*Este foarte bine de știut!!!*Cată lume cunoașteți care spune că
nu vrea să bea nimic inainte de culcare pentru că pe urmă trebuie să se
trezească de foarte multe ori in timpul nopții?!
*Infarctul și apa* " N-am știut nimic din toate
astea...Interesant...Și mai e ceva ce n-am știut...Mi-am intrebat
doctorul de ce oamenii urinează atat de mult in timpul nopții?
Bautul apei intr-un timp anume ii maximizea acesteia eficiența in corp.
2 pahare cu apa după trezire " ajută la activarea organelor interne
1 pahar cu apă cu 30 de minute inaintea unei mese " ajută la digestie
*1 pahar cu apă inaintea unei bai " ajută la scaderea tensiunii arteriale 1
pahar cu apă inainte de a merge la culcare " preintampină atacul cerebral
sau infarctul*
Mai pot adauga urmatoarele: medicul meu mi-a spus că a bea apă inainte
de culcare ajută la prevenirea carceilor pe timpul nopții.* Mușchii
de la picioarele tale au nevoie de hidratare cand se chircesc și
durerea te trezește.
*Aspirina*
Dr. Virend Somers este cardiolog la Clinica Mayo, și este prim autor al
raportului publicat la 29 iulie 2008 in Jurnalul Colegiului American
de Cardiologie.
-iata ce zice el:
Majoritatea infarcturilor apar in timpul zilei, intre orele 6:00 și 18:00.
A face un infarct in timpul nopții, cand inima ar trebui sa se
odihneasca inseamnă că s-a intamplat ceva neobișnuit.
Dr.Somers și colegii sai au muncit timp de un deceniu pentru a arata
că de vină este apneea de somn.
*1. Dacă iei o aspirină pe zi, atunci ia-o seara.*
Motivul: Aspirina are un timp de injumatățire de 24 de ore; de aceea,
dacă majoritatea infarcturilor se petrec in orele mici ale dimineții,
aspirina ar fi mai puternică in sistemul tau.
*2. Aspirina ramane timp indelungat in cutia cu medicamente, chiar ani de
zile (cand se invechește, miroase ca oțetul).*
Te rog, continuă să citești...
Ceva ce putem face pentru a ne ajuta pe noi inșine " este bine de știut.
Bayer produce *aspirina cristal* care *se dizolvă instant pe limba*
Efectul ei este mai rapid decat al tabletelor.
De ce să pastrezi aspirina alaturi de patul tau? E vorba de infarcturi.
Mai sunt și alte *simptome ale unui infract* in afara *durerii in brațul
stang*.
Mai există și o
*durere intensă in barba greață, transpirație din abundență. *Și aceste
simptome pot aparea dar frecvența lor e mai redusa
Notă: S-ar putea să NU existe durere in piept in timpul unui infarct.
Majoritatea oamenilor (in jur de 60%) care au facut infarct in somn, nu
s-au trezit.
Dar, dacă el se produce, durerea in piept s-ar putea să vă trezească din
somn.
Dacă infarctul are loc:
- *Dizolvați imediat 2 aspirine in gură și inghiți-ți-le cu puțină apă*.
- *Sunați la salvare*
- *Sunați un vecin sau pe un membru al familiei* care locuiește in
apropiere.
- Spuneți-i: "infarct!"
- Spuneți-i că ați luat 2 aspirine.
- Așezați-vă intr-un scaun sau fotoliu in fața ușii și așteptați sosirea
acestora.
*Nu stati intins, ci in fund. **NU STAȚI ÎNTINS!*
