FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Dinamo 3-0 (1-0)

«12»
xray02.11.2014 13:46

Se uita prea usor si tindem sa fetisizam "era Reghe", cand echipa a avut si plusuri si minusuri. Ca si acum.

 

In retur 2014, cu Reghe, vedete, titulari si in Ghencea, am fost condusi da cainii astia cu 1-0 pana in min 86! La fel si atunci, in prima repriza nu am miscat mai nimic pentru ca au blocat foarte bine spatiile. Uitati cum il "injurati" ca-l folosea pe Chipciu varf, cand avea alte 4 solutii: Keseru, Pio, Kape, Iancu? :)

In derby-ul asta Galca a avut o singura solutie! Keseru!

 

Inca de la inceputul sezonului 2013-2014 Steaua nu a mai fost aia din 2012-2013!

Si in sezonul 2014-2015, Steaua a jucat de peste 2 ori mai multe meciuri decat Dinamo, plus nationala. E normal sa fie mai odihniti cainii! Stelisti sunt stelisti, dar nu sunt si roboti! Sa nu mai spun de accidentati.

 

Se vorbeste de aparare pe vremea lui Reghe.

Pai ia sa vedem cu cainii. La ultimele 4 meciuri din sezonul 2013-2014, cu Reghe pe banca, cainii astia desculti ne-au dat gol la fiecare meci.

- In Liga 1, in tur ne-au dat gol si cu echipa aia adunata de prin trialuri care abia statea in ghete. In loc sa fie 5/6-0 a fost doar 2-1! De returul din Ghencea, 1-1, am scris mai sus.

- In Cupa la acel 5-2. A fost 1-0, 1-1 si doar ca au venit ca fraierii peste noi au facut sa iasa pe final de repriza cu 4-1, printr-o faza fixa(Varela) si 2 contraatacuri pe final. In repriza a 2-a ... au dat iar gol, 4-2!!!

In retur Cupa, cand toti se asteptau iar la scor fluviu am luat iar gol si a fost doar 1-1!!

 

Deci, in 2013-2014 Reghe a avut cu cainii seria asta: 2-1, 1-1, 5-2, 1-1 !

Empyro02.11.2014 14:48
Se uita prea usor si tindem sa fetisizam "era Reghe", cand echipa a avut si plusuri si minusuri. Ca si acum.

Nimeni nu fetisizeaza nimic. Ne spunem o parere legata de joc, e asa de greu de acceptat ?

 

In retur 2014, cu Reghe, vedete, titulari si in Ghencea, am fost condusi da cainii astia cu 1-0 pana in min 86! La fel si atunci, in prima repriza nu am miscat mai nimic pentru ca au blocat foarte bine spatiile. Uitati cum il "injurati" ca-l folosea pe Chipciu varf, cand avea alte 4 solutii: Keseru, Pio, Kape, Iancu? :)

Cred ca am spus si eu si multi altii ca nu atacul ne ingrijoreaza, nu inteleg de ce duci discutia aici. Sezonul trecut, adica in februarie, Sanmartean, Keseru sau Chipciu nici nu erau bine rodati. Primii doi fiind noi, Alex revenind dupa accidentare. Eu fac parte din cei care nu l-au "injurat" pe Reghecampf, dar puteam sa recunosc fara probleme ca nu am jucat grozav sezonul trecut, iar asta s-a vazut in Europa. Insa, Reghe a avut niste atenuante, la care o sa ajung putin mai jos.

 

Inca de la inceputul sezonului 2013-2014 Steaua nu a mai fost aia din 2012-2013!

Si in sezonul 2014-2015, Steaua a jucat de peste 2 ori mai multe meciuri decat Dinamo, plus nationala. E normal sa fie mai odihniti cainii! Stelisti sunt stelisti, dar nu sunt si roboti! Sa nu mai spun de accidentati.

Corect, uite atenuantele in 2013-2014, Steaua ii pierde pe Chiriches, Rusescu si Bourceanu, axul central ! In locul lor, vin alti jucatori valorosi, dar parca nu de acelasi calibru si aici ma refer la Piovaccari si Varela. Steaua schiopateaza si ca joc, dar si ca rezultate. In retur, venirea lui Sanmartean ne-a schimbat fata si sunt aproape convins ca fara Lucian, Astra ne-ar fi pus probleme mai mari in lupta pentru titlu. Apoi, Keseru, care ne-a salvat de umilinta pe Ghencea, s.a.m.d.

Cu toate astea, fata de sezonul anterior ('12-'13) echipa a fost plombata din mers (inlocuind tot axul central) si obiectivele au fost indeplinite. Cat priveste jocul, chiar daca nici atunci nu mai jucam grozav, parca adversarii desculti gen Chiajna sau Ceahlaul, nu ne puneau probleme.

Si de unde si pana unde scuza asta cu oboseala ? Chiar nu ne-am plictisit de placa asta ? Astia din Vest ce sa mai zica saracii, ca joaca eminamente doar din 3 in 3 zile si n-au pauze nici de sarbatori ;).

 

Se vorbeste de aparare pe vremea lui Reghe.

