

Din nou un articol extraordinar din partea domnului Ardeleanu. Iar fraza din final este absolut sublima. Steaua 1, Dinamo 2. Asa trebuie sa arate clasamentul si la finalul acestui sezon. Pentru ca avem istoria de partea noastra, pentru ca avem traditia de partea noastre,pentru ca avem prezentul de partea noastra si nu in ultimul rand, pentru ca ne numim Steaua si suntem nascuti invingatori

Kappon24.07.2007 09:33

Nu este in intentia mea sa critic cu rautate starea de facto din acea perioada a Stelei.

Imi aduc aminte de acele vremuri, eram inca in tara. Spre deoesebire de cei mai multi, citesc despre acele trei cupe castigate de Steaua cu destula tristete. Am inca certitudinea ca Dinamo nu a tras 100% pentru a castiga acele meciuri, pentru ca erau deja campioni. Eram in club cand din sursa sigura am aflat ca un antrenor de la Steaua a refuzat transferul lui Ion Pircalab de la UTA, pentru ca avea pe lista un alt jucator, care ulterior s-a dovedit a fi un minus, mai in toate meciurile.

Pe de alta parte nu pot sa imi ascund deceptia cand revad formula echipei cu juctaori de nivelul diviziei C, precum Marius Ciugarin. Lantul erorilor era destul de mare iar rezultatele in campionat nu erau cele asteptate.

Comedia erorilor a continuat. Viorel Nastase, un centru atacant de poveste, era tinut pe tusa, in timp ce TataruII, Dumnezeu sa il ierte, si mult adulatul galeriei, "orbul" Costica Zamfir, jucau titulari.

Sa ne reamintim ca Viorel Nastase a marcat patru goluri impotriva celebrei CF Barcelona:

Barcelona-Steaua 0-1 (Viorel Nastase)

Steaua-Barcelona 2-1 (Viorel Nastase -ambele goluri)

Barcelona - Steaua 5-1 (pentru Steaua a marcat-cine altul?-marele Viorel Nastase)- Ca drept "rasplata" in meciul retur nu a fost titularizarizat!

Nu mai amintesc de prestatia sa in Bundesliga unde intrat in etapa a cincea in campionatul 79/80 a marcat 14 goluri, fiind remarcat chiar de Franz Beckenbauer. La Steaua, fost scuipat, injurat de medicrul Vigu, exclus din fotbal pe viata si cel mai rau, tinut rezerva pentru a face loc unor jucatori care isi dadeau cu stabgu-n-dreptu.

Mai nou, il avem pe Nea Gigi, specialist in orice, exceptind fotbal, matematica si politica.

Ne ramine doar speranta. Vorbesc din pozitia unui suporter care nu uita ca Steaua a castigat CCE si a jucat o finala de CCE.

Kappon

nicolaef24.07.2007 09:38
Intradevar trebuie sa punem umar de la umar prin incurajari si mesaje de sprijin pentru cel mai mare fotbalist al Romaniei...merita sprijinul nostru pentru toate numerele de magie oferite noua...publicului...il ador pe Hagi jucatorul si vreau sal sprijin pe antrnorul Hagi...cei ce respecta gloriile acest lucru ar trebui sa faca....apropo ati mai intrat pe siteul oficial al lui Gica Hagi??? e jalnic si la pamant...nu mai e actualizat de 2 ani !!!!!!!!!! incredibil....cei ce cunosc hai sa facem ceva....e la pamant si nu merita Hagi o astfel de prezentare si site de nota 5 nu de...10...

 

REVENIRE

Domnule Constantin Ardeleanu,

Spre rusinea mea nu cunosc site-ul oficial al lui Gica Hagi!!! Va rog sa mi-l puneti si mie la dispozitie. Total de acord! Gica a revenit in templul Ghencea. Cred ca poate fi antrenor de maretia fostului jucator. Are nevoie de sprijinul nostru si-l vom sustine si electronic cu incurajari meritate. Cred ca in sezonul 2007-2008 noi, stelistii, cu Gica Hagi, antrenorii secunzi si Ilie Adrian si, bineinteles, jucatorii sa avem mai multe succese sarbatorite la Universitate sau la stadionul frumoaselor amintiri.

