FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Concerte si Evenimente

«1345»
Metalhead07.04.2007 12:16

Salutare!

 

Inainte de toate, Sarbatori Fericite si spor la miei, iepuri, oua, vin, tzuica si cozonaci :)

 

Si daca iesiti diseara, va invitam in Utopia de la ora 21:00.

 

146.jpg

 

HOT NEWS

 

Turneul European Negura Bunget: http://www.metalhead.ro/Stire-Negura_Bunge...n_Tour-949.html

Underlondon 3 se muta la mare: http://www.metalhead.ro/Stire-Al_treilea_U...a_mare-974.html

Fanii Slayer sunt cei mai inteligenti: http://www.metalhead.ro/Stire-Fanii_Slayer...igenti-972.html

Programul Top T Buzau 2007: http://www.metalhead.ro/Stire-Programul_Fe...u_2007-963.html

 

UPDATES

 

 

Cronica unui Concert cu un profesor: Frank Gambale

 

Aseara clubul Beckers Guitar Center a fost plin. Au venit sa vada un profesor oameni care asculta sau fac muzica

 

004.jpg

 

Domnul Frank Gambale a scris carti, a fost Presedinte al Sectiei chitara din cadrul Academiei de Muzica din Los Angeles si-a cantat ani buni cu pianistul Chick Corea.Cu un cv atat de irezistibil, Frank Gambale a atras in nou infiintatul club consumatorii de v...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Concert_c...ambale-112.html

 

 

 

Cat de alternativ poti fi luni seara?

 

Luni seara, la Cluj. Ne-am uitat a nu stiu cata oara la Fight Club. Ce sa mai facem? Deschidem o revistuta si dam peste un afis: Lotul regional de alternativ.

 

3124.jpg

 

Hmm, cam pretentios titlu. In fine. Patru trupe tinere pe afis, organizatori - Dudu Izabel (Seven) si clubul Autograf. No, trebuie sa vedem viitorul tarii, asa ca hai!Clubul Autograf e mic, insa principala chestie aiurea e ca...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Cat_de_al..._seara-111.html

 

 

 

Cronica de album - Dew-Scented - Incinerate

 

Dew-Scented este una din acele trupe care desi canta de peste 10 ani(in cazul nostru 15), nu au primit nici pana in ziua de azi recunoasterea cuvenita (poate doar in Japonia si o parte din Europa si asta datorita turneelor).

 

3132.jpg

 

Trupa s-a lansat in 1992 cu demo-ul Symbolization, iar in 1996 au lansat albumul de debut, Immortelle. De-a lungul anilor Dew-Scented au cantat cu trupe precum Dismember, Vade...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Dew_Scente...nerate-198.html

 

 

Cronica de album - Posion The Well - Versions

 

Incredibil! Nici o piesa care sa-mi placa de pe albumul uneia dintre trupele mele favorite!  Zero percent Hardcore sau Dezamagirea majora a primei jumatati a anului 2007 - acestea sunt cateva dintre sintagmele ce caracterizeaza perfect mult asteptatul album Versions al celor de la Poison The Well.

 

3131.jpg

 

Ieri s-a lansat oficial albumul in magazine, cei mai multi fanatici PTW sunt incantati de pr...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Po...rsions-197.html

 

 

The Number 23 - Cronica de Film

 

Incerc sa imi dau seama de ce nu mi-a placut prea mult acest film. Chiar daca sunt un fan al actorului Jim Carrey, si nu doar pentru comediile sale, ci si pentru rolurile serioase din filme ca Eternal Sunshine of the Spotless Mind sau The Majestic, nu cred ca era potrivit pentru rolul din filmul "The Number 23".

 

3121.jpg

 

Ori nu a fost prea bine realizat filmul, incat intreaga actiune a esuat sa m...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/KVLtura-The_Number...de_Film-58.html

 

 

 

EVENIMENTE URMATOARE

 

Va invitam JOI 12 aprilie in Club Utopia la un concert sportiv cu SPOT (hardcore-punk - Bulgaria) ! Costumatie de moshpit necesara !

