FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Adrian Cristea

«123»
Lari31.07.2013 13:14

Mă bucur că s-a realizat acest transfer. Sincer să fiu, nu mă asteptam nici eu. M-a luat si pe mine prin surprindere. Am ramas aproape fară cuvinte cand am fost sunat de domnul Ciobanul din inchisoare. Am discutat cateva minute, timp in care mi-a spus că mă apreciază si că mă vrea la Steaua foarte mult. Nu mă asteptam niciodată să mă sune din inchisoare.

 

Sper ca in 10 zile, maximum două saptamani, să fiu gata si să pot juca. Sigur pană la meciul cu Dinamo voi fi apt, astfel incat să pot juca.

 

Cat despre intalnirea mea cu fanii roș-albastrilor, sunt convins că nu voi fi primit cu flori, dar le transmit să mă judece doar după prestatiile din teren si să aibă incredere in mine. O să dau totul pentru Steaua.

 

Cel mai bine mă simt mijlocaș stanga sau in spatele varfului, ca al doilea atacant. Sunt jucator de atac, nu mi-e teamă de concurență , a spus Cristea pentru Digi Sport.

Adrian31.07.2013 13:29

Cum nu se asptepta cand el se autopropunea la echipa doar acum cateva zile?

 

Au fost multe discutii intre domnii Ciobanul si Florian Walter, dar, din pacate pentru mine, nu s-au pus de acord asupra sumei de transfer. Normal ca mi-ar fi placut sa joc la Steaua. Este o echipa mare si principala favorita la titlu in acest sezon.

 

Nu cred ca suporterii m-ar fi perceput ca pe un dinamovist, pentru ca eu mi-am facut treaba peste tot pe unde am fost si pana la urma este logic sa judeci pe cineva doar dupa ce arata pe teren si nu dupa alte criterii a declarat Adrian Cristea la Digi Sport Special.

 

Auzi ca si-a facut treaba peste tot pe unde a fost. Poate si-a facut treaba peste toate panaramele cu care a fost. Ca asa de bine si-a facut treaba la echipele pe unde a fost incat a ajuns sa fie dat afara.

vlad31.07.2013 13:35

Cel mai bine mă simt mijlocaș stanga sau in spatele varfului, ca al doilea atacant. Sunt jucator de atac, nu mi-e teamă de concurență , a spus Cristea pentru Digi Sport.

 

Pai nici n-are cum sa-i fie teama de concurenta . Mi se pare ca Victor Slav joaca pe alt pot. Pe Pro TV cred. Iar lui Botezatu ii place sa joace in fund, in fata lui Tatarusanu.

iNsTiGaToR31.07.2013 15:58
Mda..alt prieten de pahar pentru nikolici

Probabil asta a si fost motivul pentru care a fost adus. Nikolici se simtea singur.

Acum tot ce imi doresc este sa vad un prim 11 cu:

Lobont,Sapunaru,Tamas,Florescu,Tanase,Printzu',Tatu,Nikolici,Daniel Niculaie (Pancu). Mai sunt 2 locuri libere, sper sa ma surprinda marea si minunata incredibila conducere atotcunoscatoare de fotbal.

Lari31.07.2013 16:27

Ia gura, bah, loazelor!

cristea1.jpg

Tupac Amaru31.07.2013 16:45

Stiti ceva?

Atunci cand v-am zis ca FC Steaua 2003 devine Dinamo, cand am numit aceasta adunatura de papagali - la toate nivelurile - conducatori, jucatori, suporteri - da, suporteri - loaze dinamoviste, mercenari care habar n-au ce inseamna Steaua (90% din cei ce scriu habar n-au!) am fost jignit, cenzurat, banat.

 

Ia scutiti-ma cu lamentarile astea si ramaneti cu ceea ce v-ati dorit! Eu am reusit sa trec peste aceste dezamagiri, exista in viata si lucruri mai importante decat Steaua! O sa va dati seama - daca nu ati facut-o inca - atunci cand veti avea varsta mea!

