FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Tudorel Stoica

«123»
sabin130709.06.2010 09:22

Tudorel cum poate da declaratiile astea? Tot respectul.

Mihai09.06.2010 10:04

Pai poate pentru ca simte ceva pentru echipa asta, intelege spiritul stelist. In primul rand are caracter, nu e slugoi din nastere, ca altii. Un capitan ramane mereu capitan

red&blue_boy09.06.2010 11:44

Tot respectul pentru Tudorel Stoica!Care nu declara orice,sa se puna bine cu actuala conducere doar sa prinda si el o functie p-acolo...Are dreptate si in ceea ce-l priveste pe Jenei...Daca nu este lasat sa lucreze,degeaba vine...

laur_2309.06.2010 12:17

Ma mandresc cu faptul ca l am cunoscut pe marele capitan al Stelei! :)

danimarcu09.08.2010 14:45

Tudorel Stoica, fostă mare glorie a Stelei, este convins că nici Gheorghe Hagi, nici Anghel Iordanescu nu vor veni in Ghencea.

 

 

"Gigi nu suportă ca altcineva să fie adulat. Piti era sustinut de 25.000 de suporteri, la fel si nea Imi. Gigi nu este gelos pe nea Imi, dar in sufletul lui, vazind entuziasmul fanilor, s-a gindit că el dă banii, nu spune nimic, iar suporterii ii sustin pe ei. Becali nu poate sta departe de Steaua.

 

S-a inconjurat de lingai, oameni care nu au coloană vertebrala care stiau să spună doar "Da, sefu'!" Acum nimeni nu-i mai poate spune nimic.

 

Nu există nici o sansă să se intoarcă nici Hagi, nici Iordanescu, sunt vorbe aruncate ca să estompeze supararea fanilor. Eu m-am mirat cum de Gică a acceptat să fie antrenor la Steaua in trecut. Știam că iubeste Steaua, dar nu ma asteptam.În nici un caz nu revine Hagi!", a spus Tudorel Stoica la televiziunea sportro.

 

 

RobYnho27.08.2010 10:46

Fostul component al Stelei '86, Tudorel Stoica, a comentat situatia de la Steaua. Stoica nu crede că echipa din Ghencea poate ajunge prea departe, mai ales că participarea in continuare in Europa League nu e un avantaj pentru realizarea obiectivului principal, titlul.

 

"Steaua in dubla cu Grasshoppers a iesit invingatoare nemeritat. În ambele meciuri elvetienii au fost foarte buni, au avut multe ocazii, numai norocul a facut ca Steaua să se califice. E bine pentru fotbalul romanesc, dar nu stiu cit de bine e pentru Steaua dacă obiectivul lor e titlul. Nu stiu dacă Steaua poate ajunge prea departe in Europa League, ci poate fi o mare pacaleala mai ales dacă va juca asa cum a facut-o aseara

 

Abia a inceput campionatul si sunt obositi? E o scuza.. să nu poti avea o actiune intr-un meci chiar dacă esti obosit? Cu Timisoara nu va fi greu, pentru că nici ei nu sunt o echipă care să joace extraordinar", a zis Tudorel Stoica la sportro.

Lari28.08.2010 14:56

"Nu am vorbit atat timp cat la echipă s-au aflat fostii mei colegi (n.r. - Victor Piturcă si Emeric Ienei). Acum pot să spun ce cred... Steaua s-a calificat nemeritat. Vad că Ilie vorbeste de oboseala Despre ce oboseală poate fi vorba după patru meciuri? Adică Piti e de vină că nu a facut bine pregatirea? Și oricat de obosit ai fi, să nu faci nicio actiune, să nu poti să tragi două-trei suturi la poartă!? Ilie trebuia să taca nu să vorbească despre nea Imi. Nu e bine să discuti despre oameni mai priceputi ca tine. Să lase rezultatele să vorbească!", a punctat Stoica.

 

Lui Gigi Becali i-a convenit să plece Piti. A fost de acord initial cu unele conditii, dar a crezut că poate face treabă si fară el. I-am vazut pe Mache si Tache bucuran-du-se pe bancă la Zürich, oameni care disparuseră cu Piti - Tudorel Stoica

Joga Bonito28.08.2010 16:13

Lari, nu inteleg de ce mai dai stirile astea... Noua oricum ne place sa stam ca oile si sa rumegam.

