FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Sugestii Pentru Aiss

andyro23.07.2007 14:49

As avea si eu cateva sugestii pentru AISS (pe care le voi continua din "pozitia" de membru, sper eu in saptamanile urmatoare).

 

1. Referitor la atragerea de noi membri

a) Oameni buni, aveti cel mai bun "instrument" de a atrage noi membri in AISS - siteul fcsteaua.ro. Parerea mea e ca nu e indeajuns de folosit - ma gandeam, de exemplu, ca 2-3 zile pe saptamana sa aveti un banner pe prima pagina cu ceva gen "Arata ca vrei sa faci ceva pentru Steaua - Inscrie-te in AISS acum (link)". Eventual bannerul sa contina pe scurt si actiunile principale efectuate de AISS pana acum, posibile beneficii. Daca aveti pe cineva care lucreaza/studiaza marketing, cred ca va poate ajuta cu asa ceva (eu am facut management si secundar marketing, dar as putea ajuta)

 

b) Vorbeam cu cineva de pe aici (nu spun cine, persoana importanta :D) despre faptul ca gruparile sunt in general grupuri inchise. Adica daca Ionel, stelist infocat care vine meci de meci de ani de zile, vrea sa intre intr-un grup, are 90 % sanse sa i se dea cu flit. Poate ca pe acesti suporteri "liberi" - care nu fac parte dintr-un grup - s-ar putea axa o actiune de promovare a AISS. La fel, poate o actiune de organizare a unei deplasari (fara sa fie implicate fondurile AISS, normal - doar va interesati de niste oferte, etc). Sunt multi oameni in tribune si in peluza care vor sa faca ceva pentru Steaua, si nu stiu cum, si se simt mici si neimportanti. Puteti sa le aratati ca si ei conteaza ;).

 

Cum se face asta, e o discutie mai lunga. De la fluturasi impartiti in tribune/peluze cam la fiecare meci, fluturasi bine structurati (iar marketingul) si pana la discutii directe cu cel de langa tine, in care sa ii explici ce inseamna AISS, cum functioneaza si ce poate face el in cadrul AISS.

 

2. Referitor la transparenta

 

O idee foarte buna e publicarea extraselor de cont, desi poate ar fi util un sumar al lor (lunar), si nu detaliat pe fiecare zi. M-ar interesa daca (si urmeaza o combinatie de intrebari si sugestii) :

 

- exista o structura de conducere, iar in cadrul acelei structuri fiecare are un rol bine determinat (spre ex. PR, atragere de membri, financiar, organizatoric, etc)

- acea structura este fixa (membri fondatori) sau flexibila (spre exemplu, alcatuita partial din membri fondatori si partial din 1-2-3 membri obisnuiti); daca prima varianta este corecta, daca exista un plan ca pe viitor sa se treaca la a doua varianta, care, spun eu, ar creste dinamica luarii deciziilor + ar fi un motiv de atragere a noilor membri.

- cateva detalii despre modul in care se iau deciziile - spre exemplu, unele comentarii relativ la comunicate, care au rezultat in urma discutiilor dintre membri AISS. Ar da dovada de mai multa transparenta, de faptul ca exista democratie - banuiesc ca nu exista unanimitate in luarea deciziilor de fiecare data, si deci de cresterea increderii in AISS.

 

3. Referitor la proiecte - cred ca ar fi utila o lista de proiecte CONCRETE ale AISS, pentru acest an de exemplu, cu eventuale deadlineuri. Again, ar contribui la imaginea de seriozitate si la increderea in capacitatea AISS de a gestiona proiecte si actiuni.

 

4. Un articol din cand in cand, despre numarul de membri, fluctuatia lui, acoperirea zonala (de exemplu) - stiu ca in prima luna au fost vreo 30 de membri parca, dar de atunci nu mai stiu daca e vorba de 50, 100, 200, 500 - un articol in acest sens avand si scop de informare dar si de publicitate.

