FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

STEAUA LUI HALAGIAN

fcsteaua.ro03.07.2007 05:28

"Ai innebunit ? Care Steaua lui Halagian ?"- va fi prima reactie a cititorului. A stat in Ghencea doar 7 etape si a jucat dubla mansa cu AS Roma, cand Steaua a fost eliminata dupa 0-1 in Cetatea Eterna si 0-0 in Cetatea Ghencei, ce inca nu cochetase cu eternitatea.

 

Si totusi acest antrenor nascut pentru locul 2, care cultiva progresul in fotbal doar atunci cand antrena echipa din Parcul cu Platani, numita candva Progresul, a avut rolul sau in faurirea Stelei Sevilliene. Iata 7 argumente ce corespund celor 7 etape ale ratacirii istorice ale lui Florin Vaschen Halagian printr-un teritoriu care ii va fi mereu ostil:

 

1. S-a descotorosit de cativa fotbalisti, care se obisnuisera sa vanda "pe cont propriu" meciuri in divizia A, deoarece solda de grad, functie(majoritatea incadrati pe functie de general !?) si primele de joc se situau sub cele ale echipelor muncitoresti. "Hala" ii stia in calitate de samsar beneficiar de puncte;

 

2. A intronat "realismul socialist" in apararea "mic-burghezã" a Stelei;

 

3. Si-a adus "oamenii sai", fara o bursa prea mare in epoca, Bumbescu, Barbulescu, Radu II;

 

4. A avut contributii majore la transferul efectiv al "batranului" Boloni(vezi "SuperSteaua" de Andrei Vochin), desi aceasta miscare era de mult pe agenda Sfynxului. Toate pretentiile exagerate ale lui Loti au primit unda verde si majoritatea s-au infaptuit(cabinet stomatologic la stadion, transfer numai pentru un an, dezlegare in alb, plecare definitiva in Ungaria). "Mi-am dat seama ce forta uriasa are Steaua" a remarcat el stupefiat. Oricum, Boloni a avut un rol colosal în cerebralizarea jocului echipei si asigurarea unui blindaj cvasi-impenetrabil in fata apararii, in epoca post-Apolzan, zona nevralgica a "trupei de operetã";

 

5. N-a cultivat nici o vedeta (in cariera sa doar vestitul Dobrin si anonimul Pana au facut exceptie), obligandu-i pe inzestratii componenti ai acelei formule de vis sa devina in corpore staruri;

 

6. Cazonismul excesiv si absurd al deciziilor, simplismul singurei tactici care parea sa-i fie la indemana "focul pe ei !" Era de un anacronism revoltator sa fii adeptul jocului pe varfuri, cand tu aveai cea mai buna linie de mijloc din Europa (Tudorel Stoica, Boloni, Majearu, Balint), linie ce aplica legea constructiei, ignorand abil "indicațiile prețioase";

 

7. Polemic fiind si-a pus toata lumea in cap de la ministrul Olteanu la "nea Ion", de la aproape toata echipa la ultimul spectator, care asistau cum armeanul il cultiva pe Tataran si voia sa scape de...Belodedici!!! Cu asemenea tehnician te pastea doar Cupa Balcanica.

 

Astfel ca dupa 7 etape fara infrangere, a fost readus blandul nea Imi, care a facut mutarea geniala a vieții sale: Iovan mutat pe partea dreapta, pentru a-i face loc lui Belodedici in centrul defensivei. Scapati de apa plata si viziunea sa plata, baietii au rasuflat usurati cand armeanul s-a dus in plata Domnului.

 

De atunci pe lista dusmanilor consacrati, imediat dupa Il Luce, figureazã domnul Vaschen, care cu FC National a incercat de doua ori sa intrerupa seria de 6 titluri consecutive a Stelei. Dupa cum, atunci cand s-a intamplat accidentul nefericit al lui Vasile Ardeleanu, acest Herrera de maHALA si-a permis blasfemia de a-l face pe Lacatus criminal.

 

Hala are ca amintire din Ghencea sticlele de whisky baute cu ministrul Olteanu si credinta ca a protejat un tatar din Asia de origine a strabunilor sai (Tataran). Prea putin pentru a fi iubit in Ghencea, chiar daca nimeni nu-i poate nega inspiratia de a fi pus cateva caramizi la temelia celui mai impunator edificiu fotbalistic al Estului.

 

Constantin Ardeleanu

AndyQ03.07.2007 06:47

Si totusi Halagian ramane in mintea stelistilor ca un antrenor mediocru.

 

E adevarat ca suporterii mai inaintati ca varsta decat mine sau alti din generatia mea il vad cu alti ochi, dar peste cativa ani, in mintea generatiilor ce vor urma, Halagian o sa fie un necunoscut.

bumbum03.07.2007 07:04

stelist-nestelist, "armeanul" a avut o contributie mai mica sau mai mare intradevar la acea echipa a Stelei, dar tot ce a facut a sters cu buretele prin delcaratiile facute ulterior (...cazul Ardeleanu...)....