 

In deschidere VADUVA BOB

www.myspace.com/spottheband

 

147.jpg

Metalhead10.04.2007 10:51

Maine, miercuri 11 aprilie, Preoteasa

 

ROTTING CHRIST

MASS INFECTION, SUICIDAL ANGELS, CAP DE CRANIU

 

Bilete 35 lei pana in ziua concertului, 45 lei in ziua concertului

 

Bilete astazi mai gasiti doar in Club Utopia intre orele 18:00 - 00:00

Bilete vor fi disponibile si maine la intrare

 

129.jpg

 

Pe data de 11 aprilie 2007, va avea loc lansarea oficiala a MCD-ului de debut CAP DE CRANIU,

intitulat First E.P. For A Surgery. Materialul contine 6 piese.

In avampremiera, puteti asculta o piesa de pe acest material

pe www.myspace.com/capdecraniu.

 

Mai multe detalii aici: http://www.metalhead.ro/Stire-Lansare_CAP_...CRANIU-990.html

 

*

 

Band Special ROTTING CHRIST http://www.metalhead.ro/Band-Specials-Spec..._Christ-23.html

 

*

 

Concerte Urmatoare

 

Va invitam JOI 12 aprilie in Club Utopia la un concert sportiv cu SPOT !

 

www.myspace.com/spottheband

 

147.jpg

 

*

 

Va invitam Duminica 15 aprilie in Club Utopia la un concert cu atitutine alaturi de trupele AVATAR ! Rockoteca dupa concert cu Morrison.

 

Promo Media:

 

Interviu Protest Urban: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...T_URBAN-46.html

Noul Videoclip Protest Urban: http://www.metalhead.ro/Downloads-Noul_vid...Amulet-348.html

Interviu Avatar: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi..._AVATAR-45.html

 

148.jpg

 

*

 

Va invitam Marti 17 aprilie in Club Utopia la un concert de metalcore / hardcore cu trupa italiana STRAIGHT OPPOSITION ! Costumatia de moshpit necesara !

 

In deschidere, trupa bucuresteana de thrash metal, SNAPJAW !

 

Promo Media: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...napjaw-109.html

 

www.myspace.com/straightopposition

 

149.jpg

 

*

 

UPDATES

 

 

Band Special ANATHEMA

 

Anathema a luat fiinta in 1990 sub numele de Pagan Angel, iar in luna noiembrie a aceluiasi an, au inregistrat primul demo intitulat An Iliad of Woes. Schimbarea numelui a avut loc la inceputul anului 1991. Cuvantul este intr-o stransa relatie cu religia, Anathema insemnand blestemarea de catre biserica lui Dumnezeu. Primul demo a atras atentia mai multor trupe engleze, fapt ce a permis trup...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Band-Specials-Spec...NATHEMA-52.html

 

*

 

Interviu To/Die/For

 

Salutare baieti ! To/Die/For este o trupa care a debutat in 1999. Iar daca nu ma insel, a inceput cu trupa Mary-Ann. De ce v-ati decis sa schimbati stilul de la hard rock la gothic metal?Salutare! Este o poveste atat de lunga, dar pe scurt, suna cam asa. Cu Mary-Ann am cantat o muzica Street Rock n Roll in jur de zece ani, si intr-adevar eram foarte tineri. Incepeam sa simtim ca am facut tot...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...ie_For-114.html

 

*

 

Interviu Butterflies In My Stomach

 

Salut ! Butterflies in My Stomach s-a infiintat in anul 2005. Cum a luat de fapt nastere acest proiect? Din joaca.De ce Butterflies in My Stomach?Pentru ca asa a fost sa fie. Nu am facut o sedinta oficiala pentru a alege un nume pentru trupa. Cantam, deja aveam piese aproape gata si in timpul asta ne gandeam fiecare la o varianta de nume pentru trupa. Scriind niste versuri si incercand sa redau in...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...tomach-113.html

 

*

 

Barlog cu Bere si Mici

 

Mai stiti terasele alea de pe vremuri cu mici si cu bere? Cu mirosul ala patrunzator de carne parlita si alcool ieftin? Alaturi de care se alatura mirosul principal de om transpirat si insetat, venit sa se racoreasca cu o bere rece, ascuns de lumina soarelui sub o umbrela cu mai stiu eu ce marca de bere pictata deasupra. Cu trei patru caini alergand vioi si clatinand din coada, mai mai le-ar arunc...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Barlog-Bere_si_Mici-62.html

