FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Programul Stelei in iunie-iulie 2014

Virgil09.05.2014 10:25

24 mai-12 iunie: vacanță

13 iunie: reunire

14 iunie: vizita medicală

16-27 iunie: cantonament in Italia

28-29 iunie: liber

30 iunie-9 iulie: cantonament in Anglia

11 iulie: Supercupa Romaniei, adversar: Astra sau Petrolul

15/16 iulie: prima manșă in turul 2 preliminar Liga Campionilor

22/23 iulie: a doua manșă in turul 2 preliminar Liga Campionilor

26 iulie: prima etapă in Liga 1

 

Laurentiu Reghecampf a renuntat la cantonamentele din Austria, asa cum si in iarnă a decis ca echipa să nu mai meargă in Antalya, preferind două stagii in Spania. În pauza de vara roș-albastrii vor efectua tot două cantonamente. Primul va fi in Italia, la Trentino, pe malul lacului Garda, iar cel de-al doilea in Anglia, la baza de pregatire a echipei Albionului, Saint George's Park, acolo unde roș-albastrii au fost si in urmă cu un an.

 

Noutatea acestei veri, Trentino, e locul unde se pregateste Bayern Munchen. Între clubul bavarez si municipalitatea districtului italian a fost semnat un parteneriat in 2012. De atunci, in fiecare vara Bayern trimite acolo, pe lingă vedetele pregatite in prezent de Pep Guardiola, alte 5 formatii de copii si juniori, care se pregatesc in zona respectiva

Stelistii se vor deplasa in primul stagiu de pregatire din această vară in Italia, la Trentino, acolo unde se duce an de an actuala campioană a Europei.

 

În schimb, provincia italiană se bucură de reclamă la partidele lui Bayern de pe teren propriu si in revista oficială a clubului. Nemtii vor merge si anul acesta, insă nu in aceeasi perioadă cu Steaua. Campioana Germaniei va ajunge in provincia Trentino la inceputul lunii iulie, iar roș-albastrii vor fi acolo intre 16 si 27 iunie.

 

În urmă cu un an, stelistii au mers la Westendorf, in Austria. Acolo se pregateste an de an cealaltă forță fotbalistică a Germaniei, Borussia Dortmund.

 

330 de euro e pretul pe noapte al unei camere la hotelul Lido Palace, din localitatea Riva del Garda, unde se cazează Bayern

 

"Pep e multumit pe deplin, nu doar de vreme. Hotelul, mincarea, conditiile de antrenament, totul e la cel mai ridicat nivel. Trentino este ca o casă pentru Bayern pentru că totul e minunat" (Karl Heinz Rummenigge, presedinte Bayern Munchen, in vara trecută)

sursa: gsp.ro

616207_cantonament_trentino_6.jpg

SteauaToronto09.05.2014 10:32

@ Toronto

 

E clar ca daca vom castiga Cupa, SuperCupa nu se va mai disputa anul acesta.

Alexandru H.09.05.2014 10:53
@ Toronto

 

E clar ca daca vom castiga Cupa, SuperCupa nu se va mai disputa anul acesta.

 

Ca in 2010 cand CFR-ul a facut eventul si Supercupa nu s-a disp... oh wait, it did!

 

Cred ca in Toronto ajung cu vreo 5 ani intarziere informatiile din fotbalul romanesc...

SteauaToronto09.05.2014 11:18
:worthy::worthy:
France9809.05.2014 15:21

Daca facem eventul vom juca cu echipa care termina pe 2. Daca pierdem finala cupei jucam automat cu Astra. Cred totusi ca ne ajuta ca se joaca supercupa, vom avea un meci oficial inainte de primul meci european ceea ce poate fi f important.

 

Totusi, ma intreb ce s-ar fi intamplat daca ne calificam la mondiale. Am fi avut 5-6-7-8 stelisti convocati. Chiar daca sa zicem ca nu am fi iesit din grupe tot am fi jucat ultimul meci undeva pe 20-25 iunie. Jucatorii se intorceau pe 25 iunie acasa, data la care coechipierii lor erau deja in cantonamentul pt sezonul urmator.Trebuia sa le dai 1-2 saptamani de vacanta. Am fi fost cu adevarat decimati in prima parte a sezonului urmator.

 

marile echipe nu sunt afectate de asta pentru ca ele intra mult mai tarziu in competitie, nu pe 15 iulie (de fapt pe ~10 iulie d-abia se termina mondialul :)) )

Virgil10.05.2014 16:36
Daca facem eventul vom juca cu echipa care termina pe 2. Daca pierdem finala cupei jucam automat cu Astra. Cred totusi ca ne ajuta ca se joaca supercupa, vom avea un meci oficial inainte de primul meci european ceea ce poate fi f important.

 

Daca vom castiga Cupa, SuperCupa nu se va mai disputa in acest an, regulamentul fiind clar:

 

SuperCupa Romaniei Timisoareana se joaca intre campioana Romaniei si castigatoarea Cupei.

Arsenal1886Steaua194710.05.2014 17:17

Parca se modificase regulamentul si se joaca si Supercupa chiar daca o echipa castiga si Cupa si Campionatul.

Astristul10.05.2014 22:27
Daca vom castiga Cupa, SuperCupa nu se va mai disputa in acest an, regulamentul fiind clar:

 

SuperCupa Romaniei Timisoareana se joaca intre campioana Romaniei si castigatoarea Cupei.

 

Regulamentul a fost schimbat imediat dupa ce facuse CFR-ul eventul in 2010, deoarece Paszkany & co. doreau sa-si mai adauge un trofeu in vitrina, iar Mircea Sandu le-a facut pe plac si a modificat regulamentul de disputare a Supercupei, in iunie 2010. Si de atunci a ramas asa. Deci Supercupa din 2014 se va disputa, indiferent de rezultatul din finala Cupei Romaniei.

Alexandru H.10.05.2014 22:32
Regulamentul a fost schimbat imediat dupa ce facuse CFR-ul eventul in 2010, deoarece Paszkany & co. doreau sa-si mai adauge un trofeu in vitrina, iar Mircea Sandu le-a facut pe plac si a modificat regulamentul de disputare a Supercupei, in iunie 2010. Si de atunci a ramas asa. Deci Supercupa din 2014 se va disputa, indiferent de rezultatul din finala Cupei Romaniei.

 

O spui de parca ar fi fost ceva rau. Era o aberatie ca Supercupa, un trofeu oricum minor, sa se desfasoare doar in anumiti ani si fara nicio legatura cu competitiile echivalente din restul Europei. Foarte bine ca a insistat CFR-ul... trebuia sa insistam si noi acum 20 de ani...

petea11.05.2014 15:57
@ Toronto

 

E clar ca daca vom castiga Cupa, SuperCupa nu se va mai disputa anul acesta.

 

Mai mult timp pentru pregatire!

Astristul11.05.2014 16:38
O spui de parca ar fi fost ceva rau. Era o aberatie ca Supercupa, un trofeu oricum minor, sa se desfasoare doar in anumiti ani si fara nicio legatura cu competitiile echivalente din restul Europei. Foarte bine ca a insistat CFR-ul... trebuia sa insistam si noi acum 20 de ani...

 

Din punctul meu de vedere, daca o echipa reuseste eventul intr-un sezon, Supercupa n-ar mai trebui sa se dispute. E o simpla parere.

eMagic12.05.2014 10:06

Bun. Sa ziceam ca luam si Cupa. Cu cine jucam pentru Supercupa? Cu locul 2?

SteauaToronto12.05.2014 11:17

Se va juca SuperCupa cu locul 2.