 

5. Adaugarea la siteul AISS.ro (care mi se pare updatat cam greu) a unei pagini de PR, unde sa fie prezentate actiunile si acoperirea mediatica. Pagina care ar putea fi folosita mai departe la atragerea de parteneri la diverse proiecte - si aici probabil ca se pot selecta o gramada de idei, prima care imi vine in cap fiind un mini-campionat de fotbal pentru "piticii" din cartierele preponderent steliste, cu premii simbolice oferite de sponsori (si cred ca aici ati gasi destul de usor sponsori).

 

6. Reluarea intalnirilor publice cu toti membrii AISS si cu alti posibili membri, o data pe luna de exemplu, intr-un cadru mai mult sau mai putin formal (as sugera o intalnire "oficiala", urmata de un meci de fotbal si bere :D).

 

Sunt sigur ca unele din sugestiile de mai sus au fost discutate de voi sau urmeaza sa fie puse in aplicare(nu am de unde sa stiu asta deocamdata), dar sper ca macar o parte dintre ele sa va ajute (si in curand, sa ne ajute). Daca alti membri de pe forum mai au alte sugestii, cred ca le pot posta aici :P.

AmuntBoy23.07.2007 20:32

sa treaca codul rosu si cel portocaliu si se va relua activitatea la turatie maxima a AISS-ului ;)

Il Soldatino24.07.2007 12:58
As avea si eu cateva sugestii pentru AISS (pe care le voi continua din "pozitia" de membru, sper eu in saptamanile urmatoare).

 

1. Referitor la atragerea de noi membri

a) Oameni buni, aveti cel mai bun "instrument" de a atrage noi membri in AISS - siteul fcsteaua.ro. Parerea mea e ca nu e indeajuns de folosit - ma gandeam, de exemplu, ca 2-3 zile pe saptamana sa aveti un banner pe prima pagina cu ceva gen "Arata ca vrei sa faci ceva pentru Steaua - Inscrie-te in AISS acum (link)". Eventual bannerul sa contina pe scurt si actiunile principale efectuate de AISS pana acum, posibile beneficii. Daca aveti pe cineva care lucreaza/studiaza marketing, cred ca va poate ajuta cu asa ceva (eu am facut management si secundar marketing, dar as putea ajuta)

 

b) Vorbeam cu cineva de pe aici (nu spun cine, persoana importanta :D) despre faptul ca gruparile sunt in general grupuri inchise. Adica daca Ionel, stelist infocat care vine meci de meci de ani de zile, vrea sa intre intr-un grup, are 90 % sanse sa i se dea cu flit. Poate ca pe acesti suporteri "liberi" - care nu fac parte dintr-un grup - s-ar putea axa o actiune de promovare a AISS. La fel, poate o actiune de organizare a unei deplasari (fara sa fie implicate fondurile AISS, normal - doar va interesati de niste oferte, etc). Sunt multi oameni in tribune si in peluza care vor sa faca ceva pentru Steaua, si nu stiu cum, si se simt mici si neimportanti. Puteti sa le aratati ca si ei conteaza ;).

 

Cum se face asta, e o discutie mai lunga. De la fluturasi impartiti in tribune/peluze cam la fiecare meci, fluturasi bine structurati (iar marketingul) si pana la discutii directe cu cel de langa tine, in care sa ii explici ce inseamna AISS, cum functioneaza si ce poate face el in cadrul AISS.

 

2. Referitor la transparenta

 

O idee foarte buna e publicarea extraselor de cont, desi poate ar fi util un sumar al lor (lunar), si nu detaliat pe fiecare zi. M-ar interesa daca (si urmeaza o combinatie de intrebari si sugestii) :

 

- exista o structura de conducere, iar in cadrul acelei structuri fiecare are un rol bine determinat (spre ex. PR, atragere de membri, financiar, organizatoric, etc)

- acea structura este fixa (membri fondatori) sau flexibila (spre exemplu, alcatuita partial din membri fondatori si partial din 1-2-3 membri obisnuiti); daca prima varianta este corecta, daca exista un plan ca pe viitor sa se treaca la a doua varianta, care, spun eu, ar creste dinamica luarii deciziilor + ar fi un motiv de atragere a noilor membri.