Lari31.07.2013 17:01
"Este o onoare pentru mine să imbrac tricoul Stelei, un club cu o traditie imensă si sper să rasplatesc increderea care mi-a fost acordata Știu că va fi greu, insă voi da sută la sută pentru a-mi ajuta colegii atunci cand se va apela la mine. Sunt sigur că profesionalismul staff-ului de la Steaua si metodele excelente de pregatire mă vor ajuta si pe mine, la fel ca si pe colegii mei, să am evolutii cat mai bune in viitor. Cel mai important este să ne fie greu in antrenamente si usor la meciuri"
iNsTiGaToR31.07.2013 17:37
Ia gura, bah, loazelor!

Daca vopsesti un rahat de caine in ros-albastru iese acelasi lucru.

Lari31.07.2013 20:44

Pai, baaah, papagalilor, daca nici p-asta nu-l credeti...

 

"Adrian Cristea este cel mai talentat mijlocaș din Romania. Nici nu vreau să mă uit dacă aveți imagini cu el in tricoul Stelei. Este singurul jucator din Romania care joacă și pe stanga și pe dreapta și centru și care e complet in jocul cu ambele picioare.

 

La Dinamo a câștigat campionate, cupe, a ajuns in primavara europeană dar potențialul sau este mult mai mare. O să vedeți că se va impune fară probleme in echipa Stelei" a declarat Cristi Borcea in direct la emisiunea Digi Sport Special

Lari31.07.2013 23:14

Becali a fost mereu indragostit de Prinț, pe care a incercat să-l angajeze, considerindu-l talentat si spectaculos. Anamaria, sotia lui Reghecampf, cîștigă si ea: il reprezintă pe Cristea si cota mijlocasului primeste un refresh o dată cu transferul in Ghencea

 

 

Adrian Cristea la Steaua e unul dintre cele mai surprinzatoare transferuri ale roș-albastrilor din ultimii zece ani. Becali e fanul lui Cristea si l-a mai dorit, dar de fiecare dată in momente bune ale fotbalistului, atunci cind el era important la Dinamo ori la U Cluj. Acum, Adrian are 29 de ani si două cluburi au renuntat la serviciile sale in ultimele două luni: Standard Liege l-a avut imprumutat pentru sase luni si a renuntat să-l achizitioneze definitiv după ce l-a testat in 8 meciuri oficiale, iar Petrolul i-a reziliat contractul care ar fi expirat abia in vara anului urmator fiindcă antrenorul Contra a considerat că nu are ce face cu Adrian: "Nu va juca nici un minut cu o asemenea atitudine!".

 

A oferit 500.000, l-a luat gratis

 

Nu prea mai e jucatorul despre care Gigi credea in 2008 că "e un talent extraordinar, e puternic si stie să dribleze. Greu poate să-i ia cineva mingea!".

 

Patronul incearcă să-și satisfacă acum fantezia de a-l vedea pe Cristea in rosu si albastru, mai ales că de data asta a fost gratis, in conditiile in care Becali era dispus acum un an să-i platească lui Florian Walter 500.000 de euro in schimbul mijlocasului ofensiv.

Dar de ce e interesat Reghecampf să lucreze cu un fotbalist care si-a creat imaginea de tip neimplicat in meciuri si in antrenamente, dar prezent in lumea mondena Pe lingă calitatea de tehnician al Stelei, Laurentiu mai are una: e sotul impresarului fotbalistului. "Eu am vorbit cu MM despre Cristea si apoi i-am propus lui Gigi, iar el a acceptat să-l luam" e cursul discutiilor dezvaluit de catre antrenor.

