Steaua mai poate rata primavara europeana doar în cazul unui dezastru la Bilbao
Cînd se califica Steaua?
1. Daca învinge sau face egal la Bilbao.
2. Daca pierde la o diferenta de un gol la Bilbao.
În acest caz, Steaua nu se califica daca ies urmatoarele rezultate:
Etapa a 4-a
Bilbao - Steaua 1-0
Besiktas - Standard 1 (la minimum 3 goluri diferenta)
Etapa a 5-a
Parma - Besiktas 1 (la minimum 3 goluri diferenta)
Standard - Bilbao x2 - se califica Bilbao, Parma, Besiktas
sau
Standard - Bilbao 1 (la minimum 5 goluri diferenta) - se califica Standard, Parma, Besiktas
Cînd apar probleme mari
Daca pierde la Bilbao la o diferenta mai mare de doua goluri, calificarea Stelei va depinde foarte mult de rezultatele din ultima etapa, cînd echipa din Ghencea sta. Aici pot interveni rezultate care sa convina tuturor celorlalte echipe si care ar fi în detrimentul Stelei
Criterii de calificare
În cazul în care doua sau mai multe echipe au acelasi numar de puncte, criteriile de departajare sînt, în ordine, golaverajul, numarul de goluri marcate, numarul de goluri marcate în deplasare. Daca dupa folosirea acestor criterii cluburile nu pot fi departajate, se va lua în considerare coeficientul clubului si al tarii din care face parte pe durata ultimilor 5 ani.
sursa: GSp
Acum, nu ne ramane decat sa ne lipim aceste informatii deasupra patului si sa le memoram cu atentie ![]()
