Brasov - Steaua 1-1, gazdele au inscris la singura ocazie de care au beneficiat prin Cr.Ionescu ('10) care a transformat o lovitura libbera de la 25 de metri central. Anterior, Kapetanos marcase din centrarea lui Tanase ('2). Altfel, Steaua a mai beneficiat de doua situatii de poarta - sutul de la distanta expediat de Gardos si ratarea lui Tatu din mijlocul careului advers.
Tatarusanu 5 - nu si-a aranjat prea bine zidul la lovitura libera din care s-a marcat golul brasovenilor;
Varela 4 - un elefant intr-un magazin de portelanuri;
Szukala 6 - sigur in interventii;
Gardos 6 - cateva ezitari in debut;
Prepelita 5 - jucat prea putin, insa este lent si destul de previzibil;
Filip 5 - mult prea lent, nu are pasa decisiva;
Bourceanu 6 - bine blocat de mijlocasii centrali adversi;
Parvulescu 5 - ii lipseste timing-ul in raport cu Tanase, se izbeste de Straut la mai toate actiunile ofensive;
Tatu 5 - fault inutil la golul gazdelor, executie ratata la ocazia din minutul 40; traieste (si va trai) din golul cu Basel;
Kapetanos 6 - gol pretios, stie sa puna presiune pe stoperii adversi;
Tanase 6 - assist la gol, nu a colaborat prea bine cu parvulescu, nu neaparat din vina lui.
Cateva observatii:
1. schema de la loviturile libere executate de Bourceanu din zona centrului terenului, cu minge urcata pe Szukala pentru recentrare, nu e bine pusa la punct. Se pare ca stelistii n-au invatat nimic din golul doi incasat de la Chelsea;
2. Popa si Stanciu ar putea aduce plusul de viteza in stare sa dea peste cap defensiva Brasovului;
3. fundasii centrali adversi sunt lenti, dar trebuie pusi sub presiune.