FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Tinerii francezi fug in alte tari: "Franta se duce de rapa, de tot, toate mintile stralucite pleaca

Virgil03.07.2013 08:45

Tinerii intreprinzatori abandoneaza Franta pentru alte locuri mai prietenoase, precum Marea Britanie sau Statele Unite. Aici se bucura de taxe mai mici si gasesc mai usor oameni dispusi sa le sustina financiar proiectele.

 

Si tinerii absolventi se grabesc sa lase Franta pentru tari cu mai multe oportunitati, mai ales ca a doua economie a zonei euro are un somaj ingrijorator:10,4 %.

 

Cifrele arata ca in ultimii trei ani, numarul francezilor care au dat "Turnul Eiffel" pe "Turnul Londrei" a crescut cu 25%.

 

"Practic, astazi, in 2013, Franta exporta talente si importa saracia lumii." Aceste cuvinte grele ii apartin lui Didier Delmer, un francez stabilit in Marea Britanie, care acum isi ajuta concetatenii sa inceapa o viata noua dincolo de Canalul Manecii.

 

Didier Delmer, director "Business Booster Limited": "Vin aici fiindca Franta a devenit un cosmar fiscal."

 

Altii prefera Statele Unite. Este si cazul unui inventator francez, care nu a reusit sa gaseasca un investitor pentru ideea lui de afacere. El a creat un sistem special, care, instalat sub trotuar sau sub sosea poate genera energie electrica la fiecare pas al trecatorilor sau la trecerea masinilor. Electricitatea poate fi apoi folosita pentru alimentarea stalpilor de iluminat.

 

Laurent Villerouge: "Toti mi-au spus ca este o idee extraordinara, fantastica, insa nimeni nu a vrut sa bage nici macar un dolar in acest proiect."

 

Un alt exemplu ingrijorator il ofera un tanar care a terminat de curand o facultate de afaceri. Nu si-a gasit un loc de munca in domeniu, asa ca acum invata sa faca clatite, in speranta isi va deschide propria afacere - in alta tara.

 

Gilles Saraf: "Este pacat ca Franta pierde oameni cu spirit intreprinzator."

 

Oficialii de la Paris se consoleaza cu gandul ca tinerii francezi plecati peste hotare se vor intoarce la un moment dat in Franta si vor aduce cu ei bogata lor experienta. Deocamdata insa, tinerii sunt cu gandul doar la dus.

 

Didier Delmer, director "Business Booster Limited": "Franta se duce de rapa, de tot, toate mintile stralucite pleaca. Da-mi un motiv pentru care sa raman in Franta. Sa fie bucataria frantuzeasca? Putem gati oriunde in lume!"

 

sursa: YAHOO! News

Romania

Tupac Amaru05.07.2013 05:39
Tinerii intreprinzatori abandoneaza Franta pentru alte locuri mai prietenoase, precum Marea Britanie sau Statele Unite. Aici se bucura de taxe mai mici si gasesc mai usor oameni dispusi sa le sustina financiar proiectele.

 

Si tinerii absolventi se grabesc sa lase Franta pentru tari cu mai multe oportunitati, mai ales ca a doua economie a zonei euro are un somaj ingrijorator:10,4 %.

 

Cifrele arata ca in ultimii trei ani, numarul francezilor care au dat "Turnul Eiffel" pe "Turnul Londrei" a crescut cu 25%.

 

"Practic, astazi, in 2013, Franta exporta talente si importa saracia lumii." Aceste cuvinte grele ii apartin lui Didier Delmer, un francez stabilit in Marea Britanie, care acum isi ajuta concetatenii sa inceapa o viata noua dincolo de Canalul Manecii.

 

Didier Delmer, director "Business Booster Limited": "Vin aici fiindca Franta a devenit un cosmar fiscal."

 

Altii prefera Statele Unite. Este si cazul unui inventator francez, care nu a reusit sa gaseasca un investitor pentru ideea lui de afacere. El a creat un sistem special, care, instalat sub trotuar sau sub sosea poate genera energie electrica la fiecare pas al trecatorilor sau la trecerea masinilor. Electricitatea poate fi apoi folosita pentru alimentarea stalpilor de iluminat.

 

Laurent Villerouge: "Toti mi-au spus ca este o idee extraordinara, fantastica, insa nimeni nu a vrut sa bage nici macar un dolar in acest proiect."

 

Un alt exemplu ingrijorator il ofera un tanar care a terminat de curand o facultate de afaceri. Nu si-a gasit un loc de munca in domeniu, asa ca acum invata sa faca clatite, in speranta isi va deschide propria afacere - in alta tara.

 

Gilles Saraf: "Este pacat ca Franta pierde oameni cu spirit intreprinzator."

 

Oficialii de la Paris se consoleaza cu gandul ca tinerii francezi plecati peste hotare se vor intoarce la un moment dat in Franta si vor aduce cu ei bogata lor experienta. Deocamdata insa, tinerii sunt cu gandul doar la dus.

 

Didier Delmer, director "Business Booster Limited": "Franta se duce de rapa, de tot, toate mintile stralucite pleaca. Da-mi un motiv pentru care sa raman in Franta. Sa fie bucataria frantuzeasca? Putem gati oriunde in lume!"

 

sursa: YAHOO! News

Romania

 

 

O natie de puturosi, tineri si batrani, care nu stiu ce sa mai faca ca sa fenteze munca. Statul francez (adica aia care muncesc pe rupte in sistemul privat si platesc impozite la greu) are un sistem care favorizeaza lenea si o oficializeaza, in fapt, ca "ocupatie" foarte profitabila.

Se pare ca sacul a ajuns la fund si ca sistemul socialist sau social democrat si-a atins limitele (vezi sistemul suedez, care este falit, la radul sau).

Nu cred insa ca avem de-a face cu un exil al tinerilor francezi, asa cum se intampla cu tinerii romani, incurajati (sau mai degraba obligati) de un presedinte alcoolic (deci iresponsabil) sa paraseasca tara.

 

Pe de alta parte, hai sa fim seriosi si cu Marea Britanie! Am cunoscut un englezoi get-beget din Southampton, acum cativa ani, care mi-a spus ca in UK majoritatea populatiei se incadreaza in categoria saracilor, adica exista o clasa de mijloc in dezagregare, iar societatea britanica tinde sa se imparta in bogati si saraci.

Sigur ca un salariu de 2000-3000 de lire sterline poate parea extraordinar pentru un roman, dar raportat la UK situatia nu e chiar asa de roza.....

Oricum, eu nu am fost in UK, doar spun ceea ce mi-au zis mai multe persoane despre situatia economica a acestei tari.....

 

Ca un corolar, daca ar fi sa emigrez m-as duce fie in Iran, fie in Chile. Numai ca ar trebui sa vrea si ei sa ma primeasca, ceea ce nu cred ca e cazul pentru un tip de 46 de ani, chiar si cu calificare superioara....