- cateva detalii despre modul in care se iau deciziile - spre exemplu, unele comentarii relativ la comunicate, care au rezultat in urma discutiilor dintre membri AISS. Ar da dovada de mai multa transparenta, de faptul ca exista democratie - banuiesc ca nu exista unanimitate in luarea deciziilor de fiecare data, si deci de cresterea increderii in AISS.

 

3. Referitor la proiecte - cred ca ar fi utila o lista de proiecte CONCRETE ale AISS, pentru acest an de exemplu, cu eventuale deadlineuri. Again, ar contribui la imaginea de seriozitate si la increderea in capacitatea AISS de a gestiona proiecte si actiuni.

 

4. Un articol din cand in cand, despre numarul de membri, fluctuatia lui, acoperirea zonala (de exemplu) - stiu ca in prima luna au fost vreo 30 de membri parca, dar de atunci nu mai stiu daca e vorba de 50, 100, 200, 500 - un articol in acest sens avand si scop de informare dar si de publicitate.

 

5. Adaugarea la siteul AISS.ro (care mi se pare updatat cam greu) a unei pagini de PR, unde sa fie prezentate actiunile si acoperirea mediatica. Pagina care ar putea fi folosita mai departe la atragerea de parteneri la diverse proiecte - si aici probabil ca se pot selecta o gramada de idei, prima care imi vine in cap fiind un mini-campionat de fotbal pentru "piticii" din cartierele preponderent steliste, cu premii simbolice oferite de sponsori (si cred ca aici ati gasi destul de usor sponsori).

 

6. Reluarea intalnirilor publice cu toti membrii AISS si cu alti posibili membri, o data pe luna de exemplu, intr-un cadru mai mult sau mai putin formal (as sugera o intalnire "oficiala", urmata de un meci de fotbal si bere :D).

 

Sunt sigur ca unele din sugestiile de mai sus au fost discutate de voi sau urmeaza sa fie puse in aplicare(nu am de unde sa stiu asta deocamdata), dar sper ca macar o parte dintre ele sa va ajute (si in curand, sa ne ajute). Daca alti membri de pe forum mai au alte sugestii, cred ca le pot posta aici :P.

 

1.

a. Suntem constienti de acest aspect. Totusi am lasat ca nou infiintata AISS sa se dezvolte lin, fara o campanie de mediatizare agresiva...

 

b. Interesant, un pont bun...

 

2. Extrasele de cont se publica pe site lunar (cu mici exceptii atunci cand, din motive obiective trebuie sa mai intarziem publicarea acestora). Exista o structura de conducere cu functii specifice, dar este greu sa intocmesti fise de post pentru fiecare odata ce toata lumea face voluntariat si deja are alta slujba ce-i mananca tot timpul....unde mai pui ca sunt unii care au "donat" bani ca sa se puna rotile in miscare....

 

Structura de conducere AISS se regaseste la sectiunea ce-i poarta numele....Acolo se explica si cum se adopta deciziile, cum sunt primiti noii membri. Intr-adevar, o explicare mai buna a modului in care se iau deciziile ar creste nivelul de informare a suporterilor interesati de activitatile asociatiei. In principiu, se adopta decizii dupa ce se solicita parerea tuturor membrilor aflati in structurile de conducere si a celor activi. Avandu-se in vedere faptul ca toti oamenii implicati la nivel decizional in AISS sunt dedicati si de buna credinta, nu au fost niciodata situatii in care sa se creeze tabere sau sa fie necesar votul....

 

3. Proiectele. Nu stiu ce parere au ceilalti membri AISS, dar eu iti pot furniza vreo 5 proiecte la care m-am gandit, perfect realizabile cu "bataie lunga"...Problema? Nu pot fi implementate doar de noi ci doar in parteneriat cu administratia Stelei...In conditiile in care lucrurile s-au miscat atat de greu (abia anul acesta s-au gandit sa faca un muzeu si probabil peste 15 ani se vor gandi sa scape de bisnitari) e greu de crezut ca ideile vor putea fi puse in practica...in primul rand va fi greu sa fiu ascultat...

 

4. Se va face, dar cel mai probabil din vara anului viitor, atunci cand numarul de membri va fi mai mare. Daca se va putea si mai repede, ar fi excelent...

