FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Deplasare Petroșani

fcsteaua.ro24.05.2007 08:44

Deplasarea la Petroșani a început pe o ploaie strașnicã, cum Bucureștiul nu a prea avut în aceastã primãvarã. Dupã ce am completat și al cincilea loc din mașinã cu un alt membru al Peluzei SUD, victimã a unor microbuze care în ultima clipã n-au mai venit – și pe care, la cererea lui, îl menționez aici și-l salut aici în același timp! – am plecat spre Valea Jiului destul de târziu, în jur de ora 11. În cele din urmã, o parte din membrii SUD s-au regrupat într-un alt microbuz, gãsit în ultima clipã.

 

 

 

Am mers pe traseul București – Pitești – Râmnicu Vâlcea – Târgu Jiu – Petroșani, un drum foarte bun pânã la Târgu Jiu, ceva mai prost prin celebrul defileu Bumbești-Livezeni. Încadrarea în timp a fost perfectã, ajungând la stadion la ora 16 :50 (dupã ce am trecut cu mașinile prin niște hârtoape cum rar mi-a fost dat sã vãd). Din puținul pe care l-am putut « admira », Petroșaniul ne-a lãsat o impresie jalnicã, fiind un oraș în stare avansatã de degradare. Singurul lucru bun de menționat – mulțimea numeroasã de steliști autohtoni, de toate vârstele, veniți sã vadã Steaua !

 

 

 

Numeric, am fost în jur de 70-80 de inși, cu un ușor avantaj de partea Nordului. Spre deosebire de Bistrița, membrii celor douã peluze au preferat sã se întindã pe aproape toatã lãțimea sectorului nostru, acest lucru resimțindu-se și în felul în care am cântat. S-a cântat de nivel mediu, alternând momentele de " exuberanțã " cu cele de apatie sau chiar de " veselie ", acestea ultimele resimțindu-se prin susținerea unor « hobbiuri » încã ilegale în România, dar și prin " trenulețul " fãcut pe un cântec cu linia melodicã marca " Lambada ". Unii membri ai PN și SUD au ajuns abia în repriza a doua, încadrându-se însã repede în atmosferã.

 

 

 

La capitolul atmosferã, o impresie foarte plãcutã au fãcut-o cele trei fumigene roș-albastre aprinse la începutul meciului.

 

 

 

Coloristic, un meci fãrã istoric – nu cred sã fi fost mai mult de 2-3 steaguri în peluzã. Au existat însã douã sau trei steaguri roș-albastre frumoase, aparținând unor suporteri steliști locali. Au fost afișate și 4 mesaje :

 

 

 

« Thereau – toujours dans notre cœurs » semnat SUD

 

« 7 iunie – 60 ani de glorie, o mare sãrbãtoare // Pentru voi o simplã zi sub soare »

 

« Locul 2 nu e pentru noi »

 

« Mulțumim, Dami Militaru »

 

 

 

De altfel, suporterii steliști l-au aclamat îndelung pe vechiul (dar mereu) roș-albastru, Damian Militaru, care ieri și-a marcat formal retragerea din fotbal. Militaru ne-a salutat de fiecare datã, aplaudând în timp ce i se cânta « Pânã la moarte, cu Steaua pânã la moarte ».

 

 

 

Un fapt demn de menționat este colaborarea bunã, clar peste medie, cu suporterii steliști din provincie, care au fost mai disciplinați decât în alte pãrți, cântând în destule rânduri alãturi de membrii celor douã peluze și urmând indicațiile liderilor. În sectorul stelist au fost probabil 4-500 de suporteri, însã și în restul stadionului puteai vedea multe tricouri cu insemnele Stelei.

 

 

 

De asemenea, sã menționãm și cochetul stadion din Petroșani, cu 2 tribune aproape integral acoperite.