Pai ia sa vedem cu cainii. La ultimele 4 meciuri din sezonul 2013-2014, cu Reghe pe banca, cainii astia desculti ne-au dat gol la fiecare meci.

- In Liga 1, in tur ne-au dat gol si cu echipa aia adunata de prin trialuri care abia statea in ghete. In loc sa fie 5/6-0 a fost doar 2-1! De returul din Ghencea, 1-1, am scris mai sus.

- In Cupa la acel 5-2. A fost 1-0, 1-1 si doar ca au venit ca fraierii peste noi au facut sa iasa pe final de repriza cu 4-1, printr-o faza fixa(Varela) si 2 contraatacuri pe final. In repriza a 2-a ... au dat iar gol, 4-2!!!

In retur Cupa, cand toti se asteptau iar la scor fluviu am luat iar gol si a fost doar 1-1!!

 

Hai ma xray-ule chiar asa ? Am ajuns sa-l comparam pe Balgradean cu Marc asta sau pe D. Grigore cu pustiul Nedelcaru ? E chiar asa invizibila panta financiara si valorica descendenta pe care sunt potaile ?

Noi ne-am intarit fata de sezonul trecut, in vreme ce astia au scazut si mai mult, ca intreg fotbalul romanesc, de altfel.

O echipa ca CFR, incapabila valoric sa treaca de Minsk, iti sta ca sula in coasta pe locul 2, Astra si un Petrolul schioape si un dinam0 cu un lot demn de FC Brasov altadata vrei sa-ti puna probleme ? Pai Dinamo si CFR la un loc nu valoreaza cat Steaua (16 + 18 < 43 ).

Si nu inteleg de ce ai facut referire doar la sezonul '13-'14, de ce nu si la '12-'13 ? Atunci cand am invins fara pic de emotie un dinam0 mult mai puternic fata de cel de acum, (3-1, dupa ce am fost condusi la pauza contrar cursului jocului pe care l-am controlat de la un capat la altul), un rapid competitiv, un CFR care "facea senzatie" prin UCL, s.a.m.d. ?

Fac o schema care sper sa fie inteleasa si unii sa nu-i mai acuze pe altii ca nu se bucura de victorie, ca sunt carcotasi sau mai stiu eu ce alte prostii de genul asta :

1) In 2012 Steaua (simtitor apropiata valoric de cea din sezonul actual) invinge un dinam0 mult, mult mai valoros decat cel de acum cu scorul de 3-1, la capatul unui meci controlat autoritar de Steaua si in ciuda faptului ca am fost condusi la pauza.

2) In 2014 Steaua (aflata cam la acelasi nivel valoric cu lotul din '12-'13), este dominata timp de o repriza de un dinam0 alcatuit numai din desculti si copii.

 

Si ca sa ne intelegem, nu m-ar deranja daca s-ar fi intamplat chestia asta doar cu dinam0, dar probleme ne-au pus toate echipele cu care am jucat, dar absolut toate ! Si cand dai de Kiev, astia nu te mai iarta si nu mai rateaza. Deci, despre ce vorbim ?

Spuneti-ne sincer, ne facem un obicei din apara echipa de autocritici (ca in definitiv suntem toti stelisti) contrazicand evidentul sau suntem oameni echilibrati care accepta realitatea ?

Diferenta consta in faptul ca, spre deosebire de voi, noi ne asteptam sa vina si un rezultat slab, cat timp jocul nu convinge, deci prea mare nu o sa ne fie mirarea; pe cand voi, o sa tunati si fulgerati, ca n-avem valoare, ca n-a bagat ciobanul destui bani, ca de ce n-a fost adus un antrenor cu experienta, ca de ce nu l-am adus pe Hamza, ba pe Messi, asa si pe dincolo.

Korado02.11.2014 16:22

Pentru minte este cel mai important ca le-am dat clanta! atat!

 

Restul sunt speculatii...rezultatul final ma intereaza,sper ca,cu aceasta victorie ne apropiem mai mult de cel de-al III-lea titlu consecutiv!

 

P.S

 

Bine punctata treaba aia cu CFR ca sta in coada noastra desi nu a fost capabil sa treaca de Dinamo Minsk,dar toate echipele evolueaza...sper sa castigam si in retur cu ei...Steaua hai pe ei sa dam muhe la catei!

eMagic02.11.2014 17:08

Pfoai de mine. Mai baieti, eu inteleg ca vreti sa bateti recordul lui Sadoveanu (a scris Baltagul in 17 zile), dar nici chiar asa. Nu va "doare" si pe voi degetele de la atata tastat?

 

Prea multe cuvinte in postari, imi ia 15min sa citesc 2 postari marca Empyro si xray. Mai taiati din ele da-le dreacu`! :))

 

PS: glumesc.

PPS: imi pare rau ca Victor Viorel Dottore Ponta se da stelist. :(

Korado02.11.2014 18:22
Pfoai de mine. Mai baieti, eu inteleg ca vreti sa bateti recordul lui Sadoveanu (a scris Baltagul in 17 zile), dar nici chiar asa. Nu va "doare" si pe voi degetele de la atata tastat?

