FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Evenimente

«12»
Alex88pl06.09.2013 19:48

Steaua -ungaria 3-0

Ivanski07.09.2013 22:18

Atat vineri cat si sambata protestatarii au fost la inaltime. Defilari prin Bucuresti, strazi blocate. Scorul e 7-0. Povestea continua!

Ivanski09.09.2013 22:48

Duminica peste 20.000 de oameni au iesit in strada pentru salvarea Rosiei Montane, dar si impotriva gazelor de sist, devenind cel mai mare protest de dupa revolutie. In ziua a 9-a s-a blocat bd. Regina Elisabeta. 9-0

Empyro09.09.2013 23:17
Duminica peste 20.000 de oameni au iesit in strada pentru salvarea Rosiei Montane, dar si impotriva gazelor de sist, devenind cel mai mare protest de dupa revolutie. In ziua a 9-a s-a blocat bd. Regina Elisabeta. 9-0

Eu mi-as fi dorit mai mult sa vad 50.000 de oameni in tribunele Arenei Nationale la meciul cu Turcia. Departe de mine gandul de a fi pro-exploatare la Rosia Montana, insa in ultima vreme facem mai multa politica decat sport.

 

Ivanski10.09.2013 15:41

Si eu cred ca nationala ar trebui sa fie sustinuta de 50.000 oameni (daca joaca la fel ca in meciul cu ungaria), dar problema salvarii Rosiei Montane, dar si a apelor prin impotrivirea fireasca exploatarii gazelor de sist, mi se par cel putin mai importante decat un meci (sa nu uitam cine controleaza nationala). Cand e vorba de apararea adevarului si a Romaniei cred ca se pot face exceptii. Cele doua proiecte sunt niste mari tepe, ele duc efectiv la distrugerea si jefuirea Romaniei, intr-un mod iremediabil. P.s.: pentru asta este topicul.

Empyro10.09.2013 15:48
Si eu cred ca nationala ar trebui sa fie sustinuta de 50.000 oameni (daca joaca la fel ca in meciul cu ungaria), dar problema salvarii Rosiei Montane, dar si a apelor prin impotrivirea fireasca a exploatarii gazelor de sist, mi se par cel putin mai importante decat un meci (sa nu uitam cine controleaza nationala). Cand e vorba de apararea adevarului si a Romaniei cred ca se pot face exceptii. Cele doua proiecte sunt niste mari tepe, ele duc efectiv la distrugerea si jefuirea Romaniei, intr-un mod iremediabil. P.s.: pentru asta este topicul.

Sigur , topicul e deschis oricaror activatati sociale si asa va ramane. Da, sunt de aceeasi parere cu tine, de la prima la ultima pseudo-privatizare, insa nu as vrea nici sa uitam ca suntem un site sportiv - parerea mea, proprie si personala.

Ivanski10.09.2013 17:16

Eu iti respect pozitia, si nu te contrazic. Acuma scriu si eu pe ce topic simt ca trebuie sa scriu. Oricum astept sa ne coalizam, si sa luptam pentru recuperarea a absolut tot ce este al nostru. Numai bine;)!

Ivanski14.09.2013 01:07

Dupa ce in ultimele zile a fost blocat deja traditionalul Bd. Regina Elisabeta, acest sfarsit de saptamana vine cu un apetit de protest mentinut. Asa ca toata lumea este invitata in aceasta sambata dar mai ales duminica la marsuri. Vor avea loc si concerte la care vor participa normal, artisti undergroung. Asa ca sambata si duminica incepand cu ora 17:00 (5) la Universitate. Duminica trecuta au fost peste 20mii de protestatari, de data asta va iesii ceva mai tare. Nu vrem gaze de sist, nu vrem rmgc, nu vrem hotie!

Ivanski16.09.2013 14:01

A 15-a zii de protest consecutiv a venit cu circa 50mii protestatari. Dupa ce saptamana trecuta au fost circa 29mii protestatari (cel mai mare protest de dupa "revolutie"), de data asta la doar o saptamana recordul a fost doborat. Televiziunile ca de obicei, fiind cumparate, au dat date false cu privire la numarul de protestatari, au filmat din zone in care multimea se afla in spatele camerei, totul pentru a reduce cat mai mult numarul de protestatari.

ADRIAN080825.09.2013 15:18

Undeva in Romania ... o baza militara a aviatiei ...

In acest moment a aterizat avionul cu trupurile neinsufletite ale celor 2 militari romani decedati luni in Afganistan .

