FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua are 5 jucatori care se bat pentru un singur post

«12»
Adrian01.09.2013 21:10

Din cate am inteles, Wesley va juca la Steaua in acest sezon.

 

Brazilianul va juca la Steaua doar un singur sezon. A venit pentru 300 de mii de euro primiti la semnatura si inca 300 de mii salariul pe acest an. Deci o investitie de 600 de mii de euro din partea Stelei.

 

El va avea o concurenta serioasa pentru postul de mijlocas ofensiv/varf retras. Se va bate cu Stanciu, Iancu, Radut si Cristea.

 

 

Cum comentati?

choli01.09.2013 21:13

Avem foarte multi jucatori care pot da ""ultima pasa"" din pacate ne lipseste numarul 9 sau 11.

 

 

 

Adrian01.09.2013 21:17

Brazilianul are 33 de ani si a dat doar 20 de goluri in 39 de meciuri in Arabia Saudita. In sezonul 2010-2011, Mirel Radoi a marcat 11 goluri in 34 de meciuri pentru Al Hilal, aceeasi echipa la care a jucat si Wesley anul trecut.

Arsenal1886Steaua194701.09.2013 21:29

Poate vrea Reghecampf sa il foloseasca varf impins si nu in spatele atacantilor. Si eu cred ca sunt destui jucatori pe postul ala de varf retras. Eu ma tot gandesc de ce nu transfera fundas central. As zice ca ne trebuie chiar 2.

Alexandru H.01.09.2013 21:29

Asta cu "a inscris doar 20 de goluri" e din categoria "Popa e cel mai bun jucator de la Steaua".

Adrian01.09.2013 21:35
Chiar daca are varsta care o are brazilianul e bun pentru Liga 1, poate ca in Europa nu ar rupe norii insa la noi e bun. Stiu ca suna ca un compromis facut ideii de promovare tineri insa asta e politica cu zabrele si ambitii dusa, deocamdata, de conducerea Stelei.

 

 

Deci sezonul european al Stelei a luat sfarsit?

iNsTiGaToR01.09.2013 21:48

Daca gandeste cineva in conducerea Stelei atunci Wesley a fost adus din 2 motive :

1. Doar pentru campionat (in Europa urmand sa joace DOAR Iancu,Radut sau Stanciu)

2. Sa fie folosit ca varf. Si as tinde sa cred ca asta este motivul avand in vedere ca in lot sunt doar 3 (sau 4) jucatori care pot face asta (dintre care unul e paralel si al 4-lea inutil).

 

 

Adrian01.09.2013 21:50

Ai zis un lucru interesant la partea cu faptul ca Steaua are nevoie de un lot numeros. Cu toate astea are doar un varf impins in acest moment. Oare chiar mai era nevoie de un varf retras?

iNsTiGaToR01.09.2013 22:01
Wesley nu e, din punctul meu de vedere, varf retras, sau cel putin nu il vad jucand asta la Steaua.

Il vad mai mult un play-maker in jocul Stelei, el are disciplina tactica sa joace asa, pe cand tinerii echipei mai au nevoie de antrenament pentru a dobandi aceasta disciplina.

Si da, Steaua mai are nevoie si de alti jucatori, posturile sa fie cel putin dublate, daca nu triplate in anumite situatii.

Atunci de ce pe dreapta il avem doar pe Popa pana revine Chipciu?

Arsenal1886Steaua194701.09.2013 22:23

Rog sa nu deviem de la subiect. Pentru orice discutie despre transferuri avem topic special.Aici discutam despre Wesley,concurenta pe postul lui si unde ar avea el loc in echipa. Am mutat offtopicul la Transferuri 2013. Multumesc.

xray02.09.2013 00:51

In opinia mea, Wesley e doar alt moft al lui Becali. E nejucat, vine de la o sinecura arabica ... Pana intra in vana fizica se termina turul ... Oricum, nu este pregatit fizic de CL. De aceea sunt de acord cu iNsTiGaToR.

 

Steaua a aratat probleme in defensiva. A luat usor multe goluri, cu echipe fara pretentii mari: Legia, Gaz Metan, Dinamo, Dinamo Tbilisi, Vardar ... Nu poti lupta pe 3 planuri cu doar 2 fundasi centrali si 1 portar buni in lot. Aici e (si va fi) punctul nevralgic. Mi se pare scandaloasa opacitatea manifestata din acest punct de vedere si lejeritatea cu care trateaza aceasta prioritate "zero".

strezahuzum02.09.2013 10:16
In opinia mea, Wesley e doar alt moft al lui Becali. E nejucat, vine de la o sinecura arabica ... Pana intra in vana fizica se termina turul ... Oricum, nu este pregatit fizic de CL. De aceea sunt de acord cu iNsTiGaToR.

 

Foarte bine spus. Unicul motiv pentru sosirea lui Wesley e "l-a vrut sefu'". In plus ce mesaj transmite asta jucatorilor tineri precum Iancu sau Stanciu - "nu conteaza cum joci, daca vrea nea Jiji aduce pe oricine si intra in locul tau".