 

Se vinde mai usor de la Steaua

 

Adrian a semnat cu Anamaria Prodan in locul fratilor Becali, fostii lui agenti, si ea l-a reprezentat la semnarea actelor cu noul sau club. "Steaua i-a intins o mină lui Cristea", crede Viorel Hrebenciuc, care a insotit echipa la Tbilisi. I-a intins o mină fiindcă-i dă posibilitatea să facă parte din lotul care a cîștigat campionatul, dar ii si reimprospatează CV-ul.

 

Adi Rocha, alt jucator pe care-l reprezintă Ana, a prins un an in Ghencea, pină cind Gigi a renuntat la el, "abia asteptam să-i expire contractul, să plece!". Cu Steaua in curriculum, brazilianul si-a gasit imediat un job nou: a semnat cu Gamba Osaka, din Japonia.

Înaintea lui, alt brazilian, cu un randament dezastruos in rosu si albastru, Gabriel Machado, a dat lovitura doar fiindcă si-a trecut la "experiență" un an petrecut printre "militari", si a semnat cu Rayo Vallecano, din Primera. Agentul lui: tot Anamaria Prodan.

 

"Nu mai vorbiti despre impresari in Romania! Singurul agent e Giovanni Becali, adevarul asta e. La ce transferuri a facut din Romania in strainatate, cluburile ar trebui să-l cloneze!" - Viorel Hizo, antrenor

 

Cristea a devenit faimos mai mult datorită relatiei cu Bianca Dragusanu decit realizarilor ca fotbalist, iar cariera lui a regresat din momentul in care s-a despartit de vedeta TV

 

În decembrie 2010, Adrian Cristea a fost premiat la gala Gazetei Sporturilor. A luat premiul pentru popularitate si Bianca l-a insotit la festivitate. Înainte să ridice trofeul, fotbalistul se gindea cu voce tare la discurs: "Ce să zic cind ajung pe scena". "Cum ce? Îmi multumesti mie, că oricum dacă nu erai cu mine n-ai fi luat nimic. Esti constient, nu?", i-a replicat iubita lui. Mijlocasul a continuat gluma după ce a primit premiul de popularitate: "Bianca, ia-l acasa si-asa cam al tau este".

 

Scena descrie felul cum a fost perceput Adrian din momentul in care a aparut in Liga 1. A debutat la Poli Iasi, de unde l-a transferat Dinamo, a fost campion cu "ciinii" in 2007. Dar a devenit un personaj de prim-plan abia in momentul in care a pornit relatia cu Bianca Dragusanu si a inceput turul tabloidelor si al emisiunilor TV. Becali era atit de atras să-l aibă la Steaua incit anuntase public că nu are nici o problemă să-i tolereze relatia cu Bianca: "Poate să vină si cu zece "Biance", doar să nu bea!".

Adrian era la Dinamo in momentul in care au inceput aparitiile sale alaturi de fosta asistentă a lui Capatos, apoi au continuat impreună si in timpul perioadei U Cluj din cariera jucatorului. Cristea a marcat 8 goluri pentru U in sezonul 2011-2012, fiind golgeterul echipei.

 

În toamna trecută s-a despartit de Bianca, iar evolutiile mijlocasului au devenit din ce in ce mai penibile. La Petrolul si la Standard Liege a jucat 23 de meciuri post-Bianca si nu a marcat nici un gol. Ambele cluburi au renuntat la el.

 

 

Lui Cristea ii va fi imposibil să cîștige un loc de titular. El a preluat rolul de copie a lui Dodel, din care Reghe l-a retrogradat pe Mihai Costea

 

"Va avea ocazia să joace, avem meciuri multe" a fost declaratia cu care Reghecampf a definit statutul lui Cristea la Steaua. "Printul" e mijlocaș stinga, pozitie pe care in Ghencea o ocupă Cristi Tanase. Dodel e unul dintre cei mai importanti din echipă si in ultimii trei ani a evoluat in minimum 27 de partide in Liga 1 in fiecare sezon.

