În știrea apãrutã astãzi la agenția de presã NewsIn, se face o confuzie care poate induce în eroare anumite persoane. Asociația Independentã a Suporterilor Steliști a distribuit la meciul cu FC Național un singur tip de fluturaș, care încuraja adeziunea la aceastã formã de organizare a suporterilor. Nu avem niciun fel de informație în legãturã cu persoanele despre care se spune cã ar fi împãrțit sâmbãtã în Piața Sudului și alte zone din București fluturași care chemau la luptã împotriva lui George Becali. Deși pozitia noastrã reiese destul de clar din acțiunile de pânã acum, nu ne asumãm gesturi care nu ne aparțin.
Redãm mai jos textul fluturașilor împãrțiți duminicã de membrii AISS:
Luptã pentru Steaua !
Deoarece pe 7 Iunie 1947 Ministrul de Rãzboi a înființat Steaua, putem spune cã lupta este înscrisã în codul nostru genetic. Suporterii Stelei trebuie sã lupte neîncetat pentru un club mai bun, pentru o imagine mai buna, pentru asocierea permanentã a valorilor noastre cu culorile roșu și albastru. Pe lângã Cupe și Campionate, avem nevoie de onoare, corectitudine, credibilitate ! Steaua trebuie sã impunã respect, însã acest lucru este din ce în ce mai greu de realizat într-o tranziție care pare sã nu se mai termine niciodatã. Într-o societate ca a noastrã, fotbalul nu mai e de multã vreme un sport care sã stârneascã pasiuni sincere, ci a devenit un instrument financiar și politic. Doar noi, cei care am fost alãturi de club la bine și la rãu, avem cum sã luptam pentru stoparea acestui fenomen care ne poate rãpi definitiv una din marile bucurii ale vieții !
Vino alãturi de noi !
Asociația Independentã a Suporterilor Steliști este o inițiativã a steliștilor pentru steliști. Vrem sã fim uniți, vrem ca mesajul nostru sã fie unul coerent și clar, vrem ca impactul nostru sã fie puternic. Vrem ca adevãratele valori ale clubului nostru sã ajunga în fiecare colț al țãrii. Lupta de care vorbeam o poate purta fiecare dintre noi de unul singur. Însã toți avem probleme și griji, și e foarte greu sã faci ceva pe cont propriu. Fiecare pãrere poate aduce o idee bunã și fiecare persoanã poate face diferența. Lãsând la o parte statutul nostru social și modul în care ințelegem sã ne încurajãm echipa, avem un scop comun: un viitor mai bun pentru Steaua București. Vrem sã te cunoaștem, vrem sã te ascultãm, vrem ca împreunã sã avem un cuvânt de spus. Te așteptãm alãturi de noi !
AISS
