FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Bine vs Rau

«12»
Ivanski24.10.2012 21:24

Francmason, ministru, prim-ministru. Guvernele masonice ale Romaniei

 

Tendinta din ce in ce mai vizibilă a masoneriei de a acapara toate functiile importante in stat

reprezintă un pericol pentru Romania." Radu Timofte, fost director SRI, senator PSD in Senatul Romaniei

 

Cartile de propagandă masonică sunt ticsite cu exemple de oameni politici care in ultimii 200 de ani au facut parte din această sectă satanica Francmasoneria. Cand este vorba despre trecut, masonii nu se sfiesc să se laude cat de mult au influentat ei principalele evenimente din istoria moderna Cand vine insă vorba despre prezent, ei adoptă exact pozitia contrarie. Spre exemplu, Horia Nestorescu-Balcesti, mason de grad inalt si director al Centrului National de Studii Francmasonice, afirma iritat intr-un interviu in septembrie 2007: Repet pentru a mia oară! Francmasoneria nu pune guverne si nu dă jos ministri. Masoneria, sustin ei cu nerusinare, este o organizatie de caritate, total inofensiva care nu face politica Într-adevar, in fata publicului, ea se fereste să ia apararea unui partid sau a altuia. În culise insă trage sforile tuturor jocurilor politice. Oamenii care alcatuiesc această sectă satanică fac tot timpul politica Și incă la nivel inalt, fiind plasati in pozitii cheie in mai toate țările lumii. Romania nu face exceptie.

 

Guvernele postdecembriste au fost mereu conduse de prim-ministri masoni

 

Din cele opt guverne care s-au succedat in Romania după evenimentele din decembrie 1989 (fară a le lua in calcul interimatele), cel putin cinci au fost conduse in mod cert de prim-ministri a caror apartenență la francmasonerie este confirmata

 

Petre Roman a condus primele două guverne postdecembriste. Mason de nivel inalt, intens sustinut de Marele Orient al Frantei si de lojile italiene, Petre Roman participă activ in septembrie 1990 la intalnirile cu Marele Suveran al masoneriei italiene, Elvio Schubba. Un document inedit, publicat in 1990, demonstrează apartenenta sa la masonerie. Este vorba despre o scrisoare care ii poartă semnatura, alaturi de mentiunea strict secret, adresată ca de la frate la frate, ambasadorului Romaniei la Cairo, Ion Angelescu. Sunteti autorizat, scrie Petre Roman, ca imediat după primirea la presedintele Mubarak, să il asistati la ceremonia afilierii in loja Memphis-Misraim din Cairo pe trimisul nostru, fratele Gelu Voican, adept al Ordinului nostru cu gradul de Cavaler Kadosh, in Loja de Rit scotian, rectificat si acceptat in care ati primit Lumina. Fratele Gelu Voican la care face referire ordinul lui Roman este nimeni altul decat Gelu Voican Voiculescu. Acesta ocupa pe atunci functia de viceprim-ministru, adică era adjunctul lui Roman. Deputatul Vasile Matei a dezvaluit ulterior, in februarie 1998, că Petre Roman si Adrian Nastase (ministru de externe in al doilea guvern Roman) nu fac parte din aceeasi lojă masonica dar sunt amandoi francmasoni.

 

Din 1998 pană in 1999, Romania are un alt prim-ministru mason, dar provenit de pe o altă filieră: Radu Vasile. După ce se converteste peste noapte la catolicism si intră in masoneria italiana Radu Vasile are o ascensiune subita Se remarcă prin mai multe performante in premieră in Romania. Spre exemplu, este primul roman care ocupă o pozitie de conducere in organismele europene, devenind vicepresedinte al Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei. O altă premieră a premierului Radu Vasile este vizita Papei in Romania. Relatiile sale cu lojile italiene si cu Opus Dei (sectă teroristă din interiorul Bisericii Catolice) il fac să sustină curentul masonic ecumenist din cadrul Bisericii si să intermedieze, in mai 1999, prima vizită realizată de un Suveran pontif intr-o tară ortodoxa după schisma religioasă din anul 1054. Cu această ocazie, Patriarhia Romană primeste de la Opus Dei o donatie in valoare de 200.000 de dolari pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului. Relatiile sale de inalt nivel cu masoneria italiană fac să fie si primul roman primit in audiență privată de Papa Ioan Paul al II-lea (care si el a fost mason), nu o data ci chiar de patru ori. De altfel, Radu Vasile este cel care a tradus in limba romană Biografia Papei Ioan Paul al II-lea.

