Salutare tuturor,
Reproduc mesajul pe care l-am trimis si clubului Steaua, pe facebook. Nu stiu daca il va citi cineva acolo, dar poate aici macar suporterii o vor face.
"Tocmai am ascultat imnul nationalei Romaniei, compus si interpretat de IRIS. Suna foarte foarte bine si ma intrebam daca nu ar fi o idee sa ii contactati si dvs. pentru un astfel de proiect. este pacat ca Steaua sa nu aiba un imn. are rapidul (care e cu un picior in groapa), are Craiova (care nu mai exista)...
Poate Stelei i s-ar potrivi un ritm ceva mai razboinic. Spre exemplu, daca cititi versurile melodiei Call to Arms, al celor de la Manowar, veti vedea ca se pot transforma acele versuri sa sune fantastic de bine, iar daca se mai adauga o bucata de refren dintr-o alta melodie, Battle Hymn, in care se striga Victorie, victorie! de vreo 4-5 ori, ar suna extraordinar. Ganditi-va cum ar rasuna din pieptul a 50.000 de oameni. Va recomand macar sa cititi versurile de mai jos ale melodie Call to Arms, si sa faceti un exercitiu, traducand si transformand pe ici pe colo versurile respective, la care sa mai adaugati si acele strigate spre victorie. (poate e bine sa ascultati si melodiile). E doar o propunere.
When they see us they will run for their lives
To the end they will pay for their lies
So long did we wait, now we are home
Here once again there's a battle to fight
Gather together for the sound and the might
So long did we wait, now we are home
Now we will fight for the kingdom, fighting with steel
Kill all of them, their blood is our seal
Fight till the last of the enemy is dead
Ride through their blood that we gladly have shed
I now issue the call, are you ready to fight - yeah
Fight altogether as one for the right
To be free once again - tonight we will win
I can see by the look that you have in your eyes
You came here for metal, to fight and to die
Defenders of steel, now we are home
Fight for the kingdom bound for glory
Armed with a heart of steel
I swear by the brothers who stand before me
To no man shall I kneel
Then blood is upon my steel
O zi frumoasa si Forza Steaua!!!
PS. Sunt sigur ca vom invinge la returul cu Dinamo Kiev."
