UNGARIA INTERNAȚIONALIZEAZĂ' PROBLEMA ARDEALULUI ȘI A TRATATULUI DE LA TRIANON
În primavara lui 2013 se implinesc 165 de ani de la actiunile teroriste si crimele savarsite de Ungaria si ungurii din Ardeal, cand au omorat peste 40.000 de romani si au incendiat circa 300 de sate romanesti, cu tot cu biserici si manastiri.
Urmasii unui popor barbar, ungurii nu se dezmint si s-au organizat pentru a-i sarbatori pe criminali pe teritoriul Ungariei si, mai ales in Romania, in Ardeal. După anul 1989, Ungaria si U.D.M.R. au organizat in tot mai multe localități din Ardeal, in special acolo unde există monumente ale criminalilor si teroristilor unguri, numeroase manifestatii antiromanesti. În fiecare an, Ungaria si U.D.M.R. si-au sporit revendicarile, urmand politica pasilor marunti si obtinand de la Regimurile Iliescu, Constantinescu si Basescu noi si noi privilegii. Scopul final al tuturor actiunilor Ungariei si numeroaselor organizatii ale minoritarilor unguri din Romania il constituie autonomia Ardealului si anexarea la Ungaria. Scopul scuză mijloacele !
Numai pe teritoriul Romaniei se acceptă tacit si sunt sarbatorite anual, mai ales in Ardeal, cele trei zile nationale ale Ungariei. Din acest an, autoritățile de la Budapesta impreună cu U.D.M.R., Consiliul National Secuiesc (C.N.S.), Partidul Popular al Maghiarilor din Transilvania (P.P.M.T.), Partidul Civic Maghiar (P.C.M.), Consiliul de Autonomie al Maghiarilor din Bazinul Carpatic, Garda Natională Maghiara Miscarea Tinerilor Maghiari din cele 64 de Comitate, cu sprijinul bisericilor maghiare din Romania care apartin de Statul Maghiar, au inventat incă o sarbatoare de 10 martie, asa-zisa Zi a Martirilor Secui sau Ziua libertății secuiesti.
După 159 de ani, brusc Ungaria si minoritarii unguri din Romania si-au adus aminte că austriecii au executat câțiva secui, iar acum a venit vremea ca maghiarii să inventeze o zi specială cand să ceara putin mai devreme de 15 martie, autonomia teritorială a Ardealului si federalizarea Romaniei, sub pretextul regionalizarii recomandată de la Bruxelles. Regimul Basescu-Ponta dovedesste exces de zel față de stapanii de la Bruxelles si a transformat recomandarea in prioritate guvernamentală pentru a veni in intampinarea actiunilor revizioniste ale Ungariei. În conditiile in care rata saraciei in Romania a trecut de 50% din totalul populatiei, iar a saraciei extreme este mai mare de 25%, Guvernul Ponta II in loc să se ocupe de asigurarea locurilor de muncă si cresterea nivelului de trai al cetățenilor acordă importanță artificială problemelor vizand regionalizarea țării si re-revizuirea Constitutiei.
La 10 martie a.c., de ziua inventată a martirilor secui, Ungaria a organizat numeroase actiuni pe teritoriul sau, in Romania si in multe țări din Europa si America de Nord cu scopul internationalizarii problemei autonomiei teritoriale a Ardealului si a anularii Tratatului de la Trianon, pentru a anexa teritorii din Slovacia, Ucraina si Serbia.
La Targu Mureș a fost organizata in după-amiaza zilei de 10 martie a.c., de catre Ungaria, U.D.M.R., C.N.S., P.P.M.T., P.C.M. si bisericile unguresti o adunare publică si un marș pană la Prefectura cu participarea a 3.000-5.000 de unguri. Ei au cerut: autonomia teritorială a asa-zisului tinut secuiesc si a Ardealului; dezmembrarea Romaniei cu ocazia regionalizarii; anularea Tratatului de la Trianon. Conform prevederilor legale pentru adunarile publice, primarul Dorin Florea nu trebuia să aprobe manifestarea ungurilor la Targu Mures Dacă a fost indus in eroare de catre organizatori cu privire la scopul adunarii publice, primarul avea obligatia legală de a interzice adunarea respectivă din 10 martie a.c. Nu a facut-o, iar prefectul nu l-a amendat. Primarul Dorin Florea le-a transmis un apel scris participantilor la mitingul pentru autonomia Ardealului adresandu-se astfel: Dragi sustinatori ai Ținutului Secuiesc, cred că astazi, pe fondul discutiilor privind reorganizarea administrativă a Romaniei... recunoasterea Ținutului Secuiesc ca regiune geografica.. Ținutul Secuiesc poate deveni o mandrie a secuilor, a maghiarilor si a romanilor deopotriva
Participantii la adunarea publică de la Targu Mureș au purtat drapele ale Ungariei, steaguri cu stema Ungariei Mari si foarte multe steaguri unguresti ale Ardealului, denumite in mod fals steaguri secuiesti.