 

*

 

Barlog despre Simbolurile Sfinte si Publicitatea

 

Sambata, in noaptea de Inviere, am iesit in oras. Am fost la Utopia defapt si-am tras niste beri alaturi de multi prieteni, si desigur, si niste pahare de vin. Pe la ora 3 dimineata, rupt de oboseala, m-am indreptat cu un prieten spre casa. In drum am dat de o Biserica. Prietenul meu a intrat sa ia pasca (sau cum se cheama painea de se da la sfarsitul slujbei). Am stat afara, fumat 2-3...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Barlog-Simboluri_S...citatea-61.html

 

*

 

KVLtura - Parfumul - Filmul ce omoara cartea

 

Am vazut si eu in sfarsit filmul Parfumul dupa cartea cu acelasi nume scrisa de Patrick Suskind (cartea mea preferata. cred ca o stiu pe derost). Desi aparuse de ceva vreme, nu am vrut (sau mi-a fost frica) sa vad filmul, dar cu toata plictiseala asta de Sarbatori ne-avand ce face (ciudat, nu?), m-am hotarat sa-i dau o shansa. Trebuie sa va anunt din start ca filmul este de nota 10, dar uita...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/KVLtura-Parfumul__..._cartea-60.html

 

*

 

KVLtura - The Illusionist - Cronica de film

 

Inainte de toate trebuie sa va spun ca Ed Norton este unul dintre actorii mei preferati alaturi de Brad Pitt si De Niro, incununati de Al Pacino. Defapt toti cei patru de mai sus au ceva in comun: stofa de mari actori, care se baga sub pielea personajelor atat de bine si de puternic incat ele devin actori si ei personaje. Am vazut toate filmele lui, chiar si pe cele foarte vechi, sau ...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/KVLtura-The_Illusi...de_film-59.html

 

*

 

Cronica Pig Destroyer - Terrifyer

 

Pig Destroyer loveste inca o data cu Terrifyer. Este format din 2 discuri. Ca un extra info, pe al doilea dintre ele, se afla Natasha o melodie de 37 de minute. Un album rapid, tehnic care reuseste sa creeze o atmosfera aparte deoarece spre deosebire de o mare de trupe din aria girnd PxDx reuseste sa trimita un feeling. In spatele riff-urilor de chitara dementiale si a drummingului nebunesc ...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Pi...rifyer-202.html

 

*

 

Cronica Vital Remains - Icons of Evil

 

Glen Benton este una dintre cele mai controversate persoane de pe scena death metalului. Pe langa faptul ca activeaza si in trupa Deicide (despre care nu vom vorbi acum), Glen Benton este si vocalul trupei Vital Remains, trupa care se pare ca va concerta si la noi, pe 24 aprilie, in Timisoara. Icons of Evil este al saselea full-length al trupei Vital Remains, lansat de putin timp, pe 2...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Vi...f_Evil-201.html

 

*

 

Cronica Suicidal Angels - Armies Of Hell

 

Cand am auzit prima oara de Suicidal Angels am crezut ca e vorba de albumul celor de la Dark Tranquility, si nicidecum de trupa Greaca care promoveaza un tharsh de calitate, mai mult sau ma putin vioent, care isi arata din cand in cand o latura ceva mai brutala... Trupa s-a format in 2001, si are la cinci materiale discografiece: trei demouri, EP-ul "Bloodthirsty Humanity" si...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Su...f_Hell-200.html

 

*

 

Cronica Massive Attack - Mezzanine

 

Massive Attack au facut din trip-hop un gen muzical stabil si unanim recunoscut. I-au adaugat chitari psihedelice, pasaje soul si elemente experimentale si au creat un sound inconfundabil. Mezzanine a venit ca si concluzia cautarilor de pe primele doua albume ale trupei, desi asta nu inseamna ca aceste materiale precedente sunt lipsite de substanta sau originalitate. Pur si simplu aces...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Ma...zanine-199.html

 

*

 

EVENIMENTE

 

