@AdevarataCraiova
Tu faci aceleasi greseli pe care le fac majoritatea romanilor.
In primul rand ca judecatorii aia sunt tot oameni, nu zei si de regula cand sunt pusi in situatii fara precedent, incearca sa o dea cumva din condei sa iasa bine.
Doi la mana daca ai citi cu atentie ai observa ca termenul de 'bun' , 'patrimoniu' , a fost indus de catre CSU. Totodata o sa vezi si ca se contrazic singuri, fiindca o data e un bun imaterial, a doua oara e o stare de fapt. Evident, varianta doi este corecta. Confuzia pleaca de pe la alegerea nepotrivita de cuvinte.
Trei la mana, in momentul in care au decis sa gandeasca putin , au observat ca e o 'interconexiune' intre drept de participare (care dupa cum vezi e un drept si deci e tranzactionabil) si palmares. Mai corect era sa spuna ca palmaresul deriva din aceasta continuitate, dar iarasi nu si-au gasit cuvintele. Pentru ca mai tarziu sa concluzioneze ca CSU dorea constituirea unui drept pe ceva ce nu exista ca stare de fapt (adica continuitate, palmares).
Patru la mana, nici vorba sa fie tranzactionabil palmaresul. Nici pe un miliard, nici pe zero lei. Ceea ce se poate vinde/cumpara este acel drept de participare care asigura continuitatea si care atrage dupa sine palmaresul. In caz contrar, daca palmaresul ar fi un bun tranzactionabil, ar insemna ca un club il poate vinde bine mersi altuia, el continuand sa existe. Paradox !
Si ca sa intelegi din cazurile astea internationale la care a mai facut un coleg de forum, cam peste tot in momentul in care societatile care administrau clubul au dat faliment, imediat a venit o noua societate si a preluat locul falimentarei. Asa a fost si la Rangers si la Napoli (care s-au inscris pe locul defunctei SSC, la nici 30 de zile de la faliment, intocmai pentru a pastra continuitatea competitionala si evident fara a achizitiona marci si alte prostii) si in general la multe cluburi italiene ca ei au o traditie in asa ceva.
Carevasazica cel mai de pret lucru sunt fix acele drepturi de participare (care se pot vinde) si care atrag continuitate si implicit palmares.Parca face sens no ?
Cu cat o sa gandesti mai mult si cu capsorul tau o sa observi ca n-ai nevoie nici de Mititelu si nici de tribunal sa-ti spuna care e 'adevarata Craiova' sau 'adevarata Steaua'.
Si mai mult de atat, ti-am mai zis, decizia oricum e sentimentala si o ia fiecare dupa cum ii dicteaza emotia si atasamentul.
Pentru intrebari cu ce se vrea sau ce se urmareste la CSA, posteaza cu incredere pe site, nu pe forum. Sunt multi care comenteaza pe tema asta si cu care poti discuta. Ba mai mult, ii poti intreba chiar pe talpanisti ce cred ei.
P.S. : Si sa stii ca decizia asta din care ai pus poze s-a mai discutat pe site si nu inseamna nimic. Nici pentru CSU nici pt Mititelu. Aici nu merge cu daca aia n-au dreptate, inseamna ca am eu.