 

 

 

Adversarii noștri, din grupul BWM (Black White Miners), au fost destul de animați pe parcursul meciului, chiar dacã nu am auzit mai deloc ce strigau (nefiind decât 100 și ceva de oameni). Au avut însã și o tentativã de coregrafie penibilã, semn cã respectul pentru activitatea unor peluze se deprinde încã greu la Petroșani. Concret, au afișat în jur de 10 steaguri pe douã bețe cu oi desenate pe ele, mesajul fiind « Sunteți boieri », litera B fiind evidențiatã distinct, pentru a reliefa restul cuvântului. Nu ne-am obosit sã reacționãm. Spre sfârșitul partidei au afișat și mesajul « Susțineți echipele locale, nu cele din capitalã ».

 

 

 

La sfârșitul meciului (și al sezonului, implicit), jucãtorii Stelei au venit și au salutat in corpore sectorul suporterilor roș-albaștri, o mențiune specialã meritând Elton, care a sãrutat stema Stelei și a aruncat tricoul în peluzã.

 

 

 

Protestul împotriva președintelui Stelei a continuat și la acest meci, chiar dacã s-a renunțat la scandãrile triviale și s-a scandat oricum mult mai rar. Am preferat sã ne susținem echipa la acest ultim meci, însã am ținut și sã-i readucem aminte lui George Becali care este pãrerea noastrã despre el, inclusiv despre plecarea lui Thereau. Spre lauda lor, și ceilalți suporteri steliști ni s-au alãturat cu scandãri anti-Becali.

 

 

 

La întoarcere, mulți dintre membrii grupurilor s-au oprit în diverse localuri pentru a putea urmãri finala Champions League. Drumul cãtre București, deși lung și obositor, a decurs fãrã probleme. Târziu în noapte am ajuns acasã. 700 de kilometri…18 ore…Ultima deplasare din acest sezon…

 

 

 

SSK

 

 

hooltras24.05.2007 09:13

au fost si cu trenul in jur de 20 de persoane....

frunji24.05.2007 09:26

MEREU STELISTI!!!! steagcruce2 FORZA Steaua !!

albanezul24.05.2007 09:54

coregrafia alora de la Petrosani se refera la proprii jucatori,fiindca a fost afisata dupa marcarea primului gol.nu aveau nici o treaba cu noi.

mdionis24.05.2007 10:12

Thereau, toujours dans notre coeur

Thereau, toujours dans nos coeurs

 

Ceea ce a fost afisat este o combinatie liniara si gresita intre cele doua posibilitati corecte de mai sus. La PS nu exista nimeni care sa se priceapa oleaca la franceza?!

greco24.05.2007 10:29

ce furtuna in Defileul Jiului ! :mrgreen:

 

cer senin, cer senin ! steag1

alex_cirstoiu24.05.2007 13:11

Salut ! Sunt din Valea Jiului . Galeria Jiului este egala cu zero... asa ca nu sunt de luat in seama. S-au strans acuma cativa pusti ca sa strige si ei impotriva Stelei. In rest nici nu-i vezi pe la meciuri. Sunt doar penibili cu tot cu coregrafia lor. Oricum , Steaua este foarte iubita aici si lucrul acesta s-a vazut si in tribunele stadionului unde au fost foarte multe persoane cu un fular sau un tricou al ros-albastrilor. Am pus si poze de la meci facute de mine de la tribuna 1. Tot respectul... ! Forza Steaua!

Tobey24.05.2007 13:55
coregrafia alora de la Petrosani se refera la proprii jucatori,fiindca a fost afisata dupa marcarea primului gol.nu aveau nici o treaba cu noi.

 

Ai fost la meci tovarase albanez, ca sa comentezi?!

Nu avea nici legatura cu ei... a fost aceeasi tentativa de prost gust de a asemana clubul si suporterii Stelei cu trecutul mandru a lui GB. Hai sa zicem ca au incercat pentru ultima oara in divizia A, repet, o tentativa de coregrafie cu ocazia unui joc cu viitoarea participanta a Romaniei in CL.

Iti urez succes cu tezele si extemporalele tale si speram sa te vedem in deplasari la anul.

razvy irr.24.05.2007 14:07
Salut ! Sunt din Valea Jiului . Galeria Jiului este egala cu zero... asa ca nu sunt de luat in seama. S-au strans acuma cativa pusti ca sa strige si ei impotriva Stelei. In rest nici nu-i vezi pe la meciuri. Sunt doar penibili cu tot cu coregrafia lor. Oricum , Steaua este foarte iubita aici si lucrul acesta s-a vazut si in tribunele stadionului unde au fost foarte multe persoane cu un fular sau un tricou al ros-albastrilor. Am pus si poze de la meci facute de mine de la tribuna 1. Tot respectul... ! Forza Steaua!