DonAndres24.07.2007 11:29

Ce vremuri!!!Ce articol!!!Superb domnule Ardeleanu!!!Desi nu am trait acele vremuri articolul dumneavoastra parca te duce inapoi la acei ani plini de parfumul romantismului.

La cat mai multe articole de genul acesta!!!Felicitari!!

Kappon25.07.2007 12:46
Ce vremuri!!!Ce articol!!!Superb domnule Ardeleanu!!!Desi nu am trait acele vremuri articolul dumneavoastra parca te duce inapoi la acei ani plini de parfumul romantismului.

La cat mai multe articole de genul acesta!!!Felicitari!!

 

 

"Ani plini de parfumul romantismului?" Intradevar, Ceausescu si Partidu' aveau grija sa "ofere".

Sincer, preferam sa am Gucci sau Armani. Parfumul romatismului de atunci, era parfumul comunist al mizeriei.

floreao23.09.2007 22:54
Nu este in intentia mea sa critic cu rautate starea de facto din acea perioada a Stelei.

Imi aduc aminte de acele vremuri, eram inca in tara. Spre deoesebire de cei mai multi, citesc despre acele trei cupe castigate de Steaua cu destula tristete. Am inca certitudinea ca Dinamo nu a tras 100% pentru a castiga acele meciuri, pentru ca erau deja campioni. Eram in club cand din sursa sigura am aflat ca un antrenor de la Steaua a refuzat transferul lui Ion Pircalab de la UTA, pentru ca avea pe lista un alt jucator, care ulterior s-a dovedit a fi un minus, mai in toate meciurile.

Pe de alta parte nu pot sa imi ascund deceptia cand revad formula echipei cu juctaori de nivelul diviziei C, precum Marius Ciugarin. Lantul erorilor era destul de mare iar rezultatele in campionat nu erau cele asteptate.

Comedia erorilor a continuat. Viorel Nastase, un centru atacant de poveste, era tinut pe tusa, in timp ce TataruII, Dumnezeu sa il ierte, si mult adulatul galeriei, "orbul" Costica Zamfir, jucau titulari.

Sa ne reamintim ca Viorel Nastase a marcat patru goluri impotriva celebrei CF Barcelona:

Barcelona-Steaua 0-1 (Viorel Nastase)

Steaua-Barcelona 2-1 (Viorel Nastase -ambele goluri)

Barcelona - Steaua 5-1 (pentru Steaua a marcat-cine altul?-marele Viorel Nastase)- Ca drept "rasplata" in meciul retur nu a fost titularizarizat!

Nu mai amintesc de prestatia sa in Bundesliga unde intrat in etapa a cincea in campionatul 79/80 a marcat 14 goluri, fiind remarcat chiar de Franz Beckenbauer. La Steaua, fost scuipat, injurat de medicrul Vigu, exclus din fotbal pe viata si cel mai rau, tinut rezerva pentru a face loc unor jucatori care isi dadeau cu stabgu-n-dreptu.

Mai nou, il avem pe Nea Gigi, specialist in orice, exceptind fotbal, matematica si politica.

Ne ramine doar speranta. Vorbesc din pozitia unui suporter care nu uita ca Steaua a castigat CCE si a jucat o finala de CCE.

Kappon

 

 

Va rog daca cunosteti mai multe date despre Viorel Nastase sa-mi comunicati la adresa de mail : f***@*** Daca cineva are cumva poze cu Viorel Nastase va rog foarte mult sa ma contactati. Sunt cineva din familie, dar care l-a vazut doar in 1993 in Germania si de atunci nu mai stim nimic de el. Daca doriti sa stiti mai multe amanunte contactati-ma la adresa de mai sus

Multumesc mult