FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Important - publicatii vechi

«12»
greco31.10.2006 18:23

Toți cei care dețin cãrți, ziare, reviste sau publicații de orice alt fel legate de istoria clubului Steaua și a fotbalului românesc sunt rugați sã trimitã un e-mail la adresa greco [at] fcsteaua.ro și sã precizeze ce se aflã în posesia lor.

 

Urmând acest sfat puteți contribui la campania de promovare a minunatei istorii a clubului Steaua București, care se va concretiza în iunie 2007 printr-o serie de articole, prin campanii de informare și prin câteva mini-cãrți în format electronic.

 

Contribuie și tu la promovarea istoriei clubului Steaua București !

supervladiTM18.04.2007 11:26

Salut.

 

Nu am putut sa nu observ atentia mare pe care o dai partii istorice a clubului. Si eu sunt un mare pasionat de istorie si pot spune ca stiu destul de bine istoria fotbalului si implicit a noastra (articolul Wikipedia in engleza despre Steaua e scris aproape in intregime de mine de exemplu).

 

Cer si eu totusi cateva lamuriri in legatura cu topicul tau despre infiintarea Stelei din forum. Spre exemplu, ai pus niste fragmente in legatura cu evenimentele care au condus la infiintarea ASA si accederea pe prima scena direct. Poti sa imi spui de unde le-ai luat? Pentru ca ar fi o idee buna ca orice citat sa cuprinda si referinte. Eu de exemplu stiam ca la inceput noi jucam in tricou albastru, sort rosu si jambiere galbene, dar din ce scrii tu reiese altceva.

 

Dupa parerea mea, istoria Stelei e un subiect nedezvoltat pe atat cat trebuie. Si spun asta ca un impatimit al istoriei (nu neaparat istoria fotbalului sau a Stelei). Forumul e o idee buna, dar in conditiile in care nu sunt multi care raspund la topicuri, n-as putea spune decat ca e un bun inceput. Fiecare dintre noi ar trebui sa-si cunoasca istoria pentru a se putea cunoaste pe sine, fie ca e vorba de istoria universala, a Romaniei, sau a Stelei.

 

Cheers.

Azzido22.04.2007 17:45

Banuiesc ca ai deja revista asta, nu?

scan10001.jpg

1on05.08.2007 19:18

Am 2 reviste Fotbal-Steaua. Una dinainte de câștigarea CCE în care figurau în lot ªtefan Petcu, Eduard Augustin, Ioan Tãtãran și fostul președinte din anii `90 (Marcel și nuștiumaicum). Cealaltã este apãrutã dupã câștigarea CCE și este în bibliografia la SuperSteaua. Mai am un poster din sezonul 1975-1976 (când s-a luat eventul) în care apare Iordãnescu cu mustațã, Þețe Moraru portar și Ienei antrenor.

floreao23.09.2007 18:29

Daca cineva detine date despre fotbalistul stelist Viorel Nastase din perioada anilor 1971 - 1979, pana la fuga in Germenia sau din perioda cat a jucat la Progresul, in Germania sau Italia, va rog foarte mult sa ma contactati!

mlacatus28.09.2007 22:59
Daca cineva detine date despre fotbalistul stelist Viorel Nastase din perioada anilor 1971 - 1979, pana la fuga in Germenia sau din perioda cat a jucat la Progresul, in Germania sau Italia va rog foarte mult sa ma contactati

 

Fotbalistul Viorel Nastase a activat 2 ani in Germania dupa cum urmeaza :

 

1980 - 1981 TSV 1860 München 23 meciuri - 14 goluri "atacant" Bundesliga

1981 - 1982 TSV 1860 München 2 meciuri - 1 gol "mijlocas" Bundesliga II

nimeni6616.11.2007 10:54

Detin si doresc sa vand Cupa Campionilor Europeni obtinuta de Steaua in 1986. Ma refer la cea mica care s-a dat la fiecare jucator!

 

4216588_1.jpg

 

Multumesc

 

:steag_steaua_ro:

stelistub25.12.2007 17:21

Cu cat ai cumparat-o?

1on24.01.2008 00:38

Cum adicã "cupa care s-a dat la fiecare jucãtor"? Eu știu cã a fost oferit trofeul transmisibil, ãla mare, și s-a mai oferit și un model la scarã redusã 1/5. Iar la jucãtori se dau doar medalii. ªi de ce cupa aia din pozã are emblema cu vulturul, cea de dupã 1990 și nu pe cea din 1986, care este asemãnãtoare cu cea actualã?

