Unirea Urziceni isi schimba numele in Unirea Voluntari Urziceni (GSP). E clar! La anul se muta la Timisoara! Unde, vor fi doua echipe la fel de iubite. De fiecare data cand o echipa a jucat pentru comunele limitrofe Bucurestiului, respectiva s-a mutat la Timisoara. Mai tineti minte Fulgerul Bragadiru? Daca se muta la Timisoara si Otopeniul si Chitila li se implinesc visele astora. Au si ei o campioana in Divizia Banat!
Voi nu vedeti? Nu mai ai loc sa citesti ziarele de viitoarea Campioana: Pierre Boya si-a conturat si tinta pentru acest sezon. "Vrea sa castige tot cu Rapid" (GSP) Pina acum rapizii au cumparat "boia", urmeaza piper cayenne si sare. Iese sunca, nu echipa. Daca-i afumi, or mai reclama astia la Consiliul Discriminarii?
Daniel Vlad de la Prosport face glume: "Au venit "capsunarii"!" Este vorba despre lotul Stelei intors din cantonamentul din Spania. Bai Daniele, daca o astepti pe sora-ta la aeroport si te intreaba unul pe cine astepti, ce ii raspunzi? O traseista! Acum, nu ca mi se pare umilitor a fi "capsunar", dar multi dintre asa-zisii "capsunari" scriu mai bine ca tine.
"Stefan Stoica, fostul antrenor al U Craiova, semneaza condica la 8:00 si 16:00" (Fanatik). Fane, cum te poti lasa umilit de catre Mititel? Zece mii de dolari/luna inseamna mult, dar? Astia au ajuns ca in bancul ala cu diferenta dintre un oltean si un castravete. Castravetele, are si el, demnitatea lui!
HANDBAL / Marius Stavrositu: "90% sînt hotãrît sã plec la Steaua!" (GSP). Bine ai venit in familia Stelista, Mariuse! Adevaratii Stelisti sunt alaturi de Steaua si la handball, rugby, hockey etc. Iertati-ne ca uneori va neglijam in favoarea fotbalului!
Tolontan (GSP): "Zicu-multitasking" si o explicatie a cuvantului multitasking dupa mintea GSP-ista! Tontolane, e clar! Tu ai redactat plangerea aia a rapizilor catre UEFA in care traducerea la: Nu e avion/Dar zboara/ Nu-i nici liliac/ E.... S-a facut: Isn`t plain/But fly/Isn`t lilac/Is crow. De erau aia de la UEFA sa se recunoasca invinsi. Cum dreaq sa zboare campiile si florile de liliac? Au trebuit sa angajeze translator de rromglish sau spanglish. Mai bine il luau cu totul pe Tontolan!
Disperat, Mugurel Buga trece printr-o perioada neagra: "Ma las de fotbal" (PS) Nu-i perioada neagra! E zona! Si eu care credeam ca se lasase de mult de fotbal...
"Medicii de la INMS credeau ca sunt la Steaua" (Daniel Oprita, PS). Nu e adevarat Daniele. Nu auzisera de Dinamo!
Gigi-ul e hotarat! Se cearta cu impresarii lui Emeghara pe bani. Eu sunt confuz! Cand a fost Gigi prost? Cand a dat $1,200,000 pe Emeghara? Sau acum, cand pentru vreo $30,000 rateaza Emeghara pregatirea de vara? Daca e ambitie si de o parte si de alta, asta e ambitia prosteasca!
Maftei, el capetano, in spanglish: "Când mai întârzie câte unul la antrenament, ne facem griji." (Averea). Scapa care poate! O fi aviara sau alergatul pe sine?
"Copos il vrea pe Thereau" (Gardianul) In ce limba?
"Nume noi pentru Razvan Lucescu" (GSP) Asta in sfarsit s-a botezat! Acum il cheama si Brasov! Inainte ii era rusine sa se duca in fata popii si sa se boteze. Pardailan sau Podu Grant...
Dumnezeu va fi stelist.
Dankressman
P.S. Un caz special pe care am tinut sa-l separ de glume. Moartea acelui baiat din Cluj. Stelist. Sa-i fie tarana usoara! Un caz nefericit pe care ziaristii au incercat sa il impinga intr-o zona periculoasa. Nu cred ca Steaua a constituit motivul mortii baiatului. Nu cred ca aia de la U Cluj au ceva cu Stelistii! Nu cred ca sunt adevarate declaratiile leaderului galeriei clujene! Ca daca ar fi...
