România a obținut locul al II - lea la proba FIFA 2006 în cadrul concursului World Cyber Games. Aceasta este cea mai bunã clasare din toate timpurile la competițiile internaționale de jocuri pe calculator.
"Este în mod cert cel mai bun rezultat obținut de România la jocuri pe calculator. Sîntem extrem de bucuroși pentru aceastã reușitã și sperãm ca prin astfel de performanțe sã impulsionãm piața de jocuri din România și sã obținem o legislație favorabilã jocurilor pe calculator", a declarat președintele Professional Gamer League, Silviu Stroie. Turneul a avut loc în perioada 18-22 octombrie pe circuitul de Formula 1 de la Monza, unde au participat aproximativ 800 de gameri din peste 70 de țãri. Valoarea totalã a premiilor a fost de 500.000 de dolari.
Danutz , nu te bagi si tu in competitie :lol: ?
