FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Reforma fotbalului romanesc...

il caporale21.09.2006 18:06

Lasand o noapte sa-mi devina sfetnic, am constatat azi ca ideea emisa aseara de JJ nu e chiar atat de bizara cum ar putea parea la prima vedere si va rog sa ma sustineti daca credeti ca am dreptate, poate chiar sa inaintam conducerii clubului urmatoarea propunere:

Steaua sa joace in campionat intr-o formula din care sa faca parte doar Toma, Ochirosii, Panait si Thereau, iar restul de 7 sa fie de la juniorii clubului. In acest fel vom avea la anul 7 juniori caliti in bataliile Ligii I care vor intari lotul Stelei.

In CL sa joace echipa mare standard. Jucatorii Stelei sa boicoteze echipa nationala. In acest fel vor fi suficient de odihniti si de "statuti" pentru a reusi o calificare in optimile CL si - de ce nu? - mai departe.

Steaua sa continue sa se dezvolte, sa-si creeze nu 6, ci 66 de grupe de copii, 15 echipe de juniori, 2-3 echipe de tineret din care macar una sa activeze in Liga II permanent. Tot acest efort se poate sprijini pe banii de la UEFA din campania actuala. Vom avea astfel, intr-un timp foarte scurt o ampla baza de promovare a propriilor jucatori catre echipa mare pentru anii viitori.

De asemenea, deschiderea de magazine "Steaua" in toate resedintele de judet, precum si de fondarea cat mai multor Fan-Cluburi in toate localitatile de peste 5000 de locuitori, acestea avand printre altele si misiunea de a monitoriza arbitrii rezidenti in respectivele localitati, facand propuneri prin intermediul clubului de promovare in Liga I a celor mai promitatori. In acest fel se va intari inter-relatia club-fani printr-un mecanism foarte transparent si accesibil.

Daca aceste deziderate se vor pune in practica, in iunie 2008 suntem din nou campioni, avem tot ce ne trebuie sa castigam CL si sa tinem la respect orice tentativa necurata a oricarui adversar (inclusiv FRF).

Ce spuneti?

Dj21.09.2006 19:01

Interesante idei...nu toate... dar unele de apreciat si bune de pus in practica.

imi place ideea de a avea cate un magazin al Stelei in fiecare oras mai mare al tarii...astfel Steaua va arata intradevar cat este de iubita in toata tara

Apoi sa ai scouteri in aceste orase..iar o idee buna..

Sa speram k nu vor ramane doar niste propuneri ci se vor si intampla unele din ele.

Grinch21.09.2006 20:22

Nu cred ca as rezista fara sa fim campioni pana in 2008 . Adica anul acesta e cel mai important . De ce sa mearga in CL Dinamo pe munca noastra ?