FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Parodie dupa Luceafarul de Mihai Eminescu

Virgil21.11.2012 10:10

 

 

A fost odată ca-n povești,

A fost, de-ar mai fi iara

Din neamuri tracice, regești,

O prea frumoasă țara

 

Si era una pe pamant

Si mandră-n toate cele

Cum e icoana unui sfant

Si Luna intre stele.

 

Mă doare-n suflet cand privesc

La tot ce se intampla

Si in mormant mă rasucesc

Si cuie-mi intră-n tampla

 

Eu nu mai simt miros de tei

In viața mea postuma

Nu vad nici vajnici pui de lei,

Doar mucegai si ciuma

 

Luceferi nu mai stralucesc

Cand țara-i o ruina

Copii și mamele bocesc,

Că n-au in blide hrana

 

Cantat-am graiul romanesc,

Această dulce limba

Dar astazi, cei ce-o mai vorbesc

Prin alte țări o schimba

 

Degeaba v-am lasat cu dor

O "Doină", să tresară !

Trecutul nu e viitor

Si viața ni-i amara

 

Nici harta nu-i ca-n alte

dăți, Din Nistru pană-n Tisa.

Moldova-i astazi jumatăți.

Cat rau facutu-ni-s-a!

 

Degeaba scris-am eu scrisori

Din vremuri de urgie,

Si m-am rugat de-atatea ori

Mai bine să ne fie.

 

Avut-am piatră la hotar

Si-n țara noastră liberi

Cules-am holde din brazdar.

Acum n-avem nici linguri...

 

O, biet popor roman sarac

C-o țară prea bogată !

Tu vino-i raului de hac

Să nu ți-o vandă toată !

 

Si dă-i afară pe straini

Pe toți inburgheziții,

Să nu-ți mai fie-n alte

maini Guverne si Poliții !

 

Cu trupe de comedianți

Numindu-le partide,

Suntem romanii emigranți

Din Rai in țări aride.

 

Pierdut-au banii țării-n vant

Si-i goală visteria.

Mai dați și ape si pamant

Si vindeți Romania.

 

Mihai Viteazu ne-a lasat

O țară tare mandra

Ei azi au scos-o la mezat,

Strainii ne inunda

 

Avem intinsul Baragan,

Si nu avem o paine.

Avem si turme si ciobani,

Dar ducem vieți de caine.

 

Avem bogații munți Carpați

Si dulcea Mioriță,

Paduri de brazi ce ne sunt frați,

Si flori in poieniță.

 

Avem o deltă ca-n povesti,

Vedeți să nu ne-o fure,

Atatea ape, atâți pești

Si nu mancam nici mure...

 

Nici vii pe deal nu mai zarești,

Livezile s-uscara

Cand marul Tarii Romanești

Este adus de-afara

 

Nu vine Mircea cel Batran,

Nici Stefan de la Putna,

Să ni-l alunge pe pagan

Cand noi lasat-am lupta !

 

Albastrul cerului senin

Se-ntunecă mai tare

De-atâția nouri de venin,

De-atata delasare.

 

Nu voi a vă-nvața de rau

Si-ncerc a vă-nțelege.

De ani si ani cadem in hau,

Nimic nu ne mai merge.

 

Rușine să ne fie-n veac

Că ne-am tradat strabunii

De parcă n-am fi pui de dac

Si rude-am fi cu hunii !

 

Lasați pe-ai vostri guvernanți

Să vă inece-n smoala

Să fiți doar simpli figuranți

In țara voastră goala..

 

Un singur lucru eu voi ști

In lumea care trece:

Urmașul meu roman va fi

Si muritor și rece.

 

Eu nu mai am ce să mai sper.

Vă vad de-atata vreme

Tarandu-vă in trai mizer

De griji si de probleme.

 

Si nici nu pot a mai privi

A voastră neputință.

Mă-ntorc la starea mea dintai.

Mă-ntorc in neființă.

 

Luceafarul vorbi profet

Spre neamul lui, spre țara

Si, lacrimand, se stinse-ncet.

Muri a doua oara..