AmuntBoy24.01.2008 08:46

e posibil sa fie facuta in anii '90 cupa aia

cristy.steaua2118.04.2008 13:11

cu ca :rolleyes::thumbsup: t vinzi cupa??? ********@yahoo.com

ultrash18.04.2008 13:26

am eu "REPORTER PENTRU Steaua" :steag_sah_mic:

aditaSS18.04.2008 14:09
am eu "REPORTER PENTRU Steaua" :steag_sah_mic:

si eu:D

ultrash18.04.2008 17:47

si mai am SUPERSTEAUA(vochin 2005,o super carte) si nijte fanioane de dinainte de `90 :steag_sah_mic:

1on18.04.2008 19:00

Vochin 2005 ?! Cartea a apãrut în 2001. O am și eu. A fost cumva reeditatã acum 3 ani?

În revista editatã de club în toamnã (se numește parcã "Steaua în UEFA Champions League" și se gãsește doar la magazinul oficial), cu ocazia calificãrii în grupele UCL este un articol despre turneul CCA-ului din anii 50-60 în Anglia, iar în subsolul paginii scrie ceva de genul "extras din cartea <<Steaua - 60 de ani de existențã>> scrisã de Cãtãlin Oprișan, carte ce va apãrea la începutul anului 2008". Are cineva detalii?

Fane_casieru'18.04.2008 19:03

Astea le-au primit la Comitetul Central de la Ceausescu.

ultrash18.04.2008 19:11
Vochin 2005 ?! Cartea a apãrut în 2001. O am și eu. A fost cumva reeditatã acum 3 ani?

În revista editatã de club în toamnã (se numește parcã "Steaua în UEFA Champions League" și se gãsește doar la magazinul oficial), cu ocazia calificãrii în grupele UCL este un articol despre turneul CCA-ului din anii 50-60 în Anglia, iar în subsolul paginii scrie ceva de genul "extras din cartea <<Steaua - 60 de ani de existențã>> scrisã de Cãtãlin Oprișan, carte ce va apãrea la începutul anului 2008". Are cineva detalii?

*in 2001 pardon!am terminat`o mai ieri,are un fel de prefata scrisa de tolontan,iar pe coperta e o imagine d ela Sevilla cu Laca tinand cupa,dar se vede mai mult cupa,oricum super carte,am citit`o pe nerasuflate

dragos0818.04.2008 23:25
*in 2001 pardon!am terminat`o mai ieri,are un fel de prefata scrisa de tolontan,iar pe coperta e o imagine d ela Sevilla cu Laca tinand cupa,dar se vede mai mult cupa,oricum super carte,am citit`o pe nerasuflate

 

de unde se poate cumpara cartea?

ultrash19.04.2008 16:38
de unde se poate cumpara cartea?

habar nu am,eu am facut rost de ea de la un prieten( da` nu i`o mai dau :D) e editata de editura prosport,e scrisa de vochin pe vremea cand el si tolontan erau la ProSport...oricum,fa rost de ea,citeste`o ca nu vei regreta.

forever_STEAUA19.04.2008 17:02

dragos08

 

 

De cumparat nu mai ai de unde sa o cumperi. De mult nu se mai gaseste. Mi-a spus Vochin la un moment dat ca se incearca o reeditare, dar totul e doar la nivel de discutii.

1on19.04.2008 17:38

@dragos08

 

Încearcã pe la anticariate.

cristy.steaua2128.04.2008 12:27

mai ai cupa???

pm: cristy_dica10 :rolleyes::steag_sah_mic:

george8414.05.2008 18:23
Astea le-au primit la Comitetul Central de la Ceausescu.

 

 

salut mai ai cupa si decoratia aia.sau fanioanele ??ast raspuns.

 

ast la id mess daniel_george84i

fredysteaua21.02.2009 20:38

a aparut acum cateva sapt cartea SuperSteaua ! Andrei Vochin .. cred ca e reeditarea celei din 2001 oricum e superba am citito si mi-a placut la nebunie...

cu ocazia asta am aflat lucruri foarte importante despre Steaua ...

si acum cateva zile a aparut SuperSteaua volumul 2 ! daca in primul volum era vorba despre formarea marii echipe in cel de-al 2lea este vorba despre castigarea cupei campionilor .. cum a ajuns acolo etc.... si contine cam 15-20 de poze interesante pe la Sfarsit .. parerea mea e sa le cumparati ca merita ! costa 10 RON / buc le gasiti la orice taraba de ziare :D bine .. aproape:d

redondo21.02.2009 21:21

Am si eu o carte de Horia Alexandrescu....Steaua-Campioana Europei.

«12»