Oficial, Miercuri 03 Feb 2016 23:31
"Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu Gabriel Tamas, care a semnat, miercuri seara, un contract valabil pe doua sezoane si jumatate cu clubul nostru. Fundasul provenit de la Cardiff City FC revine, astfel, la Steaua dupa doar sase luni de la despartirea din vara si va purta tricoul cu numarul 30.
Clubul nostru ii ureaza Bun Venit si sa aiba parte de cel putin aceleasi succese din sezonul trecut, cand si-a trecut in palmares toate cele trei trofee puse in joc in competitiile interne!
Fundasul a oferit prima declaratie oficiala de la revenirea la echipa noastra, in exclusivitate pentru www.steauafc.com:
"Sunt bucuros sa ma intorc intr-un colectiv alaturi de care am cunoscut mari succese in sezonul trecut. Practic, ma simt ca si cum nu as fi plecat de la Steaua in vara si sper din tot sufletul sa avem parte de aceleasi rezultate extraordinare ca si in sezonul trecut"
Gabriel TAMAS"
Ca jucător și comportament oficial și colegial vestiar la Steaua, nu există ceva de reproșat lui Tamaș. Dimpotrivă! Sperăm să nu se mai repete istoria din iulie cu escapa prin Centrul Vechi când a doua zi trebuie să fie prezent la echipă.
Oricum, atunci Mirel Rădoi și conducerea Stelei au greșit mult mai grav. În plină campanie de calificare in grupele UCL și pe 3 fronturi interne, Rădoi a renunțat la un fundaș bun și cu experiență, fără să aducă nimic in loc. Culmea, a scos incă un fundaș de națională bun, Srdjan Luchin, și un atacant Țucudean (mizând numai pe Tade și tânărul Tudorie), jucători cu care a cucerit 3 trofee. Asta a costat-o ieșirea din Europa și un tur de campionat foarte slab.
Bine ai revenit, Gabriel Tamaș! Mult succes in tricoul ros-albastru!