FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scop si obiective

fcsteaua.ro16.07.2007 11:15

Nu sunt deloc pesimist in legatura cu jocul si rezultatele Stelei din ultima perioada. Mai mult, nu sunt temator pentru viitor. Desigur, minciunile si presupusele transferuri senzationale care nu au mai avut loc le-am taxat nemilos, dar acelea nu pot fi imputate jucatorilor sau antrenorului. Ele vin constant din zona finantatorului Becali si ne-am saturat sa le tot evidentiem. Sunt zgomot de fond.

 

In legatura cu subiectul favorit - ECHIPA - am sa las de-oparte acel realism invocat de 'jde de mii de specialisti si am s-o spun si pe aia buna. Sunt multumit de ce se intampla in echipa Steaua in clipa de fata. Socant, nu? Naiv, subiectiv, nepriceput, pot fi catalogat oricum dar sunt multumit. Nu de lot, nu de masuri administrative, nu de relatia suporterilor cu finantatorul Becali ci referitor la ros albastri, fac referire la "ai nostri".

 

 

Emegara, Bicfalvi, Ochirosii, Croitoru, Iacob. Jucatori tineri, jucatori foarte valorosi. La Steaua se pregateste o noua echipa. Nu e schimb de generatii ci o continuitate asigurata din mers, pliata pe existenta "sacrilor" Radoi, Dica, Neaga, Goian, Badea si Ghionea. O sarcina dificila, dar acceptata ca normalitate de catre noul antrenor Hagi. Rezultatele nu se vad si probabil va mai trece ceva vreme pana ce saltul calitativ va fi evident. Mai greu e sa explici fanilor mai nerabdatori ca o trecere de la un sistem de joc la altul se face doar cu rabdare si sacrificii. Uneori se pot sacrifica si obiective aparent vitale pentru a se construi o echipa cu adevarat competitiva. Important este sa se ajunga acolo, sa se atinga scopul.

 

Este curaj dar si putina nebunie in actiunile aromanului. Sa incepi cu o echipa a rezervelor intr-un meci cu Litex Loveci dupa ce in primele partide rezultatele nu au fost pozitive, constient ca ai putea fi invins si implicit decretat tehnician fara valoare, certifica acest aspect. De altfel presa sportiva s-a si grabit sa evidentieze lipsa de eficienta, sterilitatea, falimentul stelist. Ceea ce uimeste e faptul ca noul antrenor isi asuma aceasta stare de fapt si se expune criticilor constient ca miza este in alta parte intr-o zona pe care multi refuza sa o vada..

 

 

Cruyff si Iordanescu

 

Fara ca Gica sa aminteasca de multe ori, acesti doi antrenori l-au inspirat mereu pe tehnicianul din Ghencea. Iordanescu in faza de aparare si in perfectionarea armei contraatacului, iar olandezul zburator in faza de constructie si atac. Adica modelul Barcelona. Se pare ca tactica generalului va fi preponderent folosita in proxima dubla mansa cu Zaglebie pentru ca se va urmari obtinerea calificarii in detrimentul jocului spectaculos. In plus, jocul ros albastrilor nu va capata valente ofensive intr-un timp atat de scurt, asa cum Barca le practica pe vremea lui Cruyff. Nu s-au format inca relatiile de joc, automatismele si trebuie sa admitem ca nici nu se poate face o comparatie intre jucatorii ros albastri cu cei blau grana (in realitate blau - roja). Totusi acolo este targetul, acolo vrea Gica sa ajunga. Posesie, progresie, un joc elaborat, verticalizari eficiente, o amintire a masinii de fotbal condusa magistral de Figo, Romario, Stoickov, Nadal, Koeman si.....Hagi.

 

 

Tact si abilitati de motivare

 

Iata provocarile pe care trebuie sa le depaseasca Gica in demersul sau de a construi o mare echipa in Ghencea, obstacolele pe care trebuie sa le depaseasca. In plus capacitatea de a prelua din presiunea ce va fi pusa pe umerii jucatorilor si abilitatea de a gestiona amiabil relatia cu patronul Becali. Apoi asumarea insucceselor si multa rabdare atunci cand el insusi va fi pus sub presiune. Iata o reteta a obtinerii de rezultate pe banca tehnica a echipei Steaua Bucuresti. Gica are nevoie si de noroc, de rezultate. O calificare in Champions League i-ar da timp sa realizeze ce si-a propus. O echipa mare, un team doar pentru locul I. Pentru ca Hagi investeste in echipa si sacrifica rezultatele. Este evident acest acest aspect, acest fapt aratand ca gandurile tehnicianului sunt orientate spre viitor fara a neglija si prezentul. Adica spre campionat si Champions League.

