FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mircea Lucescu: "Am iubit Steaua"

Rossoblu02.01.2007 16:10

Mircea Lucescu: "Am iubit Steaua şi mi-a fost ciudă că nu am jucat la echipa militară"

2007-01-02 17:05:00

 

"Eu mi-am spus parerea, practic am facut adevarate pledoarii pentru Steaua inca inainte ca ea sa ajunga pe culmi. Atat in revista "Fotbal" a Sportului Studentesc, cat si in "L'equipe", in cadrul unor interviuri pe care as dori sa le cititi, ultimul fiind, din pacate, rastalmacit de Corneliu Vadim Tudor in revista "Saptamana"[...]

 

Adevarul este ca eu am iubit echipa militara, chiar am tinut sa joc la CCA. Vad ca ma apuca nostalgia. A fost o perioada frumoasa a copilariei mele. Nu pot uita nici acum visele mele de tinar fotbalist, imi revin in minte fostele glorii ale CCA-ului, primul meu meci vazut pe stadionul 23 August, in care ei, militarii, bateau mar, cu 3-0, pe Forster Berlin, apoi acel 1-0 cu Internazionale, gol Al. Constantinescu. Mai tarziu, in calitate de jucator, cele mai frumoase goluri ale carierei le-am reusit impotriva Stelei, careia i-am inscris 27 de goluri. Niste goluri-razvratiri, daca se poate spune asa, goluri de care nu ma bucuram. Imi era ciuda ca nu jucam la ei, ca nu am imbracat si eu culorile clubului militar. Apoi am venit la Dinamo si m-am atasat.

 

Retrospectiv vorbind, nu pot sa nu-mi aduca aminte de adolescenta mea cind decupam fotografii cu chipurile fotbalistilor stelisti, iar apoi nu pot uita maturitatea cind ne infruntam in teren. [...] Acum Dinamo are obligatia morala de a duce mai departe performantele Stelei, cum si Steaua are datoria de a se mentine la un nivel ridicat al performantei sportive.[...] Pe Boloni eu l-am sfatuit sa vina la Steaua, Hagi e si el produsul meu de 4-5 ani. In el e si un pic din sufletul meu si munca mea. Sa nu se creada ca eu imi arog ceva. meritele sunt in intregime ale jucatorilor militari, antrenorilor si conducerii clubului. [...]

 

Am toata placerea sa vorbesc despre stelisti. Sunt de departe cei mai buni din tara si din Europa, dupa cum au dovedit-o. Au merite incontestabile, dupa parerea mea relansind fotbalul romanesc pe plan international. Parca ar fi echipa pe care mi-as fi dorit-o." (Mircea Lucescu, Revista Steaua, 1988)

 

37972_lucescu.JPG

 

 

ce parere aveti?

vitezistii02.01.2007 20:09

o fi chiar adevarat ce spune?

Alin_H02.01.2007 23:41

Nu, sigur nu. O spune doar ,,de ochii lumii".

Alex1403.01.2007 00:13

"(Mircea Lucescu, Revista Steaua, 1988)"

Sonic07.01.2007 17:29

Hm, i-as da dreptate lui M. Lucescu , cine nu ar fi vrut sa joace la Steaua in acele vremuri ? in prezent zic eu, situatia e la fel :)