FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

C.S. Steaua si-a desemnat campionii anului 2006

Virgil06.12.2006 04:17

Chiar înainte de ziua de Sfântul Nicolae, Clubul Sportiv Steaua Bucuresti si-a desemnat cei mai buni sportivi si si-a premiat cele mai bune echipe într-o galã festivã la care au luat parte Ministrul Apãrãrii, Sorin Frunzãverde, si seful Statului Major, amiral Gheorghe Marin, informeaza Amosnews.

 

Cel mai bun sportiv al Clubului Steaua Bucuresti pe anul 2006 a fost desemnat gimnasta Sandra Izbasa, campioana europeanã si singura componentã a echipei feminine a României care a obținut medalii, una de argint si una de bronz, la Campionatele Mondiale de la Aarhus.

 

Echipa masculinã de handbal, câstigãtoare a Cupei Challenge în sezonul 2005-2006, a fost premiatã drept cea mai bunã echipã a clubului, Steaua lui Alin Sania si Viorel Mazilu reusind sã aducã o cupã europeanã handbalului masculin românesc dupã 17 ani.

 

Au mai fost premiati Adriana Hosu (box), Ionela Neacșu si Adelina Cogeanu (canotaj), Alin Jivan (gimnasticã), Antoniu Buci (haltere), Roxana Cocos (haltere), echipa de hochei pe gheațã (campioana nationalã si calificatã în turul doi al Cupei Continentale), Alina Dumitriu (judo), Silviu Simioncencu si Gabriel Talpã (caiac-canoe), Cristina Croitoru (lupte libere), echipa de polo (campioanã nationalã, câstigãtoare a Cupei României si calificatã în turul doi al Cupei LEN, Ana Maria Brânzã, Iuliana Mãceseanu, Roxana Scarlat, Cristina Ghitã si Cristina Stahl (scrimã) si echipa de rugby (campioanã nationalã la rugby în 15 si rugby în 7, si câștigãtoare a Cupei României la rugby în 15).

 

Atmosfera a fost întretinutã de echipa de majorete a clubului Steaua, echipa de gimnasticã ritmicã si mini-recitalurile Oanei Sârbu si trupei Heaven.

[site din caracatita Gazetei Sporturilor]

 

___________

 

Cinste lor ! Cinste acestor sportivi minunati,carora le acordam din pacate foarte putina atentie,de vina fiind regele fotbal.

Drept exemplu o voi da pe marea noastra gimnasta Sandra Izbasa,despre care astazi aflu ca e membra a CS Steaua.