 

5. O idee buna...In legatura cu updatarea - este adevarat ca se face mai greu, dar nu uita ca si in aceasta sectiune lucreaza tot oamenii care se ingrijesc de fcsteaua.ro..de cele mai multe ori aceasta munca se face in conditii de criza de timp...

 

6. O idee excelenta. Putem chiar sa anuntam dinainte si cine va participa din cadrul redactiei fcsteaua.ro. In felul acesta vom putea face echipe de genul "admiratori Il Soldatino" sau "cine vrea sa-i rupa picioarele lui Il Soldatino"....

 

Stiu ca am raspuns cam in graba, comparativ cu munca depusa de tine pentru a asterne ce ai gandit. Eu ma bucur pentru ca ai decis sa ni te alaturi si sunt sigur ca ne vei fi de mare ajutor in viitor. Sa fie intr-un ceas bun...

 

Noroc,

 

Catalin

1on21.08.2007 15:56

Am și eu 2 sugestii:

1. Încercați sã vã faceți simțitã prezența și în revista oficialã, care am înțeles cã va fi editatã în colaborare cu gsp.

2. Încercați sã luați legãtura cu Vadim sau Pãunescu pentru crearea unui imn al clubului (vezi secțiunea "Discuții roș-albastre", topicul legat de imn.

cozmin02.09.2007 06:54

sau cu Ion dolanescu..

MIREL6RADOI25.10.2007 11:18

De ce AISS,nu convoaca o manifestatie anti-Jiji?!Atunci sa vedem cine tine cu adevarat la Steaua!De sprijin mass-media in promovare acestei manifestatii,n-ati duce lipsa.In plus,aveti si statut juridic,deci,puteti primi acceptul primariei(nu stiu daca se ia de la primaria generala sau de sector).Ca o sugestie,manifestatia ar trebui sa aiba loc intr-o sambata,asa,si cei din provincie sa poata veni.

ps in acest moment,imi vin in minte cel putin 4 persoane care ar veni la manifestatie .. :steag_steaua_ro:

Bodanel25.10.2007 17:30

Nu cred totusi ca s-ar strange mai multi ca la marsul impotriva legii scarbei de Dragomir.

MIREL6RADOI25.10.2007 17:32
Nu cred totusi ca s-ar strange mai multi ca la marsul impotriva legii scarbei de Dragomir.

Nu fi atat de sigur:) Ramane ca idee:)

Yoyoyoi25.10.2007 18:52
De ce AISS,nu convoaca o manifestatie anti-Jiji?!Atunci sa vedem cine tine cu adevarat la Steaua!De sprijin mass-media in promovare acestei manifestatii,n-ati duce lipsa.In plus,aveti si statut juridic,deci,puteti primi acceptul primariei(nu stiu daca se ia de la primaria generala sau de sector).Ca o sugestie,manifestatia ar trebui sa aiba loc intr-o sambata,asa,si cei din provincie sa poata veni.

ps in acest moment,imi vin in minte cel putin 4 persoane care ar veni la manifestatie .. :steag_steaua_ro:

exact la asta ma gandeam si eu. Si deja stiu vreo 20 persoane care ar participa sigur. si asta doar dupa o discutie asa, in dorul lelii. Nu se mai poate asa. Trebuie sa se faca ceva, ca e jale.

Sunteti forul reprezentativ al suporterilor stelisti. Aveti puterea legala si organizatorica pentru a putea intreprinde asa ceva. Si daca la un meci de campionat, fara prea mare importanta, se strang 15 000 de suporteri, ne putem baza pe prezenta unui numar la fel de mare la un astfel de miting.

O miscare la care sa participe si nume sonore care au mai mult sau mai putin legatura cu Steaua. Ia vorbiti cu Hagi si cu Ienei sa vina sa tina 2 minute de dicurs la acel miting. Am siguranta ca nu vor fi singurele glorii care sa participe la o intalnire cu suporterii. Sa mai vina Bere Gratis sa cante imnul Stelei, si inca ceva formatii care au in componenta fani Steaua.