 

Sublocotenentii Vasile Claudiu Popa si Adrian Postelnicu erau membri ai Grupului naval de forte pentru operatii speciale si erau decorati cu Emblema de Onoare a Fortelor Navale.

Cei doi militari au murit in estul Afganistanului, in timp ce executau o misiune de lupta după ce au fost prinsi de explozia unui dispozitiv improvizat.

 

Au murit intr-un razboi care nu era al lor . Au fost voluntari. Vor intra in cartea de istorie alaturi de ceilalti ostasi care au cazut in diferitele teatre de operatii unde sunt desfasurate forte militare romane.

 

Glorie Armatei Romane !

Fie-le tarana usoara !

 

 

Ivanski05.10.2013 12:14

Lansarea noului album Haarp Cord va avea loc pe 10 noiembrie in clubul bucurestean Silver Church.

 

Haarp-Cord---Ziua-intai-videoclip-nou.jp

 

Alex88pl08.10.2013 20:24

Asta nu se intampla prea des..

Alexandru H.08.10.2013 22:08

Si partea cea mai nenorocita e ca patronatul clubului s-a mulat pe dorintele cretinilor, scapand rapid de noul antrenor. O solutie numai buna sa multiplice pe viitor actiunile de genul asta. Adevarati suporteri, ce mai...

Ivanski08.10.2013 23:51

Poate ii vedem vreodata pe meeemeeee si altii intr-o ipostaza dasta.

Ivanski12.10.2013 22:19

Protestul continua! Pentru ora, traseu, etc. click jos.

 

traseu

Ivanski13.10.2013 20:20

Protestatari - jandarmi: xx - 0

Ivanski16.10.2013 13:26

Situatie Pungesti

 

Miscarea de rezistenta de la Pungesti- ziua a treia |pentru FOTO " VIDEO click sus pe link!

 

UPDATE, ora 14.45

Jandarmii au intervenit in fortă. Spiridon a fost la un pas de moarte!

Situatii incredibile in comuna Pungesti. Jandarmii sunt acuzati că au lovit un bătran care era sufletul rezistentei anti-Chevron, Costică Spiridon. Bătranul a fost lovit de un jandarm, care a fost ascuns de colegii săi, sustine fiica acestuia. L-au tarat dintr-o baltă si l-au lăsat cinci minute fără niciun ajutor medical. Am văzut cum l-a lovit un jandarm, a tipat fiica bătranului. Alte trei persoane au nevoie de ingrijiri medicale, acuzand diverse afectiuni, in fata brutalitătii jandarmilor. Desi se credea că a murit, bătranul Spiridon a fost readus la viată, insă este in stare gravă. Drumul judetean spre Pungesti este blocat de politie, la cererea Jandarmeriei.

UPDATE 11.30:

Costică Spiridon, un localnic cu suflet

Unul dintre cei mai activi localnici, Costică Spiridon a adus protestarilor mere si paine. Aseară acesta a adus si un generator pentru a face lumină in corturile improvizate la margina terenului, unde Chevron vrea să instaleze sonda. Starea de spirit este bună in randul oamenilor. Numărul lor a crescut. A ajuns la 500. De partea cealaltă, angajatii firmei MIF, societate de constructii sub contract cu Chevron pentru amenajarea platformei, au cedat psihic. Stăm de trei zile si dormim in camp. N-am primit incă ordin să ne pornim la lucru. Dar după cum e treaba aici, mai bine ne-am retrage, a spus unul dintre muncitorii veniti de la Tg. Mures. Si firma de pază adusă de Chevron, SSG a renuntat la serviciile celor zece oameni din Pungesti, preferand să angajeze altii din Vaslui.

Update: 10.15

LANT UMAN ÎN FATA UTILAJELOR

Faptul că de trei zile oamenii din Pungesti protestează i-au pus pe ganduri pe cei de la Chevron care au decis să apăse pe accelerator. Au adus in zonă utilajele ascunse incă de acum două zile si flancati de jandarmi incearcă să le coboare de pe platforme. Protestatarii nu se lasă si au făcut lant uman, iar numărul lor creste de la oră la oră. Si reactia autoritătilor este mai fermă si discret ii ajută pe cei de la Chevron. S-au constituit filtre de politie care i-au la puricat persoanele care intră si ies. Ziaristii plăTiti de Chevron si-au făcut aparitia in zonă si incearcă să convingă lumea să plece acasă. La scoli, directoarea, Anisoara Rădută incă tine activ ordinul dat de Inspectoratul Scolar să nu lase profesorii si elevii la proteste. La proteste a apărut si subprefectul, dar nu a venit incă să vorbească cu oamenii

