FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Inca o stea in ceruri...

zipper09.09.2006 13:34

ARTICOL PRELUAT DIN ZIARUL "ATAC":

 

"Pacientul Lazurca Alexandru Cosma a decedat! a sunat sec un anunt de vineri dimineata, de la Spitalul Universitar. Colegul nostru a murit, dar prietenul nostru este inca langa noi. Dumnezeu a ales, ca la patru zile dupa implinirea varstei de 23 de ani, sa-l cheme la El.

Alco, asa cum ii spuneam noi, prietenii, a ales sa renasca intr-o alta lume. O lume pe care noi, cei de aici, inca nu o intelegem. Si daca noi, draga Alco, nu intelegem unde te-ai dus si de ce, o sa incercam sa te tinem minte asa cum erai tu. Acum, draga Alco, stim ca ne privesti de undeva de sus. Noi asteptam berea aia si speram ca te-ai dus inainte sa o pui la rece.

Bai, Alco, te credeam om serios!. Saptamana trecuta ne povesteai la o bere ca ce optimist esti fata de viitor. Daca ma descurc la ATAC si imi iau restantele, o sa fiu cel mai fericit om, ne spuneai tu. La ziar stiai deja ca te descurci, restantele cåte ai apucat sa dai le-ai luat. Erai aproape de fericire, numai nenorocita aia de durere de cap nu prea iti dadea pace. Probabil ca am racit, ne spuneai. Zambeai si spuneai ca o sa treaca si durerea si dupa sesiune mergem la munte. Dar nu Alco, tu nu ai mai avut rabdare. Ai ales sa pleci singur pe alt drum. Probabil un drum mai bun. Dar doar pentru tine. Noi ce facem, Alco? Tu erai omul care ne impaca de fiecare data cand ne certam, tu erai cel care ne spunea sa stam linistiti ca Steaua bate, ca e Banel in forma, tu ne luai pe toti sa mergem la stadion ca sa-i sustinem pe baieti, tu ne explicai cand eram stresati de problemele vietii, ca totul se va rezolva. Tu, Alco! Tu!

Noi ne impacam, credeam in Steaua chiar daca mai si pierdea, deveneam optimisti. Acum, tu ai plecat. Ne e dor Alco sa incepem ziua cu tine la o cafea si o cola si sa o terminam seara la terasa, la o bere. Ne pare rau ca nu o sa te mai vedem adormind pe plaja, ca in fiecare vara. Cine o sa ne convinga la 11.00 seara sa plecam pe nepusa masa la munte, fara nici un ban? Cine o sa ne mai organizeze Revelionul inca din octombrie? Meci nu a fost inca, dar deja ne e dor Alco. Cine o sa mai vina la noi pe stadion si o sa tipe Ai vazut, ma? Au dat Badea si Nicolita gol. Ti-am zis eu ca sunt buni. Stim ca tu, de acolo de sus. Stim ca tu, pentru ca ai un suflet mare, draga Alco. Ai venit la munca pana si de ziua ta, ultima. Te durea capul, dar te-ai asezat la calculator, ti-ai scris materialele si doar la insistentele sefilor ai plecat acasa. Ai promis ca maine, cand iei salariul, dai o bere.

Noi asteptam berea aia si speram ca te-ai dus inainte sa o pui la rece. Stim ca dupa cateva beri incepem sa cantam melodia ta preferata Mergem prin toata tara / Sa sustinem pe Steaua / Cantam pana ragusim / Steaua, ce mult te iubim. Iti mai aduci aminte cand era sa luam bataie ca am inceput sa cantam melodia intr-un cartier dinamovist? Dar tu nu te temeai. Ne spuneai ca Steaua e un mod de viata, un principiu, si pentru principii trebuie sa lupti mereu. Veneai, in urma cu cateva luni, cu ochii in lacrimi de la tatal tau, de la spital. Ne spuneai ca nu e drept. Ca ai vrea sa-i dai ocazia sa aiba si el nepoti. Si decat tu puteai asta. Erai singurul lor copil, draga Alco. Atunci nu ne puteam imagina ca Dumnezeu avea un alt plan cu tine. Alco, acum nu stim daca sa plangem sau sa radem. Tu nu mai esti, dar stim ca de acum putem privi in ochi cu tupeu moartea. Stim ca avem o pila de incredere acolo sus. Stim ca tu esti acolo si berea aia o ai deja la rece. Si acum tare... Cu noi Alco... Forza Steaua! Forza Steaua! Forza Alco! Vinci per noi. Drum bun!

Toti cei care te cunosc

 

Iti multumesc, Steaua, iti multumesc, Banel!

Iti multumesc, Steaua, iti multumesc, Banel! Sunt cuvintele pe care suntem siguri ca Alco le-ar fi adresat de aici, de langa noi. Le-a spus in drum spre Dumnezeu. La ceas tarziu de seara, Banel Nicolita l-a vizitat. I-a vorbit, l-a incurajat si i-a cerut sa se ridice, pentru ca prietenii il asteapta acolo unde ii este locul: in familia Stelei. Alco l-a auzit si poate ca de acolo de sus este cel mai infocat suporter. "

 

Condoleante familiei...

stelist_4_ever9009.09.2006 13:57

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

DeLaRyu09.09.2006 14:22

mai precis ce sa intamplat????

