Duminica, 9 iulie 2015, de la ora 21:00, pe National Arena<
Steaua - Dinamo
Meci transmis de Digi Sport 1
Fost derby al campionatului in urma cu ceva ani, Steaua-Dinamo poate pretinde a fi cel mult un derby de atapa. Dar nu intotdeauna.
Dupa infrangerea usturatoare si suparatoare din UCL, Steaua ar trebui sa isi arate capacitatea de invingator cel putin in acest meci. Un meci de orgoliu. Ultimele 11 meciuri au fost castigate de Steaua. Nici acum nu cred ca Dinamo va putea sa intoarca soarta meciurilor cu noi. Mai ales datorita faptului ca e o echipa in insolventa si nu poate plati jucatori de valoare. Apropo, Dinamo este la aceasta ora o echipa de non-valori.
De aceea spun cu tristete ca dupa ce si-a pierdut galeriile, Steaua isi poate pierde cat de curand identitatea si probabil se va desfiinta intr-un dezinteres naucitor.
Nu poti sa-l mai convingi in niciun chip pe Gigi sa mai bage bani in aceasta echipa, careia tot el i-a interzis accederea in preliminariile UCL mizand soarta partidei pe mana unui antrenor incepator. Fara bacalaureat, fara licenta pro. Un antrenor nescolit intr-ale antrenoratului.
In mod sigur daca nu s-ar fi renuntat la Tamas. am fi avut un un fundas central care sa-l inlocuiasca pe Papp. In mod sigur si Luchin ar fi trebuit oprit. Dar te poti pune cu ambitia unui antrenor dispus sa sacrifice jucatori importanti in numele disciplinei?