 

Tanase va continua ca titular, cu Cristea variantă de rezerva Decarul din Ghencea avea o "fantomă" si pină la achizitionarea lui Adrian, e vorba despre Mihai Costea. "Nilă" era tot mijlocaș stinga in sistemul lui Reghecampf si juca extrem de putin din cauza concurentei cu "Dodel", pină cind n-a mai prins nici banca. Olteanul a refuzat să semneze un contract de reprezentare cu Anamaria Prodan si a fost scos din lot.

 

Numai 7 din 25

 

Cristea e al 25-lea fost jucator al lui Dinamo care semnează cu Steaua in istorie. Randamentul celor care au facut trecerea din Ștefan cel Mare in Ghencea n-a fost fantastic de-a lungul timpului, cu putine exceptii. Din lista completa 7 au functionat bine sau foarte bine in Ghencea: Bumbescu, Stelea, Adrian Matei, Dobos Dorinel Munteanu, Militaru, Danciulescu. Primul a cîștigat Cupa Campionilor Europeni in rosu si albastru, fiecare dintre ceilalti sase a cucerit macar un titlu de campion.

 

"Cristi Tanase e de departe cel mai bun jucator al Stelei in acest moment. Trage echipa după el, a inventat primul gol cu Petrolul, primul gol cu Vardar, victoria cu Dinamo Tbilisi" - Mihai Stoica, manager Steaua

 

"Cristea trebuie să se apuce de fotbal la 30 de ani. Din punctul meu de vedere, el n-a jucat pină acum nici macar la 30 la sută din potential" - Mihai Stoica, manager Steaua

 

"Adrian e ca un telefon de ultimă generatie caruia nimeni nu-i stie PIN-ul. Sincer, din discutia pe care am avut-o cu el nu mi-am dat seama dacă PIN-ul e din cifre sau din litere" - Mihai Stoica, manager Steaua

"Eu am dubii legate de calitățile fizice ale lui Adrian Cristea, dar cei care l-au luat la Steaua stiu mai bine. E posibil si ca el să joace foarte bine" - Victor Piturca selectioner

 

A dus-o pe Steaua in Champions League

 

Cristea nu a ajutat-o pe Dinamo să se califice in Liga Campionilor, desi a jucat sapte ani in Ștefan cel Mare. A contribuit insă la calificarea Stelei in Champions. "Printul" a marcat golul victoriei lui Dinamo cu CFR Cluj in 2007, spre finalul sezonului, un rezultat care le-a oferit roș-albastrilor pozitia a doua din clasament. Dinamo a fost eliminată in preliminarii de catre Lazio, Steaua s-a calificat in grupe după ce a trecut in play-off de BATE Borisov.

 

gsp

drughi189701.08.2013 02:39
In loc sa aduca un atacant il cumpara pe expiratu' asta care se autopropune la echipe...Sincer nu vad unde ar putea juca,deja ii avem pe Stanciu,Radut si Chipciu(toti peste el)...

 

Cu mult peste el !

Saramago01.08.2013 19:55

Nu cred ca Adrian Cristea va ajuta prea mult team-ul lui Reghe.

 

P.S.: Sevilla - Mladost Podgorica 1-0 (min.20). Rusescu este doar rezerva, iar omul care joaca in centrul liniei ofensive, columbianul Bacca, tocmai a deschis scorul.

Al3xinho02.08.2013 15:02

Nu stiu de ce la mai luat.. la Steaua deja exista cate 2-3 pe aceiasi pozitie..Deci o sa ii stea bine rezerva ca la Standard :)

Lari03.08.2013 14:23

Momentul in care Adrian Cristea va debuta in tricoul Stelei este total necunoscut, dar sosirea acestuia in vestiarul campionilor a produs deja destule rumori.

 

Feblețea lui Ciobanul a fost ademenită in Ghencea cu un salariu stagional de 180.000 de euro, scrie Gazeta Sporturilor. Astfel, Cristea a devenit al doilea cel mai bine platit fotbalist din lotul lui Reghecampf, după Federico Piovaccari. Italianul are un salariu anual de 700.000 de euro, din care 200.000 de euro sunt suportati de campioana Romaniei.

