Dupa un meci de un real dramatism ,Steaua reuseste sa câstige la Bacau un punct mare cât roata carului.Spre surprinderea unora care credeau ca echipa gazda e dinainte învinsa,meciul a oferit 90 + 4 minute de înclestare aproape ireala."Galbenii" au jucat cu o ambitie pe care o manifesta ori de câte ori joaca împotriva Stelei.Au fost primii care au marcat,în min.31 prin Goian,gol cu capul din careul de 6 m la o trecere pe sub minge a lui Falemi.Steaua a egalat cu 12 min înainte de final prin Neaga,cu un sut din afara careului de 16 m,si se parea ca meciul se va termina cu 1 - 1.Urmeaza un gol de 2 -1 pentru Bacau la sutul bomba a lui Cursaru din careu si se parea,de data aceasta, ca bacauanii vor câstiga.Dar vine min 94 cu ultima faza a meciului.Munteanu executa un corner de pe partea dreapta,în directia de joc a Stelei si Daniel Oprita dintr-o pozitie grea reuseste,cu o lovitua de cap,sa restabileasca egalitatea,2-2.Bacauanii si-au dorit foarte mult sa câstige si au avut numeroase faze periculoase la poarta Stelei.Steaua a avut o posesie mai buna,dar cam atât.Din ce în ce mai mult se observa ca Steaua se îndeparteaza de jocul cursiv,placut ochiului si se avânta în dispute bazate pe lupta directa,om la om,de mare angajament si mare risipa de energie.Un stil de joc care daca totusi de multe ori o avantajeaza,are si inconvenientul lui,joc încâlcit care pune sub semnul întrebarii rezultatul final.Un egal care pâna la urma,e mai bun decât o înfrângere si Steaua ramâne lider cu 26 de puncte,la egalitate cu FC National.Oricum dupa acest meci se ridica multe semne de întrebare.Galeria care a însotit în numar mare echipa,a fost ca de fiecare data la înaltime,dominând fondul sonor al meciului.
