FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Departamentul Media

«1345»
OMbun29.08.2013 15:41
Adica efectiv sa luam poze de genul asta:

 

http://cfrmania.gsp.ro/uploads/modules/news/5931/tatar.jpg

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/...p.jpg?width=815

 

direct de pe Google Images.

Problema aici este calitatea foarte eterogena a fotografiilor pe care le adunam din terte surse, daca sunt sau nu cu watermark pe ele, daca au copyright si in special rezolutia lor, care de obicei este mult mai mica decat ce am avea noi nevoie pentru colaj. Asta afecteaza considerabil calitatea colajului. De aceea as prefera fotografii din arhivele mele/noastre.

 

In functie de cat de complicata e editarea video ar merge pus si numele jucatorilor peste ele... nu-mi dau seama cum se poate face asta.

Din punct de vedere tehnic nu exista absolut nici o problema sa pui text peste imagini.

Tiberiu Florea29.08.2013 17:44

Da, nu realizasem ca e asa de important sa avem multe poze! Pai mai gandeste-te si te hotarasti daca ti se pare ca merita timpul investit sau nu. Daca nu, nu e nicio problema. Eu as fi zis sa punem toata melodia, mi se pare cam ciudat sa o taiem...

 

Mie calitatea eterogena a fotografiilor, si chiar si watermark-urile altor site-uri, nu mi s-ar parea probleme atat de mari, dar presupun ca avem de ales intre varianta mai usoara (luat de pe alte site-uri) si varianta cu mai multa munca (premium, sa zicem). Daca zici ca esti interesat de acest proiect ar merita facut primul colaj cu fotografiile tale/noastre, si vedem cat de mult a durat si daca merita ce a iesit sau nu.

 

Din punct de vedere tehnic stiu ca nu e nicio problema, dar nu-mi era clar cat de complicat / cat de multa munca e. De exemplu daca in acel colaj apare poza lui Tatarusanu intre 0:34 si 0:52 ar trebui sa apara numele si numarul pe acea durata. Sau ceva de genul asta. Nu?

 

Ma bucur ca esti interesat de proiect si sunt foarte curios sa vedem ce iese!

OMbun29.08.2013 18:56
Da, nu realizasem ca e asa de important sa avem multe poze! Pai mai gandeste-te si te hotarasti daca ti se pare ca merita timpul investit sau nu. Daca nu, nu e nicio problema. Eu as fi zis sa punem toata melodia, mi se pare cam ciudat sa o taiem...

Melodia are 232 sec, daca luam 2,4 sec/foto, avem nevoie de 97 fotografii, mi se pare cam mult pentru o prezentare de echipa. Desi pentru 15-20 de jucatori, ar fi cam 5-7 fotografii pentru fiecare.

OMbun29.08.2013 19:02
Din punct de vedere tehnic stiu ca nu e nicio problema, dar nu-mi era clar cat de complicat / cat de multa munca e. De exemplu daca in acel colaj apare poza lui Tatarusanu intre 0:34 si 0:52 ar trebui sa apara numele si numarul pe acea durata. Sau ceva de genul asta. Nu?

Se poate pune fara munca multa un text, iar durata lui se poate gestiona. Nu asta este dificultatea realizarii colajului. Cronofag este procesul de sortare-selectare a fotografiilor necesare.

 

OMbun30.08.2013 07:05

In pofida celor intamplate in ultimele ore aici pe FCS, eu unul voi incerca sa-mi duc la bun sfarsit,neconditionat, toate proiectele asumate! Raul nu trebuie lasat sa triumfe!

«1345»