In fata unui stadion plin,Steaua a pierdut în ciuda unui joc pe care l-a dominat de la un capat la altul.In ciuda celor 19 suturi trimise pe sau spre poarta,fata de numai cele cinci ale oaspetilor.In ciuda celor trei bare din min.3 si 47 Bostina si min.53 Cristea.Steaua a atacat permanent dar nu a mai avut combinatiile în viteza în fata portii adverse,asa cum ne obisnuise.Mai mult decât atât,oaspetii au fost foarte bine organizati în aparare,de noul lor antrenor Ionut Popa.Iesenii nu s-au pierdut cu firea si au iesit pe contraatac de câte ori au putut.Un mare obstacol în calea suturilor jucatorilor nostri a fost portarul oaspetilor,Arcanu,care a reusit sa respinga sau sa prinda tot.Steaua nu a jucat mai slab decât de obicei.Poate putin mai dezlânat si cu actiuni ofensive care au surprins foarte rar defensiva ieseana,bine grupata în preajma careului de 16 m.Schimbarile facute de Walter Zenga în min.63,74 si 87(Ciocoiu,Lovin si Oprita în locul lui Cristea,Bostina si Neaga) nu au avut darul sa schimbe
monotonia jocului stelist.Golul iesenilor s-a marcat în min.65,atunci când Ad.Cristea l-a întors pe Baciu si cu un sut de la CCA 20 m l-a învins pe Hamutovski.De remarcat spiritul de fair play al galeriei care a încurajat pe tot timpul partidei formatia favorita,în ciuda situatiei mai putin placute.Ce sa fi fost?Oboseala?Ghinion?Poata ca a fost o "mica" doza de prea mare încredere.In nici un caz de subestimare a adversarului.In mod sigur a fost însa un dus rece!Poate ca Zenga n-ar trebui sa mai faca sapte mii de formule de echipa,ci ar trebui sa se stabileasca asupra unui 11 de început pe care sa nu-l mai schimbe de la o partida la alta.Facând abstractie de rezultat,atmosfera pe stadion a fost de sarbatoare,motivata evident de calificarea în grupele Cupei UEFA.Amarul din aceasta seara este oarecum mai usor de suportat datorita înfrângerii Rapidului la Galati(0-1) si meciului egal facut de National acasa,2-2 cu Farul.Eu zic sa fim în continuare optimisti si sa avem încredere în viitorul echipei.Dusurile reci sunt inerente si au darul sa trezeasca la realitate.