Sa stii ca mai degraba preferam sa fie tot stadionul cu Jiul decat unii suporteri de ocazie de-ai Stelei.Nu prea are nevoie de ei (poate sa-l voteze pe Gigi) ca in rest.Nu generalizez...si nu te simti vizat ..dar multi sunt degeaba.si inca ceva Sutineti echipa locala/Nu pe cele din capitala ...ar fi mai frumos asa ...

samsaru24.05.2007 15:11
Sa stii ca mai degraba preferam sa fie tot stadionul cu Jiul decat unii suporteri de ocazie de-ai Stelei.Nu prea are nevoie de ei (poate sa-l voteze pe Gigi) ca in rest.Nu generalizez...si nu te simti vizat ..dar multi sunt degeaba.si inca ceva Sutineti echipa locala/Nu pe cele din capitala ...ar fi mai frumos asa ...

cer senin cer senin cer senin

Tobey24.05.2007 15:29
cer senin cer senin cer senin

te-ai trezit, prietene? :)

greco24.05.2007 15:44
dar multi sunt degeaba.si inca ceva Sutineti echipa locala/Nu pe cele din capitala ...ar fi mai frumos asa ...

 

Ca ar fi sau n-ar fi mai frumos, n-ai cum sa-i impui ceva omului. Publicul de la Petrosani a lasat o impresie destul de buna; cu toate ca uneori se manifestau intr-un mod evident diferit de cel al bucurestenilor, au fost dupa cum spune si Ovidiu foarte receptivi la cantece si au fost entuziasmati sa contribuie, sa fluture steaguri, etc.

 

Si eu cred ca fotbalul ar avea de castigat daca fiecare echipa locala ar avea mai multi suporteri insa nu pot decat sa-i respect pe adevaratii stelisti din toate colturile tarii, nu pe sclavii lui Gigi sau pe aceia care se schimba dupa cum bate vantul.

samsaru24.05.2007 21:38

bai tobey noroc cu tine ca nu intram la meci steagsahmic

ovidiule am teren frate 5000 de metri cu deschidere 14,5 :grin:

SSK24.05.2007 22:20

Da, samsy, stiu :) Cam mica deschiderea, totusi, vezi - poate-l iei pe celalalt :P

Andreiasu25.05.2007 12:16

Ai dracu aia care ati facut poze...in repriza 2-a una n-ati facut cand am ajuns si noi!

samsaru25.05.2007 13:32
Ai dracu aia care ati facut poze...in repriza 2-a una n-ati facut cand am ajuns si noi!

sa terminat bateria la aparat toata lumea pe tine te astepta ma :))

Ratza25.05.2007 14:34

hai bre nea Titi ca tu nu esti om bre..sau cum era samsare ? :D

 

Ovidiu..vreau si eu mp3-ul ca se supara baiatu' ala pe mine :sad:

stelist_4_ever9026.05.2007 14:57

''dar și prin " trenulețul " fãcut pe un cântec cu linia melodicã marca " Lambada " ''

 

ceva in genul asta nu,

?
greco26.05.2007 16:47

da

supervladiTM26.05.2007 17:00

Hm... o mica greseala a Sudului. Corect era "nos coeurs" sau "notre coeur". Dar oricum, intentia conteaza. Alleeez Thereau...

SSK26.05.2007 18:46

Da, asa e, s-a strecurat acolo o greseala. Cel mai corect ar fi fost "dans notre coeur", generic "in inima noastra".

neli28.05.2007 05:01

m-am deplasat si eu la Petrosani (am fost la mai multe meciuri ale Stelei) , m-au dezamagit jucatorii , seara nu au venit la club sa ne intalnim, ziua nu au facut poze si nu au dat autografe doar pe "alese", arogantii, plini de ei, cum nu i-am vazut la alte meciuri, oare e "mana lui Gigi"? bafta in sezonul 2007-2008