Putini romani stiu ca presedintele Basescu, prin Decretul nr.512 din 25 mai 2011, l-a decorat cu Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler pe Szekeres Attila István, din Sfantu Gheorghe, membru al Societății Maghiare de Heraldică si al Comisiei Nationale de Heraldică a Academiei Romane, pentru că a realizat stemele unguresti ale judetelor Covasna si Harghita si a contribuit la fabricarea steagului unguresc al Ardealului, cel care este arborat pe Parlamentul de la Budapesta si pe multe institutii publice din judetele Covasna, Harghita si Mures
Participantii la adunarea publică antiromanească si antieuropeană de la Targu Mureș s-au deplasat la Prefectura Mureș unde i-au inmanat portarului o petitie cu pretentiile ungurilor vizand anexarea Ardealului la Ungaria si arborarea steagului unguresc al Ardealului.
În aceiasi zi de 10 martie a.c., Ungaria a organizat manifestatii pentru autonomia Ardealului la Budapesta, in orasele ungare Szolnok, Keszthely si Sárosptak, precum si in fata ambasadelor si consulatelor Romaniei din 35 mari orase, dintre care mentIonam: Washington, New York, Los Angeles, Cleveland, Otawa, Toronto, München, Londra, Viena, Haga, Helsinki, Bruxelles, Stuttgart, Zürich, Stockholm. Pe bannerele purtate de participanti erau aceleasi texte, respectiv: Ținutul Secuiesc nu apartine Romaniei !, Să piară Trianonul !, Limba maghiară să fie limbă oficială in Ardeal !, Autonomia Ardealului !. Participantii la adunarile din fata reprezentantelor diplomatice ale Romaniei au primit si au fluturat steaguri unguresti ale Ardealului.
Autoritățile de la Budapesta si liderii minoritarilor unguri din Romania au declarat că anul 2013 este cu adevarat anul autonomiei Ardealului, iar la viitoarea impartire administrativă a Romaniei să fie stabilită o regiune alcatuită din cele Opt Scaune Secuiesti. În acest scop, urmează să fie organizate de Ungaria si U.D.M.R. referendumuri locale in judetele Covasna, Harghita si Mures iar in multe localități din Ardeal si la Bruxelles vor avea loc numeroase actiuni numite satul autonomiei.
În fata acestei mari ofensive pe toate planurile a Ungariei si organizatiilor minoritarilor unguri din Romania, Regimul Basescu-Ponta are reactii palide. Premierul Ponta, sfatuit de consilierul personal Frunda György (lider al U.D.M.R.) a laudat initiativa U.D.M.R. de a nu participa la adunarea pentru autonomia Ardealului, tinută la Targu Mures Este o farsă sau poantă de-a premierului. La adunarea publică de la Targu Mureș au participat cateva mii de membri ai U.D.M.R. Liderii U.D.M.R. stiu si se laudă că au peste 80% sanse să obtina impreună cu Ungaria, autonomia teritorială a Ardealului pană la sfarsitul anului 2013 ! Îi ajută foarte mult blocarea intrarii Romaniei in spatiul Schengen si, ca urmare, fenomenul de masă care i-a cuprins pe romanii care cer si obtin extrem de rapid si gratuit cetățenia ungara in maxim o lună de zile.
Actiunile Ungariei vizand anexarea Ardealului au fost sutinute de guvernele post-decembriste de la Bucuresti care au promovat si aplicat legile vizand retrocedarea in natură a proprietăților cerute de bisericile maghiare. Conducatorii Ungariei si liderii U.D.M.R. sustin că sansele de a obtine autonomia teritorială a Ardealului cresc la peste 95% dacă Guvernul Ponta II iși angajeaza in 19 martie a.c., raspunderea in Parlament pe proiectul de lege privind finalizarea procesului de restituire in natură a cladirilor, terenurilor si padurilor revendicate de persoanle fizice si juridice maghiare. În actualul context politic international si in fata pericolului iminent de dezmembrare teritorială a Romaniei, demersul GuvernuluiPonta II riscă să devină un act de Tradare Natională !
Liderii U.D.M.R. se laudă că Ungaria este sustinută in actiunile vizand autonomia teritorială a Ardealului de catre Germania, Franta, Marea Britanie, Olanda si Finlanda. Dacă ungurii nu mai ratează scenariul cu cei 18 morti pregatit si desfășurat in martie 1990 la Targu Mureș atunci pericolul vizand sfartecarea Romaniei va deveni in acest an mai mare decat in vara anului 1940.
În fata pericolului unguresc, este necesar ca toate partidele politice si alte organizatii care apară Interesul National să aibă intalniri cu presedintele Romaniei, presedintii Senatului si Camerei Deputatilor, precum si cu primul-ministru Victor Viorel Ponta, iar ulterior să fie adoptat un Program National pentru apararea integrității teritoriale a Romaniei.
Treziti-vă romani si iesiti in strada la manifestari pasnice, pentru apararea integrității teritoriale a Romaniei !
sursa: ghe. funar blog