 

 

 

ANTIgigi16.07.2007 11:31

un comentariu pertinent dar poate si putin subiectiv.

Timpul le va rezolva pe toate...

zoloz200516.07.2007 11:47

e bine ca privim si spre viitor...totusi ...dubla mansa cu lesii se cam apropie..si nu prea tine de viitor...cred ca e timpul sa se canalzieze si asupra unui 11 de baza(chiar daca numarul accidentatilor e mare..) si sa se inchege la nivelul lor niste legaturi stabile de joc..

 

in rest..spre 24!

Guevara16.07.2007 11:48

Eu inca nu vad cu ce echipa va juca Hagi,

 

si prevad 2 mari probleme:

 

1. Lipsa de oameni in defensiva

2. Prea multi jucatori de atac, care dak vor fi folositi pe posturi defensive se va alege praful

 

Sper sa se refaca Ghionea mai repede, si ne trebuie neaparat un portar, Cernea asta a cam gafat meci de meci

 

11-le ideal il vad cam asa

 

--------- Portar X --------------

Golanski - Goian - Ghionea - Emeghara (Nesu)

Radoi

Nicolita - Dica - Cristocea (Bostina, Ochirosii)

Neaga - Badea (Iacob)

ariven2116.07.2007 11:58

Cu rabdare se poate...

 

Acum o intrebare...ca inseamna pentru un stelist rabdarea sau daca vrei cata rabdare incape intr-un stelist?

 

Daca nu ne calificam in UCL si UEFA (acum in toamna) iar echipa va juca rau, vom avea rabdare?

Oricum e o intrebare retorica.

 

Cred ca Hagi va face treaba...Iar noi ar trebui sa nu-l huiduim in primele 10 etape...ci sa il incurajam. Ar trebui sa huiduim echipa daca ei nu joaca...

cris416.07.2007 12:44
Eu inca nu vad cu ce echipa va juca Hagi,

 

si prevad 2 mari probleme:

 

1. Lipsa de oameni in defensiva

2. Prea multi jucatori de atac, care dak vor fi folositi pe posturi defensive se va alege praful

 

Sper sa se refaca Ghionea mai repede, si ne trebuie neaparat un portar, Cernea asta a cam gafat meci de meci

 

11-le ideal il vad cam asa

 

--------- Portar X --------------

Golanski - Goian - Ghionea - Emeghara (Nesu)

Radoi

Nicolita - Dica - Cristocea (Bostina, Ochirosii)

Neaga - Badea (Iacob)

tu ai habar cat de putin de fotbal ?

nu intelegi ca e greu sa treci de la un sistem la altul ?

cum sa joci cu 2 mijlocasi centrali care nu se apara ?

crezi ca e ca la fifa pe calculator ?

Guevara16.07.2007 13:13
tu ai habar cat de putin de fotbal ?

nu intelegi ca e greu sa treci de la un sistem la altul ?

cum sa joci cu 2 mijlocasi centrali care nu se apara ?

crezi ca e ca la fifa pe calculator ?

 

 

mda, a intrat trapatoni faceti loc

 

mijlocasi centrali Dica SI Radoi, care sunt aia doi care nu se apara ??? Stai jos

 

asta e sistemul in care a jucat si Zenga, fiecare antrenor venit la Steaua a schimbat sistemul Zenga-Protasov-Olaroiu

 

confunzi fotbalul cu un alt sport

Il Soldatino16.07.2007 13:14
Eu inca nu vad cu ce echipa va juca Hagi,

 

si prevad 2 mari probleme:

 

1. Lipsa de oameni in defensiva

2. Prea multi jucatori de atac, care dak vor fi folositi pe posturi defensive se va alege praful

 

Sper sa se refaca Ghionea mai repede, si ne trebuie neaparat un portar, Cernea asta a cam gafat meci de meci

 

11-le ideal il vad cam asa

 

--------- Portar X --------------

Golanski - Goian - Ghionea - Emeghara (Nesu)

Radoi

Nicolita - Dica - Cristocea (Bostina, Ochirosii)

Neaga - Badea (Iacob)

 

Avem destui oameni in defensiva. Problema este in centrul apararii pentru ca acolo sunt cele mai multe accidentari. In alta ordine de idei eu il vad pe Golanski in centru alaturi de Goian sau Ghionea si pe dreapta il vad pe Marin.