@ AndyQ....asa e...cu timpul performantele lui....mai mici sau mai mari vor fi date uitarii

84ava03.07.2007 07:15

Halagian practic nu exista in mintea si inima stelistilor,de fapt nici nu imi amintesc sa fi avut mari realizari la vreo echipa,antrenor mediocru e mult spus cred eu...Mi-as dori in schimb cel mai mult pe lumea asta sa il vad pe Boloni antrenor la Steaua,sunt convins si de altfel a si demonstrat, ca este unul din marii nostri antrenori insa sunt constient ca nu va veni niciodata atata timp cat e ciobanu patron pentru ca e prea cultivat omu si nu o sa accepte niciodata mizeriile si prostia lui Becali.

Plus ca e un antrenor care dak,ipotetic vorbind ar fi dorit in Ghencea, ar urma sa fie "platit pe masura valorii lui" si nu cred ca are Becali bani sa plateasca valoarea...

Intotdeauna o placere sa va citesc articolele Domnule Ardeleanu...Multumim!!!

Azazello03.07.2007 08:35
Halagian practic nu exista in mintea si inima stelistilor,de fapt nici nu imi amintesc sa fi avut mari realizari la vreo echipa,antrenor mediocru e mult spus cred eu...Mi-as dori in schimb cel mai mult pe lumea asta sa il vad pe Boloni antrenor la Steaua,sunt convins si de altfel a si demonstrat, ca este unul din marii nostri antrenori insa sunt constient ca nu va veni niciodata atata timp cat e ciobanu patron pentru ca e prea cultivat omu si nu o sa accepte niciodata mizeriile si prostia lui Becali.

Plus ca e un antrenor care dak,ipotetic vorbind ar fi dorit in Ghencea, ar urma sa fie "platit pe masura valorii lui" si nu cred ca are Becali bani sa plateasca valoarea...

Intotdeauna o placere sa va citesc articolele Domnule Ardeleanu...Multumim!!!

 

Halagian a fost un atrenor foarte bun. Cei care nu cunosc performantele sale, nu ar trebui sa dea verdicte. A castigat titlul cu Argesul, chiar in dauna lui Dinamo...intr-o perioada in care nu multi se puteau pune cu sistemul securist. Peste tot unde a antrenat a fost apreciat iar in marea echipa din 86 a Stelei are si el un rol, asa cum foarte bine a fost subliniat in articol.

milovan djilas03.07.2007 08:36

Chiar atat de mediocru nu cred ca a fost Halagian, pare-mi-se ca are 2 titluri cu FC Arges si 1 cu Dinamo, iar mutarea de la Steaua, cu Boloni, a fost esentiala pentru desavarsirea acelei echipe.

Insa, intr-adevar, promova un stil de joc destul de rudimentar, iar daca ar fi ramas la Steaua, nu am fi vazut niciodata combinatii ca acelea din meciurile cu Veijle, Honved sau Anderlecht, ca sa ma refer doar la prima etapa a Stelei, din cariera de mare echipa a Europei, demonstrata intre 1985-1989.

De altfel, nici pe Lacatus si Balint nu ii inghitea si i-ar fi dorit transferati.

Are totusi meritele lui si contrar unor comentarii de pe aici, eu imi amintesc foarte clar, cum multi oameni mai in varsta spuneau pe la suete intre chibiti: "Echipa aia mare a Stelei a facut-o Halagian".

Nu ca ar fi asa, pentru ca Emerich Jenei pusese bazele si stilul de joc marca "vitezistii" din sezonul `83-84, dar unii asa credeau.

Altfel, asteptam in continuare cat mai multe articole de acest gen, domnule Ardeleanu!

cristi_kidboy03.07.2007 12:53

Ce sa mai zicem frate de Halagian. Tot ce conteaza aqma este sa mai transferam niste jucatori !!!!!

Nu vedeti ca suntem singurii care ne chinuim cand este vorba de transferat ceva? toata lumea transfera cu usurinta, pana si zaglebie dar noi nu !!! noi trebuie sa ne invartim atata si sa ne .... pana vine altu si ne fura jucatoru . ca asa s-a intamplat si anul trecut, vezi cazul CFR-ului cu Semedo si da silva !!! Erau jucatori doriti de noi !!! M-am plictisit de atata vorba despre transferuri ! :mellow:

vasilestelistul03.07.2007 17:55

si asta ii antrenor odata.lasati-l ma ca asta este antrenor de locul 10 nu de locul 1

Martin_Tudor1203.07.2007 18:43

m...da a facut cate cava...daca voi ziceti :tongue:

 

eu zic ca ar trebui sa faceti cu Belodedici,Domnul Ienei.... eu zic ca ar fi mai interesant

Fuckeru03.07.2007 19:19

si asta cine mai ii??:P

fular-campionii

neaalecu03.07.2007 22:47

R.I.P HALAGIAN!