 

Vlad Chiricheș, unul dintre cei mai buni jucatori ai campionilor din sezonul trecut, a ratat un transfer la Tottenham, unde ar fi ajuns să câștige 100.000 de lire pe luna O sumă fabuloasa dacă ne raportam la remunerația sa din Ghencea, 120.000 de euro pe sezon.

 

Mai mult, fundașul central nici macar nu poate intra in Top 5 cel mai bine platiți jucatori de la Steaua. În primii trei, pe langă Piovacacari si Cristea, mai apare si Lukasz Szukala.

 

De menționat mai este și faptul ca iata incet-incet, cei de la Steaua sar tot mai des peste plafonul salarial impus de Becali in urmă cu ceva vreme, acela de 120.000 de euro pe sezon.

 

Topul salariilor la Steaua

 

Federico Piovaccari - 200.000 de euro

 

Adrian Cristea - 180.000 de euro

 

Lukasz Szukala - 180.000 euro

 

Alex Bourceanu - 150.000 euro

 

Cristi Tanase - 150.000 euro

 

Tatarușanu - 150.000 euro

 

.................................................

 

Vlad Chiricheș - 120.000 euro

Adrian03.08.2013 14:30

Ahahahahahhahahahahahaahahahhahahahhahahahahha....

 

 

Mi-aduc aminte ca zicea cineva de aici ca, cica, Steaua l-a luat gratis.

 

Meme si tanti palmier si-au tras comisioane bune de aici. Te uiti la topul ala si observi ca jucatorii aia doar aduc comisioane celor 3: Meme, palmierul si giovanni.

Lari03.08.2013 22:40

Adrian Cristea trebuie să atingă standardele lui Thomas Neubert ca să joace la Steaua. Germanul i-a stabilit un program special de pregatire "Printului", cu muncă in plus față de colegii lui si e vorba numai despre antrenamente fizice.

 

Alegerea lui Laurentiu Reghecampf si a preparatorului sau fizic e un pic ciudata deoarece Adrian a prins pregatirea din vara asta cu Petrolul si a si jucat un meci oficial pentru "lupii galbeni", exact impotriva Stelei in Supercupă! Dar cei din Ghencea consideră că mijlocasul ofensiv in virstă de 29 de ani nu se gaseste la parametrii fizici ai noilor sai colegi. Și nu e primul caz in care un nou-venit dotat cu calități tehnice remarcabile suferă din cauza volumului de muncă de la Steaua. Gabi Iancu e de aproape un an printre roș-albastri, insă a jucat destul de putin tocmai din pricina antrenamentelor tari cu care el nu era obisnuit la Viitorul si care il oboseau in primele luni petrecute la Bucuresti.

 

MM a intors-o

 

Cristea acceptă supliciul. Mihai Stoica e impresionat de ambitia lui: "Adi vrea foarte mult, se simte asta. La al doilea antrenament pe care l-a prins la Steaua, a carat un sac cu mingi si alte accesorii, le-a dus in vestiar. M-a impresionat, fiindcă multi consideră asta un lucru umilitor. Dar a aratat astfel că iși doreste foarte mult. Pe mine m-a convins, de acum sunt sută la sută sigur că ne va ajuta in acest campionat".

 

În urmă cu citeva zile, MM avea dubii legate de Cristea: "El e ca un telefon mobil de ultimă generatie care ramine inchis deoarece nimeni nu-i stie PIN-ul. După prima discutie cu el, recunosc că nu mi-am dat seama dacă PIN-ul e din litere sau din cifre".

