FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Amintiri de la meciuri

kramer127005.09.2006 20:03

M-am gandit ca n-ar fi rau sa-si posteze fiecare amintirile legate de cate un meci al Stelei, indiferent de contextul in care l-a vazut. Sa ne amintim despre cum era galeria atunci, stadionul, transmisia TV (daca a fost vreuna), biletele, incidente,orice este legat de acel meci. Poate ca multi dintre cei mai tineri ar fi interesati sa stie cum era pe atunci.

Am sa incep cu un meci mai vechi.

 

14 Octombrie 1987.

Steaua juca in Ghencea impotriva Victoriei Bucuresti, echipa militienilor, una din cele mai detestate echipe din Romania de atunci. Steaua incepe in Forza, inscrie Pitzi in min. 2. Gica Hagi face 2-0 in min. 26. De la inceputul meciului, Augustin, care fusese trimis fundas la catzei de la cainii mari, nu facea decat sa-l loveasca pe Piturca. Acesta, pe cat de ciufut este acum, pe atat de cuminte era atunci, era model de fair-play, nu zicea nimic. Arbitrul, Ilie Cot, se facea ca nu vede. La un moment dat, exasperat de brutalitatile celor de la Victoria, Tudorel Stoica fuge direct la Augustin si il ia la pumni, urmat de Fane Iovan, Bumbescu Colonelu' si ceilalti. De fapt, fiecare isi gasise perechea si dadeau. Scene incredibile, publicul era in picioare si cerea sange si isi exprima ura fata de tot ce simbolizau Victoria si Dinamo. Eram in galerie in ziua aia si mai aveam putin si saream pe tunel si in teren. Pe atunci galeria, mult mai mica, era in sectorul de deasupra tunelului. Culmea e ca dupa ce s-au calmat spiritele, arbitrul n-a dat nici un rosu, iar incidentul a fost trecut sub tacere. Meciul s-a terminat 4-0.