FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Bolile oilor si diareea

ebonyc07.10.2012 06:26

Oile pot avea diaree timp de mai multe zile. Aceasta poate fi un simptom al unei boli grave, precum infectia cu Salmonella sau poate trece de la sine, fara a afecta celelalte animale sanatoase. Parazitii interni, intalniti frecvent la animale, pot cauza, la randul lor, diaree.

In unele cazuri, diareea nu se vindeca de la sine. Oile sunt bolnave? Nu prea iti vine a crede ca animalul e bolnav din moment ce are pofta de mancare. Diareea poate indica o afectiune virala, bacteriana sau poate fi cauzata de paraziti.

 

 

 

Care sunt cauzele diareii la oi?

 

Viermii

Cel mai intalnit parazit care poate cauza diaree la oi este viermele. Se recomanda ca pasunea sa fie curata si proaspata. In cazul oilor crescute pentru reproducere, se recomanda o observare atenta a mieilor pentru prevenirea aparitiei viermisorilor.

 

Coccidioza

Acesta e un parazit care ataca mieii de pana la 4 luni. Coccidia este microorganism unicelular care se localizeaza in intestin. Daca numarul acestor microorganisme creste prea mult, apare diareea. Culoarea excrementelor poate fi maro inchis, neagra sau sangerie. Se trateaza cu medicamente, dar oaia trebuie dusa pe o alta pasune, pentru o scurta perioada de timp.

 

Yersinioza intestinala

E o infectie a intestinelor cauzata de bacterii. De obicei, animalele se vindeca repede (in cel mult o saptamana), dar daca boala se agraveaza, se impune administrarea de antibiotice.

 

Salmonella

La ovine, boala apare foarte rar. Oile care sufera de salmonella se simt foarte rau, iar bacteria se poate transmite si la oameni, afectandu-i grav. Scaunul trebuie testat periodic, pentru a confirma sau infirma prezenta bacteriei. Se trateaza cu antibiotice.

 

Diareea de primavara sau toamna

Primavara si toamna, cand natura trece printr-o multime de schimbari, iarba cu care se hranesc oile poate supara" intestinele, provocand diaree. Concentratiile crescute de nitrati sau potasiu, substante prezente in iarba, pot afecta digestia ierbivorelor. Cel mai bine e sa schimbi locul de pasunat.

 

animalutul.ro

drvladyk07.10.2012 08:31

Asta trebuie pe prima pagina, ms negrule n-am mai ras asa de ceva vreme. Acum am inteles, e toamna si a venit diareea. Eu zic sa ascultati sfatul veterinarului si sa schimbati locul de pasunat :)):))

steaua_go11.10.2012 09:47

hai frateeee de unde le scoateti pe astea?:)))))))))))))))))))))))

Tupac Amaru12.10.2012 04:32

De cand cu Dolly, oile mai au un obicei periculos: acela de a se clona.

Asa si la noi pe site, profita de bunele maniere sau de neatentia fermierilor - administratori si se cloneaza in mod clandestin, pastrandu-si insa caracteristicile esentiale.

 

Cea mai importanta dintre acestea este diareea verbala a oii iradiate devenita brusc filozof grec, care sper ca a fost euthanasiata de catre Azzido sau un alt coleg.

 

Toate cele bune!

 

 

ebonyc31.10.2012 21:57
664714_487650144601055_1671948229_o.jpg