 

Prea multe cuvinte in postari, imi ia 15min sa citesc 2 postari marca Empyro si xray. Mai taiati din ele da-le dreacu`! :))

 

PS: glumesc.

PPS: imi pare rau ca Victor Viorel Dottore Ponta se da stelist. :(

 

 

Nu sti aia cu PSD in ADN? :)

Imi vine sa rad rau cand ma gandesc cum s-au putut duce ei atunci sa-l sustina pe pionta in lansarea pentru alegerile nationale...pfff galeria lu peste..

barichello02.11.2014 22:47

bai Empyro tati vorbesti de Dinamo Kiev astia de parca ar fi niste Dumnezei ai fotbalului in comparatie cu Steaua. Trezeste-te frate, a fost un singur meci in care am luat un gol pe o greseala de gradinita si un hent de il vedeam din avion. Ce a facut marea echipa Dinamo Kiev in meciul cu Aalborg? Hai te rog nu-mi spune cliseul ca i-au luat de sus. asteapta meciul retur si daca ne bat categoric, atunci chiar poti sa spui ca sunt niste zei in comparatie cu noi, pielea pulii in materie de fotbal cu Galca pe banca (acelasi lucru puteau sa spuna si cei de la Chelsea anul trecut cand i-am batut)

xray03.11.2014 05:49
1) Hai ma xray-ule chiar asa ? Am ajuns sa-l comparam pe Balgradean cu Marc asta sau pe D. Grigore cu pustiul Nedelcaru ? E chiar asa invizibila panta financiara si valorica descendenta pe care sunt potaile ?

Noi ne-am intarit fata de sezonul trecut, in vreme ce astia au scazut si mai mult, ca intreg fotbalul romanesc, de altfel.

 

Cred ca am spus si eu si multi altii ca nu atacul ne ingrijoreaza, nu inteleg de ce duci discutia aici. Sezonul trecut, adica in februarie, Sanmartean, Keseru sau Chipciu nici nu erau bine rodati. Primii doi fiind noi, Alex revenind dupa accidentare.

 

2) Eu fac parte din cei care nu l-au "injurat" pe Reghecampf, dar puteam sa recunosc fara probleme ca nu am jucat grozav sezonul trecut, iar asta s-a vazut in Europa. Insa, Reghe a avut niste atenuante, la care o sa ajung putin mai jos.

Empyro, reciteste ce am scris.

1) M-am axat pe apararea "Reghe" vs "Galca", nu pe atac! Ca apararea i se reproseaza lui Galca.

 

Ce treaba are Balgradean, Grigore, etc. cu faptul ca in era Reghe, 2013-2014, cainii ne-au dat goluri in fiecare meci? Apararea Stelei, betonata de Reghe, a permis. Marcatorii Rotariu, Lazar si Matei au jucat si atunci(2-1, 1-1, 5-2, 1-1) si acum.

 

Cam acelasi mijloc si atac l-a avut Dinamo si la 1-1 in Ghencea, 5-2/1-1 pe NA cu Reghe si la 3-0 asta cu Galca. Mai mult, acum au avut si "vedeta" Alexe. Ne-au inchis bine si in Ghencea la acel 1-1 si in prima repriza pe NA la acest 3-0.

 

*Reghe a folosit echipa: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos Latovlevici " Pintilii, L. Sinmartean " Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase " Chipciu.

 

*Galca i-a folosit pe: Arlauskis " Papp, Varela, Szukala, L. Filip " Prepelita, Sanmartean (Breeveld 77) " Ad. Popa (Stanciu 88), Chipciu, Cr. Tanase (cpt) " Keseru (Bourceanu 82)

 

Colateral am spus si ce i se reprosa si lui Reghe, referitor la atacanti.

Ca echipa cu Galca marcheaza mai mult nu se datoreaza ca nu mai e Balgradean si Grigore la Dinamo!

Mari "scule" si aia. Cu ei in echipa Dinamo a luat si 5. Fara ei, doar 3. :)))

Oricum, Steaua are 30 goluri in 13 meciuri de Liga 1! Nu le mai numar p'alea din Cupa si Europa.

 

2) Iar ai sarit gratuit. :) Nu pe tine te-am vizat. Daca era asa scriam explicit @Empyro!

:beer2:

xray03.11.2014 06:50
Pfoai de mine. Mai baieti, eu inteleg ca vreti sa bateti recordul lui Sadoveanu (a scris Baltagul in 17 zile), dar nici chiar asa. Nu va "doare" si pe voi degetele de la atata tastat?

 

Prea multe cuvinte in postari, imi ia 15min sa citesc 2 postari marca Empyro si xray. Mai taiati din ele da-le dreacu`! :))

 

PS: glumesc.

- Sunt comentarii argumentate, nu "chat onomatopeic" sau idei telegrafice in codul Morse.

- Citirea lor este absolut facultativa, nu obligatorie.

 

PS

Sunt recomandate ca somnifer celor care sforaie deja dupa citirea a 5-6 cuvinte. ;)

Kidding! :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«12»