 

 

15.000 de euro pe lună cîștigă Cristea la Steaua, fiind romanul cu salariul cel mai consistent. Din actualul lot, doar Szukala il egalează

 

"L-am adus pe Cristea la Standard fiindcă aveam foarte mare incredere in calitățile lui, pacat că nu a reusit să se adapteze in Belgia" - Mircea Rednic, antrenor CFR

 

"Cristea e un pasator foarte bun, un perfect executant de lovituri libere. Nu mă surprinde deloc că l-a luat Steaua, e un jucator excelent" - Mircea Rednic, antrenor CFR

 

gsp

vlad04.08.2013 05:33
Adrian Cristea trebuie să atingă standardele lui Thomas Neubert ca să joace la Steaua. Germanul i-a stabilit un program special de pregatire "Printului", cu muncă in plus față de colegii lui si e vorba numai despre antrenamente fizice.

 

In aceste conditii s-ar putea ca Printul sa se lase de fotbal ori sa ceara sa plece de la Steaua. Totusi daca va reusi sa joace cateva meciuri la Steaua va fi o onoare pentru el sa fie huiduit la fiecare meci.

Prin aducerea lui Cristea la Steaua s-a demonstrat ca indepartarea lui Florin Costea de la echipa nu avea absolut nicio legatura cu nepregatirea sau indolenta jucatorului cum ne turna Reghe in urechi. Florin Costea era de cateva ori mai pregatit, serios si mai bun decat Cristea. Continuand , Costea avea 27 de ani cand a aterizat la clubul "nostru" iar Printisorul are aproape 30 de anisori.

Si ce este cel mai important: Costea nu-i mai avea impresari pe fratii Becali iar Cristea este reprezentat de consoarta antrenorului.

iNsTiGaToR04.08.2013 09:02
Cristea acceptă supliciul. Mihai Stoica e impresionat de ambitia lui: "Adi vrea foarte mult, se simte asta. La al doilea antrenament pe care l-a prins la Steaua, a carat un sac cu mingi si alte accesorii, le-a dus in vestiar. M-a impresionat, fiindcă multi consideră asta un lucru umilitor. Dar a aratat astfel că "și doreste foarte mult. Pe mine m-a convins, de acum sunt sută la sută sigur că ne va ajuta in acest campionat".

 

 

 

gsp

Hai ba baieti ca ne-am luat baiat de mingi :))

GRYG05.08.2013 05:35

Parerea mea : NU are ce cauta la Steaua :finger:

Nea Gogu'14.08.2013 23:01

Mno, io zic că dacă mai stă pe aici ceva luni de zile si se tine de treaba asa cum tot l-a laudat MM că face, s-ar putea să joace si el ceva, că tehnică are, dă-l in mă-sa. La mansardă a avut el bube mereu.

iNsTiGaToR15.08.2013 08:50

Eu tot il prefer afara de la echipa. Vreau sa-i vad in teren pe aia tineri care joaca nu pe expiratu asta.

iNsTiGaToR15.08.2013 16:01
Cu siguranta "valoarea" lui il va scoate sau nu din echipa.

Aia tineri sunt intradevar mai buni si cu siguranta promitatori insa mai trebuie sa si vrea cineva sa ii joace.

Vrei sa-ti aduc aminte cum ''valoarea'' unor jucatori nu a fost de ajuns sa-i scoata din echipa? Cel mai bun exemplu : Banel.

Apoi,de actualitate, mai sunt Tanase, Nikolic si broscaru

Lupul Albastru05.09.2013 16:36

''Cioban aveam , print ne mai trebuia'' stelist adevarat

Virgil08.01.2014 12:24

Contractul lui Cristea a fost reziliat ca urmare a nerealizarii sperantelor puse in el. Dupa doar o jumatate de sezon.

Prima oferta pentru el, dupa despartirea de campioana, vine de la o echipa din Kazahstan, care-i ofera un salariu anual de 450.000 euro.

Va parasi Cristea Bucurestiul? Va renunta la Bianca?

ADRIAN080808.01.2014 13:35

pfff ,

 

scaparam de print chiar acum cand a marcat si el in ....poarta .... la Bianca ( pe Stade de france ) :D

 

«123»