FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Descarcare De Pe Serverul Ftp

mdionis27.04.2007 12:30

In urma catorva teste sumare, comportamentul serverului ftp rezulta cel putin ciudat:

1. De pe o masina (linux) din Romania, functioneaza bine

 

#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

--15:01:06-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'

Resolving fcsteaua.ro... 194.117.236.39

Connecting to fcsteaua.ro|194.117.236.39|:24... connected.

Logging in as anonymous ... Logged in!

==> SYST ... done. ==> PWD ... done.

==> TYPE I ... done. ==> CWD not needed.

==> PASV ... done. ==> RETR Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv ... done.

Length: 3,845,887 (3.7M) (unauthoritative)

 

100%[====================================>] 3,845,887 102.49K/s ETA 00:00

 

15:01:45 (101.06 KB/s) - `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv' saved [3845887]

 

 

2. De pe o alta masina din Romania, se blocheaza inainte de inceperea transferului

#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

--15:10:49-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'

Connecting to fcsteaua.ro:24... connected!

Logging in as anonymous ... Logged in!

==> SYST ... done. ==> PWD ... done.

==> TYPE I ... done. ==> CWD not needed.

==> PORT ... done. ==> RETR Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv ...

Error in server response, closing control connection.

Retrying.

[...] si asa mai departe

 

 

3. De pe o masina din Italia, nu ajunge nici macar sa se conecteze

#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

--14:26:43-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv

=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'

Resolving fcsteaua.ro... 194.117.236.39

Connecting to fcsteaua.ro|194.117.236.39|:24... failed: Connection timed out.

Retrying.

[...]

 

Presupun ca ar fi indicat sa umble cineva la un hosts.allow, la iptables sau ce alt serviciu de filtrare a accesarii este activat: nu mi se pare prea frumos sa nu pot descarca fisierele decat prin masini intermediare si cu aglomerarea inutila a traficului pe retea. Multumesc pentru bunavointa.

George Stan27.04.2007 13:10

Nu stapanesc chiar bine problema, insa multi s-au plans ca nu pot downloada fisiere prin ftp, avand ceea ce tu descri pentru masina a treia. In toate cazurile, cauza a fost ca ISP-ul lor (sau firewalul personal) le bloca intr-un fel accesul la servere ftp sau cel putin la servere ftp pe alt port decat 21.

De exemplu, nici mie nu imi merge de la serviciu, imi da time-out, acasa imi merge blana pentru ca acolo n-am nici o restrictie.

Eroarea aparuta pe masina a doua s-a repetat? Pentru ca odata conectat nu vad de ce nu te-ar lasa sa iei ceva de acolo.

mdionis27.04.2007 14:20
Nu stapanesc chiar bine problema, insa multi s-au plans ca nu pot downloada fisiere prin ftp, avand ceea ce tu descri pentru masina a treia. In toate cazurile, cauza a fost ca ISP-ul lor (sau firewalul personal) le bloca intr-un fel accesul la servere ftp sau cel putin la servere ftp pe alt port decat 21.

De exemplu, nici mie nu imi merge de la serviciu, imi da time-out, acasa imi merge blana pentru ca acolo n-am nici o restrictie.

Eroarea aparuta pe masina a doua s-a repetat? Pentru ca odata conectat nu vad de ce nu te-ar lasa sa iei ceva de acolo.

 

Explicatia cu firewall-ul ce impiedica accesul pe portul 24 poate sa fie valabila pentru masina din Italia (3), exista precedente in acest sens. Telnet-ul pe porturile 21 (ftpd), 22 (ssd) si 80 (httpd) imi functioneaza insa normal.

Pe masina (2) nu s-a schimbat nimic, wget continua sa mi se blocheze la faza de RETR. In schimb cu prozilla transferul se face, chiar daca pe un singur canal.

 

Intreb insa si eu: este neaparata nevoie ca fisierele sa fi accesibile doar pe un port "ciudat" cum este 24? Sau daca portul 21 are probleme de securitate in ftp anonymous, nu se poate introduce accesul personalizat, cu numele si parola de utilizator cu care suntem inscrisi pe acest site?! Ma gandesc ca o astfel de posibilitate ar face fericiti si alti utilizatori.

 

Cele bune.

George Stan27.04.2007 14:29

Nu e vorba de o problema de securitate, e vorba de o problema de performanta. Pe portul 24 e pusa limitare la viteza si numar de conexiuni.

mdionis27.04.2007 14:45
Nu e vorba de o problema de securitate, e vorba de o problema de performanta. Pe portul 24 e pusa limitare la viteza si numar de conexiuni.

 

Sa inteleg ca e mai greu de configurat intr-un fel anume portul 21 decat portul 24?! Hmmm.

George Stan27.04.2007 14:54

Discutia asta se continua pe privat.