In fata a 50.000 de spectatori din care CCA 300 erau români,Steaua începe excelent si încheie eroic un meci al carui rezultat o propulseaza în grupele Cupei UEFA.Steaua aliniaza la start pe Hamutovski-Ogararu,Ghionea,Baciu,Petre Marin-F.Dumitru,Paraschiv,D.Munteanu,Dica-Neaga si Oprita.Fluierasul din Norvegia da semnalul de începere si ros-albastrii combina dezinvolt,ca la un meci din campionat.Bulgarii joaca tare,la intimidare si în min.6 Zafirov vede galbenul în urma unui fault la Dica.IN MIN.14 Dorinel Munteanu CENTREAZA IMPECABIL DIN AFARA CAREULUI DE 16M SI OPRITA CU UN "CAP" BINE PLASAT DESCHIDE SCORUL: 1-0 ! Galeria bulgara este redusa la tacere,în schimb galeria Stelei este la post.Bulgarii ataca periculos si fara pauze,dar Steaua nu este cu nimic mai prejos.IN MIN.34 FL.Dumitru DIN POZITIE CENTRALA IN APROPIEREA CAREULUI MARE ADVERS,PASEAZA PERFECT LA Paraschiv,CARE DIN COLTUL CAREULUI DE 6M SUTEAZA PESTE PORTAR,VENIT IN INTAMPINARE SI SCORUL DEVINE 2-0!In urma golului pe stadion se aude doar galeria Stelei:România Steaua,Europa Steaua,oriunde Steaua,campionii din Ghencea!Deasemenea se scandeaza:Walter Zenga,Walter Zenga!...In min.45 bulgarii au o sclipire de orgoliu si din centrarea lui Mujiri,Zakaliev reduce din handicap:1-2.In repriza a II-a Steaua reia jocul la fel de bine ca în prima repriza si are câteva ocazii bune,chiar încrie prin Oprita din offside,dar cam atât.In schimb bulgarii,cu sabia lui Damocles deasupra capului,domina continuu,ataca poarta,îndeosebi cu centrari de pe dreapta.Apararea noastra ajutata de mijlocasi lupta eroic si pâna în min.76 reuseste sa stavileasca "uraganul" sofiot si sa pastreze rezultatul consemnat la pauza.In min. 76 însa cedeaza pentru ca Gargarov din careul supraaglomerat,se rasuceste în preajma punctului de la 11m si suteaza fara nici o speranta pentru noi:2-2.Urmeaza o presiune la fel de mare la poarta noastra,dar în câteva faze Hamutovski îsi depaseste conditia si ne salveaza.Pe fondul unei dominari accentuate a gazdelor,Steaua iese în câteva rânduri pe contraatac când cu putin noroc ar fi putut sa înscrie si sa ne mai reduca emotiile.Repriza a II-a se prelungeste cu 5 minute dar scorul ramâne neschimbat,2-2,si Steaua se califica dupa ani de zile de insatisfactii pentru echipele românesti,în grupele Cupei UEFA.In repriza II-a au fost schimbati Oprita,Dumitru si Dica,si au intrat Bostina,Lovin si...Ciocoiu.Sa mai consemnam ca la scorul de 1-0,în min.31,arbitrul a dat cu usurinta un penalty bulgarilor,care au avut bunul simt sa-l rateze prin Dimitrov,care a sutat în bara.Sa nu ezitam sa ne felicitam "idolii" care în conditii grele au reusit sa ne risipeasca îndoielile,neîncrederea,nemultumirile,etc.si sa se califice.Felicitari antrenorilor.Felicitari celor CCA 300 de suporteri care au însotit si încurajat echipa.Felicitari,nu în ultimul rând si noua,tuturor stelistilor oriunde ne-am gasi noi!Hai Steaua,te asteapta vremuri bune!
