FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ion "Sfinxul" Alecsandrescu

I.N.Money20.12.2006 13:59

alecsandrescu_ion.jpg2004_9_3_17_5_44_692.jpg

Ion Alecsandrescu reprezinta o parte importanta din istoria Stelei,un jucator si conducator care a iubim Steaua,club care a reprezentat familia sa.

Sfinxul pe data de 17.07.1928,in Copãceni(Vâlcea).

A inceput cariera de fotbalist la Juventus Bucuresti(1947-1949),iar in intreaga sa cariera a evoluat la urmatoarele cluburi:

1947-1949 Juventus București

1950 Partizanul București 10A 6 8

1950 CCA București 5A 4 0

1951 CCA București 1A 2 1

1952 CA Câmpulung-Moldov. 3A 21 3

1953 CA Câmpulung-Moldov. 2p 11 2

1953 CCA București 1A 8 2

1954 CCA București 2A 21 6

1955 CCA București 6A 16 5

1956 CCA București 1A 22 18

1957 CCA București 2cp 9 8

1957-1958 CCA București 2A 17 15

1958-1959 CCA București 3A 20 13

1959-1960 CCA București 1A 20 7

1960-1961 CCA București 1A 23 12

1961-1962 CCA București 9A 6 1

1961-1962 Olimpia București

A evoluat in Campionatul national in 197 de jocuri marcand 93 de goluri,iar in 1956 a fost golgeterul Diviziei Nationale marcand 18 goluri.

Dupa un tur cenusiu in sezonul 1981-1982,comandantul Ion Aurel il contacteaza pe Ion Alecsandrescu pentru a se intoarce la clubul la care s-a consacrat.

"Tovarase Aurel,ma intorc cu inima deschisa,Steaua are probleme in campionat,dar mai este in joc si Cupa.Steaua este o specialista la acest capitol,nu degeaba suntem recordmeni cu 13 trofee cucerite.

Reconstructia unei echipe se face in cativa ani,daca lasam vechea garda pe viitor Steaua se poate baza zic eu decat pe Balint,Stoica,Iovan,Majearu si poate si Minea!"

Cum a revenit la Steaua,Alecsandrescu a cerut o intrevedere cu ministrul Olteanu:"

Tovasare ministru,chiar daca va suparati,vreau sa spun ca Steaua nu e nici pe departe cel mai bogat club din Romania,ma refer la conditiile oferite"

Alecsandrescu s-a luptat in acea perioada si a reusit sa obtina din partea armatei fonduri serioase pentru Steaua.

Peste 4 ani,a reusit ceea ce orice conducator roman a visat,a adus Cupa Campionilor la Bucuresti,prin ochiul sau fantastic de a selecta jucatori a creat o echipa care 4 ani a fost imbatabila,o echipa care in perioada 1985-1989 a stat pe varful Everestului !

Si in ani 90,Nea Ion a lucrat la Steaua,fiind un pion important in cele 6 titluri consecutive de dupa 1990.

Din pacate pe data de 21.06.2000,Nea Ion a trecut in nefiinta,iar impreuna cu el a murit o parte din Steaua,a trait 72 de ani pentru 2 culori,pentru rosu si albastru si din pacate se pare ca a fost demult uitat de cei ce conduc clubul sportiv Steaua si chiar de clubul de fotbal,dar cu siguranta Sfinxul va trai mereu in inima suporterilor stelisti.

 

Surse: http://en.wikipedia.org/wiki/Ion_Alecsandrescu

Super Steaua-2001,autor Andrei Vochin(carte dedicata lui Alecsandrescu)

Virgil20.12.2006 16:26

Alecsandrescu era un om de bun simt, inteligent, discret.

 

A avut si el relele lui care i-au grabit sfarsitul, dar despre morti numai de bine.

 

Numarul 9 al CCA-ului a strans 5 prezente in echipa nationala, intr-o vreme cand meciurile intertari erau rare.

 

Este al 7 marcator al CCA-ului(Stelei)de la infiintare, cu 80 de goluri marcate în 11 editii de campionat.

 

A facut parte din celebra echipa ros-albastra care a castigat 5 meciuri consecutiv intr-un turneu englez, lucru de pomina in anii 1956-1960.

Un gând pios pentru cel ce a fost nea Ion.

mlacatus28.12.2006 11:48

Astazi vreau sa visez! :lol:

 

Oare cum ar fi o conducere a Stelei, astazi, care sa-l aiba in fruntea ei pe un astfel de erou, pentru ca pentru mine el este si va ramane un erou? Nu stiu de ce si cand a inceput sa i se spuna "Sfinxul" dar asta este edificator in tot ceea ce am putea spune despre caracterul, lupta si atasamentul sau fata de culorile ros-albastre.

 

El este o mare parte din istoria noastra si merita sa fie pus la loc de cinste!

 

De ce nu am putea de exemplu sa ne numim stadionul in "Stadionul Alecsandrescu" asa am putea sa ni-l chemam mereu in memoria noastra! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!