EVERGREY, SEVEN, ABIGAIL + Special Guest Duncan Patterson (ex-Anathema, Antimatter)

21 aprilie Preoteasa

Bilete 45 RON pana in ziua concertului, 55 lei in ziua concertului

Le gasiti in fiecare zi in Club Utopia la bar dupa ora 18:00 si la Magazinul Muzica

 

140.jpg

 

Band Special EVERGREY http://www.metalhead.ro/Band-Specials-Spec...VERGREY-18.html

Metalhead13.04.2007 13:40

Interviu video Rotting Christ

 

Tot pe 11 aprilie la Preoteasa am discutat cu Rotting Christ. In doua reprize. Prima oara in nightliner-ul trupei, cu George, chitaristul nou al trupei. Ne-fiind in tema cu multe, ne-a dat cateva raspunsuri sumare dar am reusit totusi sa `furam` niste informatii interesante despre noul album al trupei, Theogonia. Inceputul l-am taiat din motive tehnice :) Partea a doua, si esentialul de fapt, este discutia cu Sakis, main-man-ul trupei. Enjoy !

 

Urmariti interviul video aici:

http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...Christ-116.html

 

***

 

Interviu video Cap de Craniu

 

Pe 11 aprilie la Preoteasa am discutat cu Cap de Craniu, inainte de concertul cu Rotting Christ. Ne-am gandit bine daca sa editam filmarea, dar si-ar fi pierdut din farmec, asa ca am lasat-o exact cum este pentru ca are farmecul ei. Urmariti interviul mai jos ! ...

 

http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...Craniu-115.html

 

***

 

Galerie Foto, Suicidal Angels, Mass Infection si Cap de Craniu :)

 

http://www.metalhead.ro/Galerie-Foto-Galer...oteasa-145.html

 

***

 

Nu uitati de evenimentele urmatoare !

 

~ ~ Duminica 15 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

AVATAR

 

Rockoteca dupa concert

 

www.myspace.com/avataromania | www.myspace.com/protesturban

 

148.jpg

 

~ ~ Marti 17 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

STRAIGHT OPPOSITION (Hardcore - Italia)

SNAPJAW (thrash metal)

FIRST DIVISION (hardcore metal)

 

www.myspace.com/straightopposition

 

149.jpg

 

~ ~ Joi 19 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

BLANOZZZZZ - GENERATION 2

 

152.jpg

 

~ ~ Vineri 20 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

Petrecere + DJ Set cu DUNCAN PATTERSON (ex-Anathema & Antimatter)

 

150.jpg

Metalhead16.04.2007 13:43

METALHEAD.ro UPDATES

 

 

 

Cronica Avatar si Protest Urban la Utopia

 

Scena moare, crapa, se sufoca, prea multe concerte, aceleasi trupe. O gramada de alte concerte anuntate, zeci aproape. Toata lumea face metal, uitand de perioada neagra de aproape 10 ani din 1995 (Iron Maiden) pana in 2003 (Dream Theater) cand nu s-a intamplat nimic, nici un concert mai serios, decat Metallica prin 1999. Desigur, atunci motivele erau altele, acum sunt mai grave. Lasand istoria ...

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Cronica_A...Utopia-116.html

 

***

 

Interviu Video Mass Infection si Suicidal Angels

 

Tot pe 11 aprilie la Preoteasa, la concertul Rotting Christ, am discutat si cu cele doua trupe din Grecia invitate sa cante in deschidere: Mass Infection si Suicidal Angels. Enjoy ! ...

 

Vezi interviul video aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...Angels-117.html

 

 

***

 

Interviu Video SPOT - Punk Rock - Bulgaria

 

Pe 12 aprilie la Utopia, trupa bulgareasca de punk-rock, SPOT, a sustinut un concert alaturi de Vaduva Bob. Baietii au avut bunavointa sa ne acorde un interviu. Urmariti conversatia lor cu Hitscum mai jos. ...

 

Vezi interviul video aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...lgaria-118.html

 

***

 

Cronica Deine Lakaien - April Skies

 

Deine Lakaien au evoluat de-a lungul anilor, de la un grup obscur darkwave, pana la o formatie matura, la o casa de discuri celebra, EMI Records, ajungand sa fie din ce in ce mai cunoscuti, mai ales in topurile germane. Muzica lor melancolica si romantica este, aparent, un stil care face apel la o audienta mai larga decat scena goth. Un element caracteristic al celor de la Deine Lakaien, este voce...

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_De..._Skies-206.html

 

***

 

Cronica Kaiser Chiefs - Yours Truly, Angry Mob

 

Inca din perioada de inceput a noului val de muzica indie, explozia de trupa a fost impresionanata, astfel incat devenise destul de greu pentru formatiile new-comers, sa se afirme, sau sa iasa in evidenta cu ceva nou, diferit de tot ce era pe piata, dar in acelasi timp sa pastreze elementele care faceau stilul acesta la moda. Sa luam de exemplu trupe ca The Killers sau Razorlight, care s-au ridica...

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Ka...ry_Mob-207.html

 

***

 

Cronica Ensiferum - Victory Songs

 

Dupa EP-ul Dragonheads din 2006, iata ca avem un album full-length nou-nout Ensiferum. Din nesfarsita saga a luptatorilor medievali, Victory Songs este o capodopera a genului folk/Viking metal. Inspiratia pentru piesele de pe acest full-length, ca de altfel si pentru cele doua albume precedente, a constituit-o Kalevala, poemul epic in jurul caruia este centrata o mare parte din cultura finlandeza....

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_En..._Songs-208.html

 

***

 

Cronica Blazzaj in B52

 

Ca sa citez o prietena, joi seara am mers sa ne blazzificam in B52. Am ajuns acolo pe la 9 juma in speranta ca show-ul va incepe pe la 10 asa cum se promitea pe afis. Se face 10 si pe scena urca niste pusti care pun mana pe instrumente si incep sa cante, fara nici o prezentare care sa ne arate cine sunt ori de unde vin. De-abia spre sfarsitul recitalului am aflat ca ei isi intituleaza proie...

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Cronica_B...in_B52-114.html

 

***

 

Cronica si Interviu cu DrugZONE la Budapesta

 

13 aprilie 2007. Budapesta. Blue Hell. Cel mai corect cred ca ar fi sa incep cu o scurta introducere a trupei. Membrii ei sunt: Linda Daemon (voce); Tommy Muratore (chitara); Attila Muratore (chitara); Johnny Ian (bas); Dio (sampler) si Marcell (tobe). Trupa s-a format la sfarsitul anului 2004 fondatorii ei fiind Linda (care tocmai isi incheiase cariera cu trupa ZERO-G) si Tommy Murato...

 

Continuarea: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Cronica_s...apesta-115.html

 

***

 

EVENIMENTE URMATOARE

 

~ ~ Marti 17 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

STRAIGHT OPPOSITION (Hardcore - Italia)

SNAPJAW (thrash metal)

FIRST DIVISION (hardcore metal)

 

www.myspace.com/straightopposition

 

 

~ ~ Joi 19 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

BLANOZZZZZ si SECTA

 

 

~ ~ Vineri 20 aprilie @ Club Utopia / 21:00 H ~~

 

Petrecere + DJ Set cu DUNCAN PATTERSON (ex-Anathema & Antimatter)

 

~ ~ Sambata 21 aprilie @ PREOTEASA / 19:00 H ~~

 

EVERGREY

SEVEN

ABIGAIL + Special Guest Duncan Patterson !

 

Bilete la Magazinul Muzica si in Club Utopia precum si la intrare !

 

http://evergrey.metalhead.ro

Metalhead21.04.2007 09:53

Nu uitati, astazi, sambata, 21 aprilie la Preoteasa, EVERGREY, ABIGAIL si SEVEN intr-un regal metal de zile mari ! Bilete mai gasiti astazi la intrare ! Pret 55 lei !

 

http://evergrey.metalhead.ro

 

140.jpg

 

Ascultati EVERGREY aici : http://youtube.com/watch?v=1e-WXm8cbK4

 

 

iar Joi in Utopia - TRAVKA si NEVERGOING HOME

 

158.jpg

 

~*~*~*~

 

 

Interviu Video cu THERAPY?

 

Joi, 17 aprilie in Fire Club, inainte de concertul THERAPY?, am discutat cu baietii cate in luna si-n stele. Savurati un interviu de aproape jumatate de ora cu una dintre cele mai nonconformiste trupe rock din istoria muzicii, in exclusivitate pentru METALHEAD.ro !

 

Urmariti interviul aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...HERAPY-121.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Interviu Video Straight Opposition (HC-Italia)

 

Pe 17 aprilie in Utopia, Straight Opposition, una dintre cele mai cunoscute trupe de hardcore din Italia, inainte de concertul pe care acestia l-au sustinut in club, au avut bunavointa de a ne oferi un interviu pe care il puteti urmari mai jos. !

 

Urmariti interviul aici: http://www.metalhead.ro/Interviuri-Intervi...talia_-122.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Filmari de la concertul Rotting Christ de pe 11 aprilie

 

http://www.metalhead.ro/Downloads-Rotting_...prilie-519.html

 

 

~

*~*~*~

 

Cronica Roger Waters la Budapesta - Dark Side Of The Moon

 

Sute de romani au ales sa-si petreaca week-end-ul care a trecut in capitala Ungariei, pentru a-l vedea si asculta pe Roger Waters. Timp de aproape trei ore, eminenta cenusie a grupului Pink Floyd a stralucit intr-un spectacol incredibil.Cu o formatie impresionanta (trei chitaristi, trei vocaliste de culoare, doi muzicieni la clape si pian, un saxofonist si un percutionist - tobosar), un imen...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Roger_Wat...e_Moon-118.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Cronica Therapy in Fire

 

Aseara in Fire am avut placerea de a vedea una din cele mai importante formatii ale anilor 90(din aria alternativ) Therapy?, o trupa care a ajuns celebra printr-un sens ciudat al umorului si printr-un stil de-a dreptul inovativ, s-a aflat pe 17 aprilie in Bucuresti spre deliciul fanilor romani. Recunosc ca nu ma asteptam la cine stie ce lume, mai ales ca la noi in tara, trupele care ar trebui sa f...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Recenzii-Cronica_T...n_Fire-117.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Cronica Lake Of Tears - Moons And Mushrooms

 

Niciodata nu am putut sa am o parere clara despre stilul celor de la Lake of Tears. Criticii l-ar incadra undeva intre gothic, doom si progressive metal. De-a lungul carierei de succes, cu albume care i-au transformat in adevarate legende, Lake of Tears nu au suferit prea multe schimbari de stil. De fapt, in 2002 The Neonai era albumul cu care trupa si-a luat ramas bun de la fani. Doi ani mai tarz...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_La...hrooms-214.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Cronica Immolation - Shadows in The Light

 

Immolation, un alt nume mare de pe scena death metalului american, va lansa, pe 8 mai anul acesta un nou material - Shadows in the Light - al saptelea album al trupei. Fiind o trupa care activeaza din 1986, Immolation a fost un model pentru multe trupe de death metal. Si iata ca in 2007, dupa aproape doua decenii de activitate, americanii ne vor surprinde, cu siguranta, foarte placut cu ...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Im..._Light-213.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Cronica Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli

 

Dimmu Borgir este probabil unul din cele mai bune produse ale Norvegiei. Nu ma refer numai la muzica, ci si la popularitate. Acestia au luat fiinta in 1993, iar de-a lungul timpului a evoluat catre un stil ce se invarte in aria symphonic metal, insa mai preia ceva elemente din diferite arii ale metalului. Iata ca 2007 ne aduce "In Sorte Diaboli". Pentru mine constituie o premiera, dat fi...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Di...iaboli-212.html

 

 

~*~*~*~

 

 

Cronica Six Feet Under - Commandment

 

Ceea ce in 1993 incepuse ca un proiect, in 2007 a ajuns unul din cele mai importante produse din aria death metal. Six Feet Under (sau SFU) a fost formata de catre Chris Barnes(la acea vreme membru Cannibal Corpse) si Allan West(Obituary). Initial se vroia drept un proiect...intre timp Chris a decis ca Six Feet Under sa devina o prioritate, motiv pentru care acesta a si parasit Cannibal Corp...

 

Continuarea aici: http://www.metalhead.ro/Cronici-Cronica_Si...ndment-211.html

«1345»