 

Khamutovsky - Marin, Goian, Golansky, Emegara - Badoi (Croitoru), Radoi, Dica, Ochirosii - Neaga, Badea.

 

2. Daca la noi sunt prea multi in atac, ce zici de Dinamo?

 

3. Este adevarat ca avem nevoie de un portar. Este un post pe care nu am reusit sa-l acoperim de la Ritli si Stelica incoace....ar mai fi Khamutovsky si Tudor, dar nu se compara. Este nevoie de unul care sa apere din placere, un goalkeeper cu reflexe bune si care sa iasa cu curaj in careul de 16 metri....in plus, sa aiba priza buna la mingi....

Guevara16.07.2007 13:30
Avem destui oameni in defensiva. Problema este in centrul apararii pentru ca acolo sunt cele mai multe accidentari. In alta ordine de idei eu il vad pe Golanski in centru alaturi de Goian sau Ghionea si pe dreapta il vad pe Marin.

 

Khamutovsky - Marin, Goian, Golansky, Emegara - Badoi (Croitoru), Radoi, Dica, Ochirosii - Neaga, Badea.

 

2. Daca la noi sunt prea multi in atac, ce zici de Dinamo?

 

3. Este adevarat ca avem nevoie de un portar. Este un post pe care nu am reusit sa-l acoperim de la Ritli si Stelica incoace....ar mai fi Khamutovsky si Tudor, dar nu se compara. Este nevoie de unul care sa apere din placere, un goalkeeper cu reflexe bune si care sa iasa cu curaj in careul de 16 metri....in plus, sa aiba priza buna la mingi....

 

 

la Dinamo sunt doar la numar, de fapt ei au doar 3 (Niculescu, Danciulescu, bratu), la noi sunt 4 (Dica, Neaga, Badea, Iacob) si ma refeream mai mult la profilul ofensiv unde mai avem pe Bostina, Ochirosii, Bicfalvi, Croitoru

 

corect, la centrul apararii m-am referit si eu, cred ca pe dreapta Petrica nu mai poate, in meciul cu Dinamo 3 goluri s-au luat pe greselile lui (i-a dat spatiu lui Munteanu sa traga, nu l-a talonat pe Danciu la foarfeca, n-a sarit la lovitura libera) si e si batran, dak vrem viitor trebuie cautata o alta solutie

 

eu cred ca si Hamu si Tudor sunt peste astia 2 de acum steagsimplu

cosmin_20222216.07.2007 13:36

Ai uitat,sau poate ca nu sa il enumeri pe Alexandru Iacob.Un fotbalist tanar si de foarte mare perspectiva.Ii prevad un viitor mare fotbalist.

ANTIgigi16.07.2007 13:52
la Dinamo sunt doar la numar, de fapt ei au doar 3 (Niculescu, Danciulescu, bratu), la noi sunt 4 (Dica, Neaga, Badea, Iacob) si ma refeream mai mult la profilul ofensiv unde mai avem pe Bostina, Ochirosii, Bicfalvi, Croitoru

 

corect, la centrul apararii m-am referit si eu, cred ca pe dreapta Petrica nu mai poate, in meciul cu Dinamo 3 goluri s-au luat pe greselile lui (i-a dat spatiu lui Munteanu sa traga, nu l-a talonat pe Danciu la foarfeca, n-a sarit la lovitura libera) si e si batran, dak vrem viitor trebuie cautata o alta solutie

 

eu cred ca si Hamu si Tudor sunt peste astia 2 de acum steagsimplu

 

eu cred ca tu ai ceva personal cu Petre Marin! doar greselile lui le-ai vazut....si poate la una din ele ai dreptate...poate

onyx16.07.2007 14:09
la Dinamo sunt doar la numar, de fapt ei au doar 3 (Niculescu, Danciulescu, bratu), la noi sunt 4 (Dica, Neaga, Badea, Iacob) si ma refeream mai mult la profilul ofensiv unde mai avem pe Bostina, Ochirosii, Bicfalvi, Croitoru

 

corect, la centrul apararii m-am referit si eu, cred ca pe dreapta Petrica nu mai poate, in meciul cu Dinamo 3 goluri s-au luat pe greselile lui (i-a dat spatiu lui Munteanu sa traga, nu l-a talonat pe Danciu la foarfeca, n-a sarit la lovitura libera) si e si batran, dak vrem viitor trebuie cautata o alta solutie

 

eu cred ca si Hamu si Tudor sunt peste astia 2 de acum steagsimplu

P. Marin a fost cel mai constant anul trecut. Nu poti sa-l judeci dupa un meci. Radoi ce a ajucat cu Dinamo? Orice jucator din lume, indiferent de numele si valoarea lui, are meciuri in care e praf.

stefanVl16.07.2007 14:16

De ce ne plangem de fundasi?