FortuneTeller04.07.2007 06:13

Treaba care a facut-o in cele 7 etape valoreaza mai mult decat primeste credit. Jenei este cel mai bun antrenor roman in viata, dar in 1986 apararea a mostenit-o de la Hala. Cat a contat? Enorm, caci Jenei a putut sa-si lase mijlocasii sa fie creativi avand in spate siguranta unei aparari mai tare decat bunkerele din Normandia. Hala n-a fost un antrenor mare, dar pentru ce a facut cu apararea Stelei, primeste creditul meu.

raducelbun04.07.2007 09:01

Chiar atat de mediocru nu cred ca a fost Halagian, pare-mi-se ca are 2 titluri cu FC Arges si 1 cu Dinamo, iar mutarea de la Steaua, cu Boloni, a fost esentiala pentru desavarsirea acelei echipe.

Insa, intr-adevar, promova un stil de joc destul de rudimentar, iar daca ar fi ramas la Steaua, nu am fi vazut niciodata combinatii ca acelea din meciurile cu Veijle, Honved sau Anderlecht, ca sa ma refer doar la prima etapa a Stelei, din cariera de mare echipa a Europei, demonstrata intre 1985-1989.

De altfel, nici pe Lacatus si Balint nu ii inghitea si i-ar fi dorit transferati.

Are totusi meritele lui si contrar unor comentarii de pe aici, eu imi amintesc foarte clar, cum multi oameni mai in varsta spuneau pe la suete intre chibiti: "Echipa aia mare a Stelei a facut-o Halagian".

Nu ca ar fi asa, pentru ca Emerich Jenei pusese bazele si stilul de joc marca "vitezistii" din sezonul `83-84, dar unii asa credeau.

Altfel, asteptam in continuare cat mai multe articole de acest gen, domnule Ardeleanu!

 

 

 

Batranii despre care vorbesti si de care imi amintesc si eu, nu au habar de fotbal. In mintea lor Halagian i-a adus la Steaua si pe Piturca si pe Lacatus. Dintre cei trei fotbalisti care au venit cu el doar Bumbescu era titular. Barbulescu juca mijlocasi sau fundasi dreapta iar Radu II a fost o rezerva buna. Dar iata cum arata echipa Stelei in viziunea "facatorului de echipa" Halagian:

 

19.09.1984: AS ROMA - Steaua 1 - 0 (0 - 0)

Marcatori: Graziani(73)

Steaua: Duckadam - Laurentiu, Bumbescu, Iovan, Eduard - Puscas, St Petcu(80 Balint), Tataran, Majearu - Lacatus, Piturca(85 Radu II)*

03.10.1984: Steaua - AS ROMA 0 - 0

Steaua: Duckadam - Barbulescu, Bumbescu, Iovan, Eduard - St Petcu (64 Radu II), Boloni(Balint), Puscas, Majearu - Lacatus, Piturca

 

*Boloni a fost accidentat

 

 

Apropo de titlul luat cu Dinamo, din cate stiu, pe acolo prin conducerea tehnica exista si un Remus Israel care ocupa functia de director tehnic, asa ca nu stiu cine si ce merite are in castigarea acelui titul.

I.N.Money04.07.2007 12:31

Halagian intr-adevar are si el partea lui,se spune ca a fost convins sa preia Steaua la un paharel cu Olteanu,ministrul apararii din acea perioada.A vrut 4 jucatori : pe Boloni,Bumbescu,Barbulescu si Radu 2 insa s-a descotorosit de Iordanescu,pe care nu l-a vrut secund.

Imi amintesc ca a debutat cu Argesu si deja era contestat ,iar in meciul urmator de la Valcea desi Armeanu le-a zis ceva echipa a jucat altfel si a castigat.In cele 7 etape ale sale a dus echipa pe primu loc,dar isi facuse mult prea multi dusmani din cauza atitudinii sale.

Virgil04.07.2007 15:34

La ora la care a fost convins sa vina la Steaua, Halagian era probabil cel mai in voga antrenor al perioadei respective. Nu a fost adus intamplator si daca vrem sa fim foarte corecti, o parte din meritul cuceririi CCE ii revine si lui. Un 5 spre 10 la 100 acolo...

Ceea ce vreau sa subliniez e ca daca 7 mai 1986 ne-ar fi prins cu el antrenor principal, nu am mai fi avut acele amintiri frumoase, cu care ne mandrim si dupa 21 de ani. Tocmai datorita acelor neajunsuri concis prezentate de maestrul Constantin Ardeleanu, numerotate de la 1 la 7.

mecarm04.07.2007 16:29

Ii recomand d-lui moderator sa citeasca cartea scrisa de Andrei VOCHIN sa vada ce aport a avut Halagian la Steaua.Restul e can-can !!!!