 

 

Dj02.09.2013 10:21

nu va mai agitati... nu e chair asa

Cristea poate juca in stanga, de ex.

pe Iancu sau wesley ii poti juca varf impins cu chiaja de ex.

radut, la fel poate juca bine mersi rolul lui pintilii in cupa sau meciuri mai usoare in campionat.

sunt jucatori polivalenti, nu asta e problema acum in lot...

strezahuzum02.09.2013 11:10

Cristea - aka "Printu' Biancai" - nu poate juca decat rolul de papusa masculina prin Bamboo sau alte cluburi.

 

Iar schema asta cu rotatia jucatorilor precum rotatia culturilor prin agricultura e valabila doar pentru amatorii care cunosc fotbalul din FM sau Fifa 201...

Alexandru H.02.09.2013 11:20
Foarte bine spus. Unicul motiv pentru sosirea lui Wesley e "l-a vrut sefu'". In plus ce mesaj transmite asta jucatorilor tineri precum Iancu sau Stanciu - "nu conteaza cum joci, daca vrea nea Jiji aduce pe oricine si intra in locul tau".

 

A baga jucatori tineri doar pentru ifosele de a avea jucatori tineri nu e o strategie potrivita unui club cu pretentii. Eu sper sa joace doar cei mai buni...

iNsTiGaToR02.09.2013 11:20
nu va mai agitati... nu e chair asa

Cristea poate juca in stanga, de ex.

pe Iancu sau wesley ii poti juca varf impins cu chiaja de ex.

radut, la fel poate juca bine mersi rolul lui pintilii in cupa sau meciuri mai usoare in campionat.

sunt jucatori polivalenti, nu asta e problema acum in lot...

Si pe dreapta cine joaca? Tatu? Prepelita?

Dj02.09.2013 11:23

asta intreaba`l pe Meme, el e specialistul... :)

probabil iorga, asa se aude...desi parca reghe a zis ca nu`l vrea.

iNsTiGaToR02.09.2013 11:29

Iorga ar fi bun, dar e mai mult mijlocas ofensiv, post pe care mai avem 5 jucatori. Daca tot le place Otelu sa-l ia pe Astafei.

Dj02.09.2013 11:35

iorga joaca pe dreapta, ca si popa sau chipciu...il aduc asa, pt cateva luni sa`i faca concurenta unui popica iesit din forma.

pt mijlocas central il vor pe neagu, care cica ar fi ca si venit daca e sa asculti ce zic tabloidele de sport de la noi.

strezahuzum02.09.2013 11:35
A baga jucatori tineri doar pentru ifosele de a avea jucatori tineri nu e o strategie potrivita unui club cu pretentii. Eu sper sa joace doar cei mai buni...

 

A avea jucatori tineri nu e o chestie de ifose. E o practica normala la un club civilizat. Costurile sunt infinit mai mici si in plus conteaza pentru moralul celorlalti juniori - le arati ca da, au o sansa daca joaca bine.

 

Sigur, asta nu inseamna sa bagi pe oricine in teren doar fiindca are 20 de ani, dar intre un tanar ce mai poate creste sau un jucator de peste 30 de ani ce se indreapta spre finalul carierei, alegerea e clara ...

Reptile1902.09.2013 11:38
El va avea o concurenta serioasa pentru postul de mijlocas ofensiv/varf retras. Se va bate cu Stanciu, Iancu, Radut si Cristea.

 

 

Cum comentati?

 

Din cate stiu eu Wesley a jucat la Vaslui ca atacant si a fost retras o perioada ca mijlocas dar a declarat ca nu-i place sa se apere, el marcheaza goluri. De unde stii tu ca se va bate cu Stanciu, Iancu, Radut si Cristea pe postul de mijlocas ofensiv?! :unsure:

 

iNsTiGaToR02.09.2013 11:38
iorga joaca pe dreapta, ca si popa sau chipciu...il aduc asa, pt cateva luni sa`i faca concurenta unui popica iesit din forma.

pt mijlocas central il vor pe neagu, care cica ar fi ca si venit daca e sa asculti ce zic tabloidele de sport de la noi.

Din ce stiu eu, Iorga joaca mijlocas ofensiv la Otelu

Dj02.09.2013 11:43

stiu ca joaca si in banda dreapta...nu am urmarit multe meciuri, vorbesc din amintiri oricum, e posibil sa ma si insel.

Alexandru H.02.09.2013 12:46
A avea jucatori tineri nu e o chestie de ifose. E o practica normala la un club civilizat. Costurile sunt infinit mai mici si in plus conteaza pentru moralul celorlalti juniori - le arati ca da, au o sansa daca joaca bine.

 

Sigur, asta nu inseamna sa bagi pe oricine in teren doar fiindca are 20 de ani, dar intre un tanar ce mai poate creste sau un jucator de peste 30 de ani ce se indreapta spre finalul carierei, alegerea e clara ...

 

Nu, il bagi pe cel mai bun. Uneori experienta iti poate castiga meciuri, uneori exuberanta tineretii. Dar nu-l bagi pe Iancu doar ca sa mai bifezi o casuta la numarul de tineri introdusi.

Nimerod02.09.2013 13:18
Din cate stiu eu Wesley a jucat la Vaslui ca atacant si a fost retras o perioada ca mijlocas dar a declarat ca nu-i place sa se apere, el marcheaza goluri. De unde stii tu ca se va bate cu Stanciu, Iancu, Radut si Cristea pe postul de mijlocas ofensiv?! :unsure:

A fost retras ca mijlocas central.

La Vaslui juca in spatele lu Temwanjera/Pouga.

«12»