FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Capul plecat sabia nu-l taie.

Virgil11.10.2004 09:32

Probabil ca proverbul de mai sus nu-i este cunoscut.Daca l-ar fi aplicat,în mod sigur n-ar mai fi stârnit atâta mânie.Intrebat de unul din oficialii lui Sahtior daca nu ar vrea sa revina la Donetsk,ar fi raspuns ca da,dar ca nu e momentul acum,pentru ca nu a apucat sa joace contra Stelei.Cu alte cuvinte ca nu a apucat înca "sa dea o lectie" echipei de la care primea cel mai mare salariu din campionat,si ai carei suporteri îl iubeau si-i tineau parte.Fara comentarii...Totusi i s-ar potrivi urmatoarea scurta si poate nu asa de cunoscuta poezioara:

 

Din bucata mea de pâine,

Am hranit un om si-un câine.

Câinele ma recunoaste,

Omul nu ma mai cunoaste.

Stau si ma întreb în mine,

Care-i om si care-i câine? :roll:

 

Adaptata ar putea suna asa:

 

Din pâinica de la moara,

Am hranit un om si-o cioara.

Cioara da,ma recunoaste.

Omul nu ma mai cunoaste.

Stau si ma-ntreb într-o doara,

Care-i om si care-i cioara? :?: