M-am saturat sa aud incontinuu cum ca cel mai mare antrenor roman din toate timpurile ar fi Mircea "antistelistul" Lucescu...
Un antrenor care in anul 1986(cel mai drag sezon din istoria noastra si ma refer aici la intreg fotbalul romanesc) Nu a fost in stare sa califice nationala Romaniei la Cupa Mondiala.De Ce ??? Iata Raspunsul:
16.10.1985 - Bucuresti stadion:23 august Romania - irlanda de Nord 0-1
Romania a jucat in urmatoarea formula:,Hagi.
Dupa cum se poate observa doar 2 jucatori de la Steaua in primul 11 si altul intrat dupa pauza : Boloni capitanul echipei,Iovan si Piturca.
Acest meci s-a desfasurat cu doar 7 luni inaintea marelui meci de la Sevilla,fiind si ultimul oficial inaintea finalei.
In ultimul meci al nationalei inainte de 7 mai Romania a invins URSS cu 2-1 cu doar un stelist pe teren : Boloni...
Iata ce fel a jucat Romania in primul oficial dupa 7 mai 1986 :
10.09.1986 Stadion:Steaua Romania-Austria 4-0
Romania:Moraru-Iovan)
Nu mai putin de 6 stelisti in cei 13 jucatori care au evoluat in acest meci...Explicatia???Lucescu nu mai antrena singur echipa ci impreuna cu Emerich Jenei.
Vine revolutia si Mircea pleaca in Italia unde antreneaza Brescia retrogradand-o si promovand-o dinin Serie A de ... ori.
Apoi vine si antreneaza rRapidul castigand un titlu de campion in Romania.Perioada petrecuta apoi in Turcia e cea mai prolifica din cariera lui.De ce?Gaseste la Galata o echipa mare pe care o face campioana dar o si distruge astfel incat in urmatorul sezon sa-i fie usor s-o depaseasca cu Besiktas.Distruge si cealalta grupare din Istanbul si pleaca in Ucraina unde ... Rusine : pierde un meci in fata unei echipe mult sub bugetul Sahtiorului chiar pe teren propriu (in fata fiului sau ) Rapid Bucuresti.
Cu ce e el Mircea Lucescu mai bun ca Pisty Covacs,Emerich Ienei sau Anghel Iordanescu antrenori ce au obtinut performanta si in tara dar si in afara ei.Cu nimic...El e un antrenor mediocru care a urat Steaua...
De ce ? Asta numai el o stie...