Lari28.08.2010 16:14

Daca trezim un om pe saptamana...

mountytoma30.08.2010 07:16
Lui Gigi Becali i-a convenit să plece Piti. A fost de acord initial cu unele conditii, dar a crezut că poate face treabă si fară el. I-am vazut pe Mache si Tache bucuran-du-se pe bancă la Zürich, oameni care disparuseră cu Piti - Tudorel Stoica

 

cine stie, stie... si vede exact cum stau lucrurile.

Lari30.01.2011 23:41

Îl recunosti de la o postă pentru că este aproape neschimbat față de perioada in care juca, chiar dacă au trecut 20 de ani de atunci. Tot filiform, dar aceeasi vană si aceiasi ochi de un albastru taios, gata să muste din adversar. La fiecare sută de pasi este oprit macar o dată pe stradă de vreun suporter. Cum să-l uiti pe Tudorel Stoica, marele capitan al celei mai bune echipe de club care a fost vreodată in Romania, Steaua 1985-1989?

 

La 56 de ani, Tudorel Stoica a iesit la pensie din Armata N-a trecut nici macar o singură zi pe la unitate, dar asta este altă poveste. Are 56, dar arată de 36. Rezultatul a trei zile pe saptamană in care joacă fotbal cel putin o oră si jumatate si a altor trei in care aleargă macar un ceas. "Nici cand eram fotbalist nu mă pregateam asa", glumeste el.

 

Ion Alecsandrescu si Valentin Ceausescu, oamenii-cheie

 

Inevitabil, discutia merge spre Steaua 1986, spre Cupa Campionilor si spre cine a avut meritul formarii acelei echipe, subiect asupra caruia au existat mereu pareri diferite. Fostul capitan din Ghencea spune că stie mai bine ca nimeni altul care a fost meritul fiecaruia si in ce a constat acesta. "În primul rand, au fost adusi fotbalisti pe stilul Stelei, adică foarte tehnici si capabili să gandească repede in teren, iar aici meritul principal este al lui Ion Alecsandrescu, care a fost si fotbalist si care a crescut ca si conducator la Steaua. Apoi, un mare merit in crearea unei atmosfere formidabile la echipă l-a avut Valentin Ceausescu (n.r. - fiul lui Nicolae Ceausescu, dictatorul comunist al Romaniei intre 1965 si 1989). El a fost platoșă intre conducerea clubului, pe de o parte, si conducerea ministerului, pe de altă parte, pentru că ăștia din urmă nu se prea pricepeau la fotbal, dar ne-a si protejat de arbitrajele ostile, a anihilat practic avantajul lui Dinamo la acest capitol, pentru că eu am jucat mult la Steaua si stiu foarte bine ce faceau cei de la Dinamo!".

 

"Dacă ramanea Halagian, se alegea praful!"

 

Cand ajunge la antrenor, Tudorel este ferm: "Ienei este cel care are meritul acelei performante. Multi spun că Halagian a facut echipa, dar intreb si eu, dacă iți pun sapte piese exceptionale la dispozitie si tu nu stii să le asamblezi, atunci unde e meritul tau? Nu vreau să vorbesc acum cu pacat, dar cred ca dacă ramanea Halagian, se alegea praful! E drept, nu m-am avut prea bine cu el, pentru ca atunci cand a venit, avea impresia că eu tai si spanzur la echipă si atunci a inceput să mă sicaneze. Mă tinea rezerva nu mă baga, doar-doar voi riposta si atunci ar fi avut motiv să mă dea afara Sincer, m-am bucurat cand l-a dat afară ministrul Olteanu, că il iritase si pe el cu pretentiile si cu gura aia mare pe care o avea!".

 

Steaua l-a luat cu forta

 

A jucat 15 ani la Steaua, dar putini stiu cum a ajuns Tudorel Stoica in Ghencea. "Galățean fiind, jucam la Politehnica, in localitate. După liceu am intrat la facultate, la Chimie Alimentara in Galati. M-au luat in Armata la o unitate din oras si mă gandeam că nu vor fi probleme să pot pleca la antrenamente, numai că s-au bagat cei de la Steaua pe fir si m-au amenintat ca dacă nu semnez pentru ei, n-o să vad casa nouă luni, cat dura Armata! Mă stiau de la lotul national de juniori, mai veniseră o dată după mine si ei, si Dinamo, dar eu voiam să raman acasa Numai ca după vreo două luni de facut armată la sange, am cedat si am semnat pentru ei, mi-am zis că la facultate mai iau eu, nu-i problemă dacă renunț".

