FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

In fine un medicament miraculous - SAMPANIA

Virgil26.03.2014 09:09

Acest vin este foarte bogat in saruri minerale:sodiu,

calciu, magneziu si mai ales bi-tartrat de potasiu (30 pana

la 100 mg/l)- compus care creste tonusul fibrelor musculare

netede si striate. Ea intareste sistola cardiaca.

 

Bogata in fosfor, sampania este un aliment

pentru sistemul nervos si un euforizant natural.

 

Sampania este un bactericid recunoscut, mai ales intestinal.

Are o actiune tonica asupra stomacului (combate fenomenul de

aerofagie si sindromul de stomac lenes), iar prin aciditatea

sa naturala combate colibacilul care se dezvolta in mediu

alcalin.

 

Prin efectul ei detoxifiant, sampania curata vasele de sange

de depozitele calcaroase si combate imbatranirea, dar si

reumatismul.

 

In ignoranta mea, pana acum beam sampanie fara să stiu la

ce e buna.

 

Acum nu mai beau... MA TRATEZ !

smartapp.ro26.03.2014 21:49
Acum nu mai beau... MA TRATEZ !

 

Propun ca in spitale sa renuntam la ceaiurile neindulcite, din pliculetele anemice de tei, si sa primim doar sampanie. Dar cum adica? Credeti ca este usor sa mananci caviar pe gura uscata?! :drunk::bananadance:

SteauaToronto26.03.2014 22:02

orice tip de bautura e buna in cantitati mici, problema este ca multi dintre noi nu o consumam in cantitati mici :)