FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mirel Radoi - situatie foarte grava sau doar zvon nefondat ?

George Stan12.11.2004 03:47

Dupa cum poate ati citit in presa, in GSp acum ceva timp, sau in Prosport mai curand, zvonurile legate de o accidentare foarte grava si netratata a lui Mirel sunt prea dese ca sa nu aiba totusi o baza reala.

Daca ce au scris ziarele este adevarat, ca Radoi isi pune in pericol viitorul sau de fotbalist datorita orgoliilor unora, atunci situatia mi se pare de o gravitate iestia din comun.

Iata ce se scrie mai nou in Prosport:

 

Rãdoi are probleme grave!

Cãpitanul stelist a jucat cu infiltrații la Parma, cartilajele genunchiului drept fiind atît de afectate încît existã chiar și posibilitatea sã-și încheie prematur cariera. În urmã cu cîteva zile, ProSport a dezvãluit în exclusivitate faptul cã Mirel Rãdoi refuzã sã se punã la dispoziția doctorului lotului național Pompiliu Popescu pentru un consult care sã certifice faptul cã este inutilizabil la meciul din Armenia. Steliștii au avansat o versiune oficialã, cum cã Rãdoi este în recuperare dupã ce au reapãrut oarece probleme la genunchiul drept, cã totul va fi OK, dar cã nu va putea juca în Armenia. Surse din interiorul Stelei susțin însã cã de fapt s-a întîmplat altceva. Dupã ce au refuzat sã-l opereze pe fotbalist, sperînd cã acesta se va recupera fãrã intervenție chirurgicalã, conducãtorii din Ghencea l-au forțat pe acesta, care actualmente se aflã, conform acelorași surse, într-o situație foarte delicatã.

 

L-au forțat aiurea

Dupã douã luni de absențã, Mirel a jucat cu FC Național. Dupã acest meci, genunchiul sãu drept nu a rezistat, așa cum informaserã oficial dupã partidã steliștii. În loc sã-l lase sã efectueze o recuperare mai lungã, Zenga l-a forțat însã și la Parma. Pentru a putea juca pe "Ennio Tardini", Rãdoi a avut nevoie de infiltrații. A fãcut douã, una la antrenamentul oficial și una la meci. Se pare cã decizia de a-i face aceste infiltrații a fost mai mult decît neinspiratã. Cartilajele genunchiului au fost afectate, iar fotbalistul se aflã într-o situație de neinvidiat. Rãdoi ar putea încheia prematur o carierã care promitea sã fie una de excepție. Tot din aceastã cauzã a tergiversat Mirel și prezentarea la Pompiliu Popescu, nedorind sã se știe ce probleme are, dupã cum acest lucru nu este dorit nici de cãtre responsabilii din Ghencea pentru cã vor sã-l "exporte" în viitorul apropiat.

"Nu mã intereseazã politica de club a Stelei. Eu știu doar cã Rãdoi nu e bun de joc pentru Armenia" (Pompiliu Popescu, medic al lotului național)

 

Vor sã-l vîndã  

Surse din apropierea clubului roș-albastru susțin cã oficialii Stelei sînt în discuții cu mai multe cluburi din strãinãtate interesate de achiziționarea internaționalului de 23 de ani. Astfel s-ar explica decizia staff-ului tehnic de a-l folosi pe Rãdoi în cele douã partide, în ciuda faptului cã recuperarea genunchiului nu era încheiatã. Ultima echipã interesatã de serviciile lui Rãdoi este Inter Milano, care e gata sã ofere 3 milioane de euro.

 

Se opereazã în iarnã?

Mirel a reînceput programul de recuperare a genunchiului drept, iar oficialii steliști susțin cã apãrãtorul va reintra în partida cu FC Brașov, de peste douã sãptãmîni. Apropiați ai jucãtorului susțin însã cã acesta nu va evolua contra brașovenilor, urmînd a forța din nou o reintrare la meciul cu Beșiktaș de la finele lunii, considerat capital în vederea calificãrii în primãvara europeanã. Dacã și dupã partida cu turcii va resimți dureri, atunci Rãdoi va trebui sã accepte o intervenție chirurgicalã.

accidentare.jpg

ADRIAN PACURAR12.11.2004 08:09

Ne iese si noua un jucator de valoare in Ghencea, un jucator cu personalitate, care a dat totul pentru echipa, impins de fantasticul public, din Ghencea, de la spate Mirel, a riscat tot, ne cerem scuze dar te iubim prea mult, mai bine nu riscai Mirele. Cat despre cei abilitati, sa-l bage pe teren, medicul echipei, antrenor,nu aveau voie sa-l lase sa joace, oricat a insistat el sa joace, ce ne vom face fara Mirel? Mirel nu mai forta nici cu Besiktas, noi vom fi acolo, si din tribune vom incerca sa suplinim absentata. Nimic nu e mai important decat sanatatea, nu-ti sacrifica sanatatea, cariera, sa nu-i ierti pe cei care te-au fortat,vinovatii sa plateasca.

horse3712.11.2004 09:11

acum sa-mi dau cu caramida in piept si sa strig "v-am spus eu". spun din nou pacat si asta pt ca se adevereste ceea ce eu spuneam cu cu ceva timp in urma.

genunchiul nu este o articulatie cu care sa te joci, sa faci tratamente urechiste pe la nu stiu ce doctori. genunchiul vrei-nu-vrei ajunge la operatie in cazul celor mai multi fotbalisti loviti. poate ce o fi avut Ronaldo nu seamana cu ce are Radoi dar noi toti nu putem uita ce troznitura s-a auzit la primul meci a lui Ronaldo dupa o pauza si o recuperare spuneau ei, ca la carte facuta(era un meci de cupa italiei, lazio-inter).

s-ar putea ca Mirel Radoi sa numai poate evolua in aceast campionat iar pt asta noi toti trebuie sa fim alaturi de el. nu cred, ca de se va opera, cariera ii va fi pusa sub semnul intrebarii ci mai degraba invers.

hai mirele strange din dinti caci nu degeaba iti spunem gladiatorul MAXIMUX din Ghencea. noi spuporterii vrem sa ai grija de sanatatea ta, sa judeci ca un om matur, sa faci ceea ce trebuie facut in acest moment pentru a nu-ti compromite sansele si a ne lua bucuria de a te vedea evolund pe gazon.