 

ProSport

print_tud.jpg

mountytoma01.02.2011 17:03

ma bucur foarte tare ca Tudorel a reusit sa isi asigure un trai linistit.

 

pentru mine este cel mai bun jucator de fotbal. daca as fi profesor de fotbal, Tudorel Stoica ar fi subiectul preferat!

mountytoma02.02.2011 07:26

armeanul halagian il ataca astazi in prostsport.ro pe Tudorel Stoica, numindu-l frustrat?

 

mai halagiane, tu vorbesti de frustrare? ai curaj sa spui cu cati fotbalisti s-au incurcat fetele tale? asta ca sa stie lumea pana unde ai mers in incercarile tale de a ajunge un antrenor mare...

probabil ca senilitatea determinata de varsta si IQ-ul tau (IQ este coeficientul de inteligenta al unui om, ca sa stii) te fac sa uiti ca jucai cu catastrofa de tataran in loc de Belodedici. bine ca te-au dat aia afara de la Steaua ca nu mai traiam bucuria castigarii cupei campionilor europeni cu unul ca tine. ai fost bun la echipe mici, sa le scoti de la retrogradare, atat.

in schimb Tudorel Stoica a avut puterea si priceperea sa conduca o echipa super-campioana, care castiga tot. asta e frustrarea ta, asa ceva echipele conduse de tine nu au reusit. nici nu aveau cum, avand in vedere stilul de joc impus de tine.

asa ca ramai tu si Lucescu cu frustrarile voastre, si noi cu o cupa a campionilor in vitrina!

salutari lui gabitza!

Lari24.02.2011 16:38

Cine e Mihai Stoica pentru Steaua? Eu nu cred că Piturcă nu mai poate veni la Steaua. Piturcă e mai important pentru Steaua decat Mihai Stoica. Piturcă a facut perfomanță pentru Steaua, si-a rupt picioarele, mi se pare normal să fie asa

 

Lasati-mă cu Mourinho din Ghencea, le stie el pe toate. Va incepe un nou campionat. Nu va mai fi nimic la fel ca in tur. Cred că va fi cu totul diferit de ceea ce s-a intamplat in tur. A fost o pauză mare... Să nu uitam că CFR a fost aproape să piardă totul intr-un tur de campionat. Eu cred in Steaua lui Lacatus Se face prea mare tam tam pe cele trei puncte câștigate de Otelul la masa verde.

 

Steaua poate să se bată si la primul loc. Steaua a pierdut un jucator de gol, unul valoros, chiar doi dacă ne gandim si la Kapetanos, dar vreau să vă spun ca desi toată lumea o vede pe Otelul campioana.. Dacă nu ar câștiga Steaua titlul, eu aș vrea să câștige Otelul.

 

Dragoshel26.02.2011 16:20

este printre putinii care spun pe fata si nu se pierd cand aud de Oierul.. Felicitari ;)

Lari08.05.2011 21:29

Am si eu emotii in suflet după atâția ani. Dacă am adus atata bucurie in suflet, inseamnă că am facut si noi ceva. Colegii mei de la Sevilla ar trebui să fie denumiti "Nemuritorii de la Sevilla" pentru că trei ani s-au batut cu marile forte ale Europei.

 

Necunoscand istoria fotbalului stelist e greu să discute patronul cu noi. Eu vreau să le transmit conducatorilor de-acum să ne lase in pace, dacă nu ne lauda

 

Becali a zis că-mi lasă mie palmaresul, dar el nici macar nu-l are. Gigi n-ar trebui să vorbească de palmares, pentru că nu-l are, nu e la el. Sau dacă il are, l-a obtinut prin mijloace pentru care cineva ar putea să regrete...Deci să nu mai vorbească despre ceva ce nu are.