 

Condoleante familiei...

sile2209.09.2006 14:46

Serios mi-au dat lacrimele , imi pare nespus de rau ,condoleante familiei si prietenilor :(

Danntes10.09.2006 08:23

Emotionant articol! Poate inca o greseala a celui de sus. Nu e drept.

 

Dumnezeu sa il odihneasca pe acest stelist extraordinar!

 

La primul meci de acasa galeria sa faca un exercitiu de unitate pt unul de al nostru! Un omagiu printr-un banner va rog!

c.ronaldo1710.09.2006 09:05

imi pare rau... :(:( :cry: cred ca sunt cele mai frumoase din ultimi ani ai Stelei si sigur ar fi fost super fericit sa vina la meciu cu REal Lyon Dinamo rapid.... :cry: condoleantze familiei :cry:

cannavaro10.09.2006 10:39

pacat!Inca unul s-a dus.

RobYnho16.09.2006 16:22

Condoleante familiei. IMPRESIONANT articolul :(

KaZZy16.09.2006 18:06

Condoleantele mele... :cry:

Codrutz16.09.2006 18:52

Articol 2 din Atac!

Asa si-a luat Alco la revedere de la noi. Cuvintele noastre oricum sunt de prisos. Ce am mai putea spune?! Nimic. Am ramas impietriti si am privit cum doarme in timp ce este coborat intr-o alta lume. Nu eram foarte siguri ca se intampla aievea. Doarme sau priveste printre gene, cu ochii lui mari si blanzi, de tanar curios sa afle tainele vietii? Priveste foarte mirat la multimea de oameni adunata in jurul sau si nu intelege ce se intampla. Isi priveste parintii distrusi de durere si neputinta si parca-i cere lui Dumnezeu o explicatie. Explicatie pe care o primeste doar el, ca pe o mare taina a lui si a Domnului... Noi, familia, rudele, prietenii, colegii si toti cei prezenti la cimitirul din Buzau, plangem in hohote - unii, si altii in surdina. Din sutele de tineri prezenti razbate parca furia neintelegerii unui fapt absurd. In vuietul si zbuciumul sufletelor prezente, doar Alco sta si priveste linistit. Ar vrea sa apese pe un buton imaginar, sa se faca auzit de noi toti: mai, oameni buni, a fost ziua mea de nastere si stiu ca trebuie sa dau de baut! Mai aveti putina rabdare pentru ca, am plecat putin sa aflu o alta taina. Va las pe voi sa le descoperiti pe cele marunte. Nu stiu cat timp am sa lipsesc, dar stiu sigur ca odata si odata tot ne vom reintalni. Doar va sunt dator cu o bere, nu?! Am sa va rog pe voi sa aveti grija, momentan, de parintii mei. Mama este ca o tigroaica, intotdeauna s-a batut pentru mine. Tata este cam bolnav, sufera cu inima, si nu are voie sa se supere. Va las pe voi, prietenii, rudele, colegii si toti cunoscutii mei sa purtati povara vietii. Si sa le explicati alor mei ca acum sunt linistit, departe de necazurile si nedreptatile lumii, pe care nici nu am avut prea mult timp sa le deslusesc. Stiu ca Dumnezeu iubeste si are grija de sufletele bune. Deci nu va temeti! Ma bazez pe voi ca veti incerca sa fiti mai buni, mai optimisti si mai drepti. Daca viata este uneori nedreapta, raspundeti-i cu rabdare si speranta. Sunt sigur ca pana la urma o sa razbiti. Acum va las, pentru ca am de scris o stire. Pe fluxul agentiilor de media de aici de sus, a venit o stire despre o tragedie in care sapte tineri au avut un cumplit accident de circulat ie. Toti tineri, Doamne!

Va salut, cu dragoste si prietenie, Alco! Forza Steaua!!

ManiaCU16.09.2006 19:33

Condoleante familiei :cry: Am fost impresionat de acest articol , viata iti rezerva multe surprize :( Cu Steaua si dupa moarte Alco !

stelista_pe_viata16.09.2006 20:27

Pacat...Dumnezeu sa-l odihneasca...ce pot sa spun ..un articol trist...dar vreu sa stitzi ca Dumnezeu ia la EL numai oamenii buni,asa ca sigur STELISTUL nostru ALCO...acum face parte din Ingerii pe care Dumnezeu ii trimite sa vegheze Steaua...

Bebe4ever19.09.2006 00:41
:(Condoleante familiei !
doar_stelist09.10.2006 14:05

in numele stelistilor din camine care mergeam impreuna cu buzau la meciuri, imi cer scuze ca nu am putut sa-l conducem pe ultimul drum pe alco...

pur si simplu am preferat sa-l pastram pe buzau in mintea, in inima noastra, asa cum il stim....nu in tarana... soarta a fost prea cruda.

prin vocile noastre alco va fi prezent la toate meciurile.

Prodigy_andrey09.10.2006 18:55

Trist :( :cry:

i0nutz8309.10.2006 19:17

Condoleante..

ktalyn12.10.2006 19:39

condoleante... f f trist !