 

Între 1999 si 2000 Guvernul Romaniei este condus de un alt mason recunoscut, Mugur Isarescu. Într-un mod inexplicabil pentru cei care nu cunosc apartenenta sa la masonerie, Mugur Isarescu este de 17 lungi ani guvernator al Bancii Nationale a Romaniei, pozitie pe care a ramas in ciuda schimbarilor de pe scena politică romaneasca Putini stiu faptul că Mugur Isarescu a fost mentinut pe această pozitie la presiunile unor organisme financiare mondiale, care au amenintat că iși retrag imprumuturile acordate Romaniei, de fiecare dată cand s-a pus problema schimbarii din functie a lui Isarescu. Explicatia acestei sustineri trebuie cautată in perioada cat acesta a lucrat la Institutul de Economie Mondială din Bucuresti. Datorită acestei pozitii, Isarescu mergea deseori in SUA incă dinainte de 1989. Acolo a fost racolat de Consiliul pentru Relatii Externe (Council of Foreign Relations) care avea nevoie să-și implanteze in Romania un om pe care să se poată baza. După evenimentele din decembrie 1989 Isarescu a fost imediat activat. A petrecut o scurtă perioadă ca reprezentant comercial al Romaniei la Ambasada din Washington, apoi a devenit guvernator pe viață al Bancii Nationale. Misiunea sa era să se asigure că Romania va face imprumuturi inrobitoare, care să o facă dependentă de organismele financiare internationale: Banca Mondiala Banca Europeană de Investitii, Banca Europeană pentru Reconstructie si Dezvoltare si Fondul Monetar International. Și-o indeplineste peste asteptarile stapanilor sai. Dintr-o tară care in decembrie 1989 nu avea deloc datorii, Romania are in iulie 2008 datorii externe declarate de 45,364 miliarde de euro. Putini stiu si că Mugur Isarescu este membru al gruparii masonice care face jocurile in economia mondială " Comisia Trilaterala De altfel, Isarescu a avut grijă să se inconjoare la BNR de multi masoni. Cel mai evident exemplu este cel al lui George Virgil Stoenescu, membru in Consiliul de administratie al Bancii Nationale, dar si Mare Secretar General al Consiliului de grad 33 al Ritului Scotian din Romania.

Este deja de notorietate faptul că Adrian Nastase, prim-ministru al Romaniei intre 2000 si 2004 este mason de grad 33, cavaler de Malta si face parte din Clubul Rotary. Într-un interviu din anii '90, Adrian Nastase vorbeste despre faptul că este cavaler de Malta, lucru pe care il mentionează si in CV-ul postat pe site-ul Parlamentului. Eugen Ovidiu Chirovici, actualul Mare Maestru al Marii Loji Nationale, a fost consilier pe probleme economice in cabinetul lui Adrian Nastase.

La fel stau lucrurile si cu actualul prim-ministru, Calin Popescu Tariceanu. Se stie că acesta este fiul adoptiv al masonului Dan Amedeo Lazarescu, desemnat in 1990 Suveran Mare Comandor al Supremului Consiliu de Rit Scotian Antic si Acceptat al Romaniei. Teoria neimplicarii masoneriei in politică este un basm de adormit copiii, dacă tinem cont doar de faptul că Dan Amedeo Lazarescu este unul dintre cei care au reinfiintat Partidului National Liberal după 1989 si a detinut functia de vicepresedinte al PNL timp de sapte ani. Pe vremea cand Tariceanu era ministru al industriei si comertului in guvernul Ciorbea, l-a ales ca PR pe un coleg de masonerie, Corneliu Visoianu, conducatorul Marii Loji a Romaniei. La randul lui, Corneliu Visoianu este foarte bun prieten si partener de afaceri cu Bogdan Buzoianu, mason in Loja Alpina din Elvetia si Pro Mare Maestru in Marea Lojă a Romaniei, unul dintre baietii destepti din afacerile cu energie electrica patron la Energy Holding si protejat al premierului Tariceanu. Valeriu Stoica, vicepresedinte al PNL pană in 2001 si presedinte PNL in perioada 2001-2002, a declarat, de altfel, că Tariceanu este membru al Marii Loji a Romaniei si că a incercat să ii racoleze pe toti liderii PNL in această grupare.

 

Iată deci că cinci din cei opt prim-ministri ai Romaniei fac in mod cert parte din francmasonerie. Cat despre ceilalti trei, nu s-a afirmat pană acum explicit că sunt masoni. Fotografiile-semnal il dau insă de gol pe Nicolae Vacaroiu, prim-ministru intre 1992 si 1996. În 2007, el va fi utilizat de fratii de lojă pentru a-l inlocui pe Traian Basescu, suspendat temporar din functia de presedinte al țării de 322 (numarul lojei Skull&Bones) de parlamentari. Înainte de numirea sa ca presedinte interimar, ziarul masonic Ziua publica o poză-semnal. Imaginea infățisa un Vacaroiu diabolic, in ai carui ochelari se reflecta un cerc alcatuit din maini reunite " simbol al frăției malefice masonice.

 

 

Theodor Stolojan, premier al Romaniei in perioada 1991-1992, povesteste că a fost curtat de Marea Lojă a Romaniei, din care face parte Tariceanu: Îmi amintesc că acest domn Visoianu a venit la mine si mi-a propus să intru intr-o lojă masonica I-am zis să mă lase in pace cu prostiile. Putin probabil ca Stolojan să fi refuzat totusi pactul cu masoneria, fie ea a lui Chirovici, fie a lui Visoianu. Cert este că in perioada cat a