Cu totii am observat directia pe care a luat-o in ultimul timp fotbalul, sportul nostru preferat. Fie ca e vorba de bilete mult prea scumpe pentru un joc slab calitativ, decizii aberante a conducatorilor cluburilor indreptate de multe ori chiar impotriva suporterilor sau apartenenta la un sistem mincinos si corupt. Vrem nu vrem, pasiunea noastra s-a transformat intr-o industrie multi-miliardara, de aici si deviza cunoscuta in randul suporterilor adevarati (ultrasi si nu numai): "Against modern football!".
Totusi, in acest val ce tinde sa ne uniformizeze pe toti, exista suporteri si cluburi de fotbal care au reusit sa iasa din sistem. In acest topic se va vorbi despre cluburi de fotbal infiintate sau reinfiintate de fani, lupta acestora pentru castigarea identitatii pierdute, modul in care ei au ajuns sa isi influenteze echipa, dar si despre diferenta dintre trecut si prezent, mai ales la nivelul echipelor de talie mondiala.