 

Oamenii care sunt pusi să conducă Steaua poate că nu au capacitatea de a o duce acolo unde s-a ridicat stafeta. E normal ca nemultumirea suporterilor să rabufneascaMihai Stoica si-a atins scopul, am vazut că e Caramarin acolo, acum e antrenor principal. Și-a atins scopul, Piti avea dreptate. Mihai Stoica nu i-a dat voie lui Duckadam să-și spună parerea despre un portar. Mi se pare incredibil. Aceste lucruri au facut ca Steaua să fie in situatia unde este acum

ebonyc09.05.2011 08:52

E primul care spune lucrurilor pe nume. Daca vrem sa facem ceva ca sa scapam de ciuma, Tudorel Stoica e primul la care ar trebui sa apelam.

Lari09.05.2011 11:40

Crede-ma ca el isi doreste cel putin la fel de mult ca si noi acelasi lucru. ;)

SuperstaR1809.05.2011 11:59

L-am ascultat si eu ieri. Ce diferenta intre Tudorel Stoica si alt simbol ultra-mega-mediatizat...

bogdinho'21.07.2011 09:36

"Steaua de acum se confruntă cu cea mai mare problema nu are unde să joace, Steaua si-a pierdut identitatea. E foarte dificil să joci in altă parte fiecare meci. Nu il inteleg pe Gigi de ce acceptă să dea 30.000 de euro pentru un meci pe National Arena, in loc să platească 50.000 de euro pentru toată baza de pregatire din Ghencea. Cea mai mare tragedie pentru Gigi ar fi să piardă brandul "Steaua". Probabil se va numi altfel." a spus Tudorel Stoica la Sport.ro

 

Fostul capitan al Stelei crede că roș-albastri vor disputa meciurile de pe National Arena cu stadionul aproape gol.

 

"Steaua va juca pe National Arena cu stadionul aproape gol. În schimb, cel de pe Ghencea este plin de glorie. Fotbalul si spectacolul oferit de echipele romanest este foarte slab, din această cauză si spectatorii sunt din ce in ce mai putini." a precizat Stoica.

 

Tudorel Stoica nu vede cu ochi buni aducerea de jucatori noi la echipa inainte cu cateva zile de reluarea campionatului, fiind foarte dificil ca acestia să se integreze alaturi de ceilalti colegi.

 

"E greu să aduci jucatori noi la inceputul campionatului si să ai pretentii să câștigi titlul." a mai spus fostul capitan la Stelei.

Gandalf the White15.01.2012 09:34

L-ati vazut pe Tudorel aseara? In ce forma incredibila poate sa fie la aproape 60 de ani...

 

Nu mai vorbesc de stiinta jocului, ce tesaturi de pase si ce combinatii, dar cat a rezistat la efort; a jucat 90% din timpul efectiv al celor 2 meciuri.

 

Iar golul marcat a fost genial, torpila din alergare, de la vreo 18 metri, in vinclul unei porti de handbal aparate de Stelea! Vladoiu, in comparatie, a avut vreo 6 suturi, toate pe la Brancoveanu.

 

Dar, dupa golul marcat Braziliei, acum vreo 4 ani, pe teren mare, n-ar trebui sa ne mire nimic in ce-l priveste pe capitanul nostru. Inchipuiti-va ce fotbalist a fost Tudorel la vremea lui.

Daie8612.05.2012 19:13

Cred ca a fost foarte greu pentru el ca nu a jucat in finala din '86. fularsteaua2

mountytoma13.05.2012 20:51
Cred ca a fost foarte greu pentru el ca nu a jucat in finala din '86. fularsteaua2

 

intr-adevar, a fost dureros pentru el sa nu joace. insa si mai dureros ar fi fost pentru coechipieri daca nu castigau finala. ii manca Tudorel!

 

din pacate banii au stricat fotbalul, si voi astia tinerii nu cred ca veti mai avea ocazia sa vedeti un jucator ca Tudorel Stoica. aparator excelent, mijlocas excelent, la nevoie si atacant foarte bun. acum era la poarta noastra, imediat il vedeai la poarta adversa. alerga de ziceai ca e bagat in priza. un fotbalist cu un suflet imens, care dadea 1000% pentru echipa lui.

 

sunt sigur ca daca ar intra pe teren astazi, la varsta lui, tot ar juca inca mai bine decat fotbalistii lui Behaila...

 

SirBlack06.08.2012 19:01

Cand ma uit la videoclipurile cu el , incepe sa-mi para rau ca sunt asa de tanar...

BoZZO.Urziceni07.09.2012 09:29

:steag_cruce_invers: La multi ani! :steag_cruce_invers:

Multa sanatate!

«123»