In urma catorva teste sumare, comportamentul serverului ftp rezulta cel putin ciudat:
1. De pe o masina (linux) din Romania, functioneaza bine
#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
--15:01:06-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'
Resolving fcsteaua.ro... 194.117.236.39
Connecting to fcsteaua.ro|194.117.236.39|:24... connected.
Logging in as anonymous ... Logged in!
==> SYST ... done. ==> PWD ... done.
==> TYPE I ... done. ==> CWD not needed.
==> PASV ... done. ==> RETR Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv ... done.
Length: 3,845,887 (3.7M) (unauthoritative)
100%[====================================>] 3,845,887 102.49K/s ETA 00:00
15:01:45 (101.06 KB/s) - `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv' saved [3845887]
2. De pe o alta masina din Romania, se blocheaza inainte de inceperea transferului
#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
--15:10:49-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'
Connecting to fcsteaua.ro:24... connected!
Logging in as anonymous ... Logged in!
==> SYST ... done. ==> PWD ... done.
==> TYPE I ... done. ==> CWD not needed.
==> PORT ... done. ==> RETR Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv ...
Error in server response, closing control connection.
Retrying.
[...] si asa mai departe
3. De pe o masina din Italia, nu ajunge nici macar sa se conecteze
#> wget ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
--14:26:43-- ftp://fcsteaua.ro:24/Golurile_meciului_CF...o_839468743.wmv
=> `Golurile_meciului_CFR_Cluj_1-2_Steaua_fcsteauaro_839468743.wmv'
Resolving fcsteaua.ro... 194.117.236.39
Connecting to fcsteaua.ro|194.117.236.39|:24... failed: Connection timed out.
Retrying.
[...]
Presupun ca ar fi indicat sa umble cineva la un hosts.allow, la iptables sau ce alt serviciu de filtrare a accesarii este activat: nu mi se pare prea frumos sa nu pot descarca fisierele decat prin masini intermediare si cu aglomerarea inutila a traficului pe retea. Multumesc pentru bunavointa.