Si altfel va arata initiativa siporterilor. Daca stam si ne plangem pe diverse forumuri nu rezolvam nimic. Doar devenim din ce in ce mai slabi. Si pe cel al carui nume nu merita sa-l rostesc, il va durea in continuare la palarie de noi, ba chiar deloc.

myke7utd25.10.2007 19:13
exact la asta ma gandeam si eu. Si deja stiu vreo 20 persoane care ar participa sigur. si asta doar dupa o discutie asa, in dorul lelii. Nu se mai poate asa. Trebuie sa se faca ceva, ca e jale.

Sunteti forul reprezentativ al suporterilor stelisti. Aveti puterea legala si organizatorica pentru a putea intreprinde asa ceva. Si daca la un meci de campionat, fara prea mare importanta, se strang 15 000 de suporteri, ne putem baza pe prezenta unui numar la fel de mare la un astfel de miting.

O miscare la care sa participe si nume sonore care au mai mult sau mai putin legatura cu Steaua. Ia vorbiti cu Hagi si cu Ienei sa vina sa tina 2 minute de dicurs la acel miting. Am siguranta ca nu vor fi singurele glorii care sa participe la o intalnire cu suporterii. Sa mai vina Bere Gratis sa cante imnul Stelei, si inca ceva formatii care au in componenta fani Steaua.

Si altfel va arata initiativa siporterilor. Daca stam si ne plangem pe diverse forumuri nu rezolvam nimic. Doar devenim din ce in ce mai slabi. Si pe cel al carui nume nu merita sa-l rostesc, il va durea in continuare la palarie de noi, ba chiar deloc.

 

Daca s-ar implica galeria, sunt sigur ca nu am duce lipsa de oameni. treaba e sa se faca ceva concret, sa se demareze discutiile pentru data, acte si organizare. Daca Hagi ar indemna oamenii sa fie prezenti la manifestatie, daca Lacatus ar face acelasi lucru, sunt sigur ca ar veni multa, multa lume. NU trebuie sa il injuram pe Becali. Trebuie doar sa protestam, sa ii cerem sa plece. Am da dovada de superioritate si sunt sigur ca, cu o asemenea promisiune, am atrage mai multi oameni importanti. Idea lui Yo cu Bere Gratis este foarte buna. de fonduri nu cred ca se pune problema, se gasesc persoane care sa sponsorizeze acest eveniment.

Sunt sigur ca nu duceti lipsa de oameni care sa se implice in asa ceva, dar daca aveti nevoie de un om in plus, pentru orice fel de treaba de la impartit fluturase pana la organizare, se poate conta pe mine.

SSK25.10.2007 19:46

In acest moment, eu sunt 99% sigur de urmatoarele lucruri:

 

*cele doua peluze nu ar participa la un asemenea miting (membrii grupurilor)

*nici Hagi, nici Lacatus nu si-ar exprima o pozitie publica impotriva lui Becali

*mitingul n-ar strange mai mult de 1000-1500 de oameni

 

Pentru aceste motive, EU personal nu vad de ce AISS ar porni acum o asemenea initiativa.

Yoyoyoi25.10.2007 19:59

in acest caz acei membri ai peluzelor urla degeaba pe forumuri si "globuri", urla degeaba impotriva lui pe stadion. Iar AISS este facuta doar pentru a da cate un bilt la meci la un concurs si pentru a avea unii niste functii fictive prin care se reprezinta pe ei insisi, nu pe suporterii stelisti.. Adica exista degeaba :(

 

Nu-i nimic, mergem inainte, ca inainte a fost mai bine...

ro_steaua25.10.2007 20:20

bv meriti aplauze forzateaua

 

 

:steag_steaua_ro:

 

 

va face AISS-ul ceva impotriva lui Becali cand o zbura porcu.

 

 

AISS-ul cati membrii are in acest moment,oricum mai multi decat suporterii lui national nu cred

SSK25.10.2007 21:36

Era evident ca daca imi voi exprima o parere care nu este aceeasi cu a catorva dintre voi, vor iesi iar concluzii gen "AISS nu reprezinta suporterii stelisti" etc. Asta e, e un risc pe care ni l-am asumat inca de la inceput.