Virgil12.11.2004 11:47

Horse esti singurul care ai spus înca de când s-a accidentat ca orice ar face,pâna la urma tot la cutit ajunge.

Doctore,din pacate ai avut dreptate.

Daca Zenga l-a fortat sa joace,trebuie scuipat.Dar nu cred eu ca a putut sa-l împinga în teren contra vointei lui.

Probabil ca Radoi s-a simtit refacut si dornic de revenire nu a mai asteptat înca 2 saptamâni.Asa ca nu poti da vina nici pe specialistii din Bologna,pentru ca nu a respectat durata indicatiilor primite.Si daca i-am învinovati la ce ar folosi.

Eu cred ca Radoi va reveni si va spulbera îndoielile pe care le avem.Un jucator ca Radoi nu poate fi o trecere efemera prin fotbal.Ar fi nedrept.

ferosu12.11.2004 19:55

ziarele din Romania nu mai au cu ce umple spatziile ramase goale dupa episodul Mutu...sunt zvonuri puse aiurea de un redactor plictisit...si chiar cand Steaua are meciuri de Cupa UEFA...macar acuma sa lase echipa sa`si vada de treaba...ei(ziarishtii) tre sa fu*ta orice realizare a unei echipa din Romania,pentru interesele proprii...sunt nishte jegoshi...NU CREDETZI TOT CE SE ZICE PRIN ZIARE...Becali nu ar risca cariera lui Radoi pt o suma asa d mica...Radoi nu s-a "eschivat" de la intalnirea cu Pompilui Popescu ,ci a amanat`o pe a 2`a zi ,,,cand s-a prezentat...pana acuma credeam ca numai Gazeta scrie prostii...dar vad ca in disperare de cauza si in criza de cititori si ProSportul se apuca d cacaturi dinastea...felicit echipa pt "silentio stampa"(daca se scrie asa ,,,daca nu pardon) Forza Steaua...

ferosu12.11.2004 19:57

Zenga nu ar fi fortzat un jucator de viitor ,sa joace daca nu era refacut...pariu ca Radoi nu se opereaza...si pariu ca tot la Steaua sta si sezonul viitor...Nu`l lasa Becali sa plece pt un asemenea pretz...

ferosu12.11.2004 20:03
EXACT ASTA si`A DORIT ZIARUL RESPECTIV...SA CAPTEZE ATENTZIA CUMPARATORILOR,si ASTFEL SA`si FACA RECLAMA...CHIAR NU VEDETZI RAUTATEA CU CARE s-a SCRIS ACEL REPORTAJ???... ACESTE DISCUTZII DUC LA ALTE DISCUTZII si PANA LA URMA O SA AJUNGEM SA`I CEREM DEMISIA LUI Zenga ca CICA L`A FORTZAT PE Radoi SA JOACE...TOT ACEST ZIAR A MAI SCRIS ODATA APROAPE ACELASHI REPORTAJ NUMAI INTR`UN INTERVIU LA CEVA DOCTOR ...DUPA CATEVA ZILE DOCTORUL RESPECTIV A ZIS CA NICI VB SA FI ZIS CEEA CE SCRIA IN ZIARE...
George Stan12.11.2004 20:49

Problema e ca nu era vorba de acelasi ziar ci de ziarul concurent, Gazeta Sporturilor. Pe mine asta ma ingrijoreaza, ca prea apar din multe surse diferite zvonurile astea...

Si despre faptul ca ei au scris o minciuna si noi o discutam, prefer sa discut zece mii de ani o minciuna decat sa fie adevarat ce s-a scris.

Hai Steaua! Hai Radoi!

 

PS: Ferosule, te rog sa nu mai scrii totul cu majuscule!

gianini13.11.2004 13:01

parerea mea e ca ar trebui menajat cu brasovul.

oricum, daca ar fi sa fie accidentat ar trebui sa stea pana se reface in totalitate, nu ar trebui fortat.

indiferent de meciuri e vorba de sanatatea lui.

reddog13.11.2004 13:02

Singurul vostru jucator pentru care am respect e Radoi. De aceea sincer imi pare rau ca s-a accidentat. Daca ramaneti fara el v-ati mancat. Oricum de la anul se va duce la Inter Milano...

sorin_77715.11.2004 06:28

Teama ne-a cuprins pe toti, insa eu zic ca numai dupa cutit se vor clarifica lucrurile... Radoi nu are cum sa-si incheie cariera prematur... Va juca pentru ca are o vointza mult prea mare ce il va ajuta enorm...

 

Forza Steaua!!!

Dansan16.11.2004 11:49

Asa cum bine a intuit si capitanul Stelei, se incearca blocarea transferului sau la o mare echipa din afara - in speta Inter - pentru ca acest lucru nu aduce profit in buzunarele firmei de impresariat Popescu&Becali...Sper sa nu le reuseasca si Mirel sa plece astfel pe o suma mare...Sa ne aduca astfel si un plus de imagine si bani in visteria clubului...

 

Forza Steaua!!!

Xander23.11.2004 09:42

un SFAT: NU MAI CREDETI TOT CE CITITI IN ZIARE!