Acest Golanski e legat ca fotbalist si nu cred ca e rau pentru 1 mil de euro.. + Radoi poate sa joace fundas central fara probleme.. pereche cu Goian care sigur isi revine pana la meci.. si se pot compensa unu pe altu.. Goian sare la cap + Radoi compenseaza prin viteza.. laterale asigurate cu emeghara si golanski daca o sa joace dreapta.. Asta e in gandirea mea..

Problema mare adica foarte mare e MIJLOCUL.. unde de 1 an Cristocea nu joaca nimik bine ca e accidentat.. Nicolita macar sa alerge mai mult si sa incerce niste centrari mai calumea.. si problema va fi un defensiv + un coordonator.. Mijlocul este buba.. in atac sper sa poata sa o bage in poarta daca o sa fie ceva mingi prin fata portii..

Cred.. ca o sa ne fie greu cu Polonezii..

vanfootball16.07.2007 15:07
P. Marin a fost cel mai constant anul trecut. Nu poti sa-l judeci dupa un meci. Radoi ce a ajucat cu Dinamo? Orice jucator din lume, indiferent de numele si valoarea lui, are meciuri in care e praf.

 

Nu e vorba de un meci. Tot el a gresit si cu Rapid, iar in Stefan cel Mare a facut ce-a vrut cu el Ze Kalanga. Mi se pare ca nu mai poate la nivelul asta.

onyx16.07.2007 16:27
Nu e vorba de un meci. Tot el a gresit si cu Rapid, iar in Stefan cel Mare a facut ce-a vrut cu el Ze Kalanga. Mi se pare ca nu mai poate la nivelul asta.

M-ai luat si aici. :laugh:

I-ai pe fiecare in parte si o sa vezi ca absolut toti au avut destule meciuri in care n-au jucat nimic. Mi se pare ca se insista prea mult pe un jucator.

vanfootball16.07.2007 16:38
M-ai luat si aici. :laugh:

I-ai pe fiecare in parte si o sa vezi ca absolut toti au avut destule meciuri in care n-au jucat nimic. Mi se pare ca se insista prea mult pe un jucator.

 

Nu am facut-o intentionat. :))

 

La jucatori de douazeci si ceva de ani se mai iarta, e timp pentru o imbunatatire a jocului, la 33 de ani inseamna ca nu mai poti. Parerea mea...:)

blood_2_hot16.07.2007 16:46

Toata admiratia pentru Hagi. Si tot respectul.

 

Raman totusi niste nedumeriri legat de amicaluri:

 

- de ce il tot testeaza pe Ov. Petre fundas central? E clar ca nu are valoare pentru

acest post si nu prea are valoare in general. Si oare de ce a jucat cu el fundas central

un an de zile la Galatasaray? Juca penibil si au pierdut multe meciuri din cauza lui.

 

- de ce il testeaza in continuu in amicaluri pe G.Coman? Ce vrea sa mai vada? Este incredibil. cred ca sunt doar 3 oameni in Romania care nu-i cunosc valoarea - Oli,Gigi si Hagi...

 

- de ce incearca cu P.Marin fundas dreapta?? Numai cine nu se pricepe deloc la fotbal si n-a

vazut nici un meci al Stelei cu Petrica pe dreapta ar putea face asta.

 

- stiu ca a cerut un portar nou, e logic, nu avem. De ce accepta portari din America de Sud? Toata lumea stie ca nu au valoare si sunt inconstanti.

axl2316.07.2007 17:31
Este curaj dar si putina nebunie in actiunile aromanului. Sa incepi cu o echipa a rezervelor intr-un meci cu Litex Loveci dupa ce in primele partide rezultatele nu au fost pozitive, constient ca ai putea fi invins si implicit decretat tehnician fara valoare, certifica acest aspect. De altfel presa sportiva s-a si grabit sa evidentieze lipsa de eficienta, sterilitatea, falimentul stelist. Ceea ce uimeste e faptul ca noul antrenor isi asuma aceasta stare de fapt si se expune criticilor constient ca miza este in alta parte intr-o zona pe care multi refuza sa o vada..

Foarte interesante si pertinente observatiile. Dupa gandul meu, lui Hagi prea putin ii pasa de ce zice presa, de ce zice lumea. Da impresia placuta ca, intradevar, nu-l intereseaza decat pregatirea Stelei.

danielcristian16.07.2007 18:17

Excelent articol,ca intotdeauna!E clar ca vezi cu alti ochi fenomenul,spre deosebire de unii care vor din primul meci castigarea eventului! :rolleyes:

Si mie-mi miroase a bine noua situatie de la Steaua!Rabdare si tutun,gloria este aproape! steaua_ro

ebonyc16.07.2007 21:48

eu spun ca Hagi face treaba buna la Steaua.

buna observatia unuia dintre antevorbitorii mei cum ca suntem acoperiti in aparare prin retragerea lui Radoi langa Goian (de cand cu accidentarea Radoi nu mai joaca nimic la mijloc. era ca o meserie noua pe care nu a apucat sa o stapaneasaca total chiar daca incepuse sa joace bine chiar foarte bine la mijloc). la MIJLOC e BUBA. un mijlocas defensiv care sa stie sa paseze mingea ne trebuie. nu am avut si nu avem nici acum asa ceva(incepand cu Piturca). nici Radoi,nici Lovin,nici ov.Petre nu stiu cu mingea. despre Alexandru Iacob nu stiu mare lucru desi jucand si fundas nu mi-l imaginez cine-stie-ce pasator. in aparare suntem acoperiti cat de cat desi n-ar strica inca un fundas central. aparator laterali avem destui. pe dreapta suntem asigurati cu Croitoru pentru o formatie ofensiva si badoi pentru una ma prudenta, in atac avem jucatori. pe stanga iar mi se pare gol. Cristocea a fost mai tot timpul accidentat si inca este. Bostina si Gigel Coman no comment. Ochirosii pare singura varianta desi nu e certitudine fiind inca la inceput. eu sunt inca nostalgic dupa Elton. aveam si postul de mijlocas stanga acoperit si aveam si acel "nr. 10" cu pase sclipitoare si ruperi de ritm. sper la o revenire a lu in Ghencea dar poate ca sunt naiv.

in legatura cu relatia dintre suporteri si Becali

haideti sa nu-l mai bagam in seama. prea multa atentie din partea noastra il face sa se simta important. haideti sa-l ignoram complet si se va simti nevoit sa face ceva pentru a ne recastiga.

haideti sa nu-l mai injuram pentru ca oricum nu rezolvam nimic si mai rau o patim. stiti vorba aia: "banu-i ochiu' dracului". haideti sa ne concentram la partea fotbalistica a clubului si mai putin pe cel care baga bani. avem 2 oameni care merita toata incredera noastra( Adrian Ilie si Gica Hagi) si n-are rost sa na batem joc de ei din cauza sus-numitului.

sper sa ne bucuram de o noua calificare in grupele ligii campionilor si de un nou titlu. numai impreuna putem reusi. haideti sa-i facem pe jucatori sa simta caldura noastra si emotiile noastre pentru ei si sa lasam la o parte raceala pentru cel ce se crede omniscient. lauda e singura arma a prostului. isi va taia singur craca de sub el.

FORZA Steaua!!!

ebonyc16.07.2007 21:59

simt nevoia sa mai adaug ceva

a vazut pe forumul de la stelisti.ro multe ocmentarii cum ca 1 - 1 cu aek atena e un rezultat slab pentru ca aia au jucat cu rezervele!!!! mai sa fie!!! ia sa analizam putin. moretto(o fi al de la benfica?? habar n-am), rivaldo??? (o fi ala de a jucat la Barcelona???) aruabarena (o fi ala de a jucat la villareal???) dellas (o fi fundasul ala care a jucat la roma?!?!) zikos ??(o fi fost titular cand a luat grecia campionatul european?!?!??!) liberopoulos ??! (e un atacant apreciat in grecia nu-mi aduca aminte cu siguranta daca a jucat si la nationala). hai sa fim seriosi. daca presa a ajuns sa scrie pe forumuri numai pentru a face reclama proasta Stelei inseamna ca intradevar suntem importanti si cineva incearca sa ne doboare. :D nu inteleg ce le iese aacestro oameni din "combinatia" asta. poate am lamuriti voi

 

si inca ceva: antrenor e lorenzo sera ferrer!!! asta acum am aflat-o si eu :)