Nu mai repet critica jocului pe care am scris-o si s-a sters. Ma refer la arbitraj.
Problema arbitrajelor pro Steaua este o gogoasa media, ca e Steaua.
Pana si cainii, care in aproape toate meciurile, din acest tur, au beneficiat de greseli de arbitraj(cu Petrolul etc.) s-au gasit sa latre de arbitraje pro Steaua, in frunte cu NeaCoita, javra suprema!!! Incredibil!!!
Mai mult, acum il scot si pe Dima asta "neam" cu Steaua, ca sotia lui face ar parte din comunitatea machedonilor. Te doare capul. E ca si cum Paszkany ar reclama ca un arbitru este roman, sau ciobanul ca un arbitru e ungur (cum a mai facut-o, ca un tembel!)!
In logica asta, la meciul Steaua-Petrolul trebuia sa fie blat, nu-i asa, ca Reghe si Contra sunt nas si fin, sau Danciulescu, finul, trebuia sa-i dea meciul lui Lacatus, nasul, atunci cand noi am pierdut campionatul in 2008. Dinamo- Steaua 2-1.
Si cu Otelu, toti bat moneda de faza cu Pintilii, dar pacaliciul ala de Cooper trebuia dat afara de n ori. La un moment dat, desi avea galben, tabarase pe Gardos si il lovea dand din maini ca o maimuta-n fata bananei.
Mai mult, daca nu era tusierul, Dima asta datea penalty, inexistent, impotriva Stelei! Atunci despre ce intentie pro Steaua vorbim?
Aproape ca nu exista meci in Liga 1 in care sa nu se greseasca.
Si in etapa asta, Petrolul a batut pe Corona cu 3-0, dintr-un penalty inventat si un gol din offside, vizibil si de pe luna! Nu mai insir n exemple.
Nu Steaua este vinovata de greselile arbitrilor, cum nicio o echipa din Liga 1.Greselile apartin exclusiv arbitrilor. De aceste greseli "beneficiaza" aleatoriu mai toate echipele.
Daca aceste greseli ar fi numai la meciurile Stelei, atunci s-ar putea comenta "de ce?".
Asa ... e doar gargara si rautate.
Greseli sunt si vor fi in toate campionatele si la toate nivelele competitionale. S-au luat cupe modiale pe greseli de arbitraj! E grav doar atunci cand este intentie! O fapta buna este despartita de una rea doar de intentie.
Steaua nu a facut 1-1 cu arbitrul, ci a pierdut 2 puncte pe mana si lotul ei subtiat, nerefacut si/sau obosit.
Fata de echipa care fluiera prin Liga 1, acum joaca meciuri tari cu o formula pe care o folosea doar prin Cupa Romaniei.
Formula standard era:
Tata- Lato, Szukala, Chiriches, Georgievski- Bourceanu, Pintilii- Tanase, Rusescu, Nikolici/Rocha, Chipciu.
Cand lipsea unul era deranj ... Cand juca Filip se zicea ca n-are fata de Steaua ... Amintiti-va! Abia dupa meciul cu Ajax "si-a dat drumul" si a fost "acceptat". Acum nici pe ala nu-l mai are ...
Totusi, echipa asta a jucat 28 meciuri in toate competiile si are doar 2 infrangeri: cu Schalke si Chealea. Cat un campionat!! Daca mai punem si meciurile de la nationala, cu 4 infrangeri in 12 meciuri ... avem tabloul complet.
Ca stelisti, ne doare ca jocul nu mai merge ca uns, dar putem gasi si intelegere si speranta de revenire, nu doar sabia scoasa din teaca. Acum sa-i luam capul Stelei si pentru arbitrii care sunt berbeci? Cred ca sunt suficienti cainii si corul de detractori.
