Partida Steaua-Villarreal, contand ca mansa-tur in cadrul optimilor Cupei UEFA, a fost amanata pentru miercuri 16 martie 2005. Ca urmare a faptului ca gazonul stadionului Steaua a fost impracticabil din cauza ninsorii abundente care a cazut joi 10 martie, intre orele 19.30-24, UEFA a hotarat ca meciul sa nu se mai dispute. Presedintii celor doua cluburi, Mihai Stoica si Fernando Roig, au hotarat de comun acord ca partida-tur sa inceapa la aceeasi ora, 20, decizia lor fiind comunicata la UEFA de catre delegatul Fernand Meese. In aceeasi seara a fost stabilita si data/ora in/la care se va disputa meciul retur, de la Vila-Real: duminica 20 martie 2005, ora locala 17 sau 18, prelluat de pe www.steauafc.com