 

ro_steaua, daca vrei sa-i depasim pe suporterii lui FC National, vino si inscrie-te in Asociatie! Daca nu, nu cred ca se cade sa vorbesti tocmai tu despre asa ceva.

fane_casieru'26.10.2007 06:58

@ro_steaua - si daca o sa vezi "porcu`zburand " ce o sa mai zici ?

Decat cu membrii d`astia ca tine in asociatie - mai bine fara....tu ocupa-te in continuare de placute ca asta stii sa faci si lasa-ne cu caterinca asta ieftina.

Stanici19.11.2007 17:27

Imi prevad al doilea warn...

 

In afara de Andy, nu am vazut pe cineva care sa dea niste indicatii CA LUMEA. Numai fabulatii, pe cuvantul meu.

Cunoasteti povestea alora din India care stau cu gura sub par si asteapta sa se coaca perele pentru a le cadea direct in gura ?

adeladoro26.11.2007 21:19

Buna,

 

Sunt Adela Dorodici si, impreuna cu colegii mei, lucrez la un proiect pentru ziarul german publicat in Romania, ADZ ( Allgemeine Deutsche Zeitung). Acesta se adreseaza atat vorbitorilor de limba germana din Romania cat si strainilor.

In acest articol dorim sa abordam ca tema importanta galeriei intr-un meci, felul in care aceasta actioneaza.

In acest scop, va rog sa ne fiti alaturi si sa ne ajutati cu datele de contact ale unor persoane, membre AISS.

 

Multumesc si o seara buna

cristy.steaua2130.12.2007 11:59

dak tot va sponsorizeaza clubul de ce trebuie sa luati de la membri o taxa lunara?

fane_casieru'30.12.2007 12:04
dak tot va sponsorizeaza clubul de ce trebuie sa luati de la membri o taxa lunara?

 

Cristi...nu ai inteles nimic din tot ce-ai citit..daca ai citit !

NU suntem sponsorizati de club,tocmai de aceea trebuie platita cotizatia lunara.Acum ai inteles ???

andyro30.12.2007 12:06
dak tot va sponsorizeaza clubul de ce trebuie sa luati de la membri o taxa lunara?

 

AISS este independenta financiar (si nu numai) fata de club.

 

Taxa (modica) este folosita - asa cum poti sa vezi si de pe celelalte topicuri - pentru realizarea actiunilor asociatiei.

bobo_PH28.02.2008 08:46

...

MIREL6RADOI27.04.2008 16:17

Pentru locuitorii Bucurestiului....exista o piata din Bucuresti care sa ne reprezinte?!Cei de la Real Madrid sarbatoresc titlurile in Piata Cibelles.AC Milan in Piata Dom-ului din Milano,FC Bayern cred ca la primarie..nu-s sigur...bine,peste adriean videanu...nu ne bagam,e dinamovist :))))

Nu exista o piata a armatei romane sau o piata cu un monument impunator(fara Mihai Viteazu,traieste reincarnat in Pipera...)

Sa se stie in lumea intreaga ca STELISTII se strang in locul X ca sa-si celebreze victoriile..si unde vom "varsa" lacrimi de tristete...AISS fiind "ghidul" stelistilor,s-ar putea ocupa de acesta problema aparent banala... :steagcruce:

O sa caut pe google earth niste piete din Buc.

ps piata universitatii exclus..e prea piata tuturor... :biggrin:

oanna_r3d_and_blu3_4ever28.04.2008 13:31

ar fi super dak ati infiintza si in Galatzi o filiala AISS pentru ca sunt foarte multzi stelishti prin Galatzi.:D

 

hmm...ce parere avetzi? :D

MoWeed28.04.2008 13:34

oanna_r3d_and_blu3_4ever

 

Sunt foarte multi stelisti in marea majoritate a oraselor mari ale tarii(exceptii fiind Craiova, Timisoara unde sunt stelisti dar nu in acelasi numar ca in Brasov, Galati, Buzau, etc....)

Probabil cu timpul AISS se va extinde in toate zonele tarii....

yo_marius28.04.2008 13:37

Pentru ca sa existe filiale AISS in provincie este nevoie ca in respectivele orase sa fie suficienti membri ai Asociatiei.

 

Primul pas in crearea acestor filiale trebuie facut de VOI, prin inscrierea in AISS.