După incă o noapte de stat in frig si ploaie, cetătenii care stau pe baricade in fata terenului unde Chevron vrea să instaleze sonda de explorare, s-au trezit in jurul orelor 7.00 cu utilajele in fata lor. Oamenii au fost luati prin surprindere, insă s-au mobilizat exemplar si au dat alarma in satele din jur. Au sosit peste 200 de săteni care au format un lant uman in fata utilajelor si a sutelor de jandarmi care au venit să asigure ordinea. Lumea nu este impacientată, ci doar decisă să nu cedeze sub nicio formă, a spus Dan Albu, unul dintre protestatarii din Barlad aflat la Pungesti. Sătenii i-au huiduit pe cei de la firma din Tg. Mures care au venit cu două utilaje deocamdată (excavator si buldozer), pentru a pregăti terenul in vederea instalării sondei. Sunt uilajele care au stat ascunse de luni in curtea unei ferme care apartine familiei vicepresedintelui CJ Vasile Mihalache. Acum, lucrurile sunt calme, taberele stand fată in fată: jandarmii, oamenii de pază ai Chevronului si muncitorii de la Dafora, iar in fata lor, muti si darzi, peste 200 de săteni si protestatari. Surse din randul activistilor de la Iasi si Galati aflati la Pungesti au precizat că sunt asteptati să sosească 500 de protestatari din Bacău si Piatra Neamt, in sprijinul celor din Pungesti. De la Barlad au ajuns deja circa 50 de persoane.

Filtre de politie pentru intimidarea protestatarilor

Politistii de la Rutieră au organizat două baraje unul in aval, la Moara Sima (intersectia drumului care merge inspre Pungesti si cel care duce la Bacău) si unul in amonte (la Pungesti) si verifică orice masină care intră si iese. Caută motive să-i retină pe cei care vin in sprijinul Miscării de Rezistentă de la Pungesti. În jurul 10.00 o masină (VS-03-DIR), cu trei tineri din Vaslui a fost oprită si controlată la sange. Au găsit o fumigenă de semnalizare si nu au mai permis masinii să plece spre Silistea. Politistii au scos pe capota masinii borcanul de zacuscă si fumigena si i-au lăsat pe tineri in asteptare. Am luat această fumigenă de semnalizare pentru că diseară vreau să răman alături de protestatari. Noi mergem să adunăm vreascuri din pădure pe timpul noptii si in caz că ne rătăcim vreau să mă asigur, mai ales că pe seară se lasă o ceată densă. Acum suntem opriti si nu ni se permite să trecem pană cand nu vine un expert de la arme si munitii. Nu este ilegal să detinem asa ceva. Nu intelegem de ce nu ne-au luat pur si simplu fumigena si să ne lase să trecem. Probabil face parte din arsenalul lor de intimidare, a declarat unul dintre tineri. Purtătorul de cuvant al IPJ Vaslui, Mihaela Straub a declarat că este doar o verificare de rutină: Colegii nostri de la Arme si Munitii vor verifica ce tip de fumigenă este cea detinută de tineri. Totusi acestia merg intr-un loc unde protestează cateva sute de persoane si vrem să ne asigurăm că acel obiect pirotehnic nu este periculos. Este doar o verificare de rutină. Faptul că filtrul politistilor e activ si verifică pe toti oamenii care vin si ies din zona fierbinte, o demonstrează si mărturia părintelui Vasile Lăiu, protopopul de Barlad: Sunt bulversat că preotii din zona Pungestiului care vin la o intrunire clericală la Vaslui sunt opriti, legitimati de fortele de ordine. Nu stim ce incearcă să facă, dar nu este in regulă. Aceste intimidări nu-si au rostul. Oricum după ce se termină această intrunire, mă voi deplasa la Pungesti si nu vin singur.

 

ADRIAN080816.12.2013 06:56

Salutare.

 

O petitie de semnat .... infractorii din parlament doresc sa elibereze o gramada de borfasi printre care ar fi si .... stiti voi cine ....

 

Cine doreste poate semna petitia de mai jos.

 

http://www.petitieonline.net/petitie/petit...-p10022136.html

 

 

 

Numai bine !

Ivanski20.12.2013 12:52

Piata Universitatii - sambata 21 Decembrie - ora 17:30 ! ---> Dreptate pentru Romania !

 

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=631...e=1&theater

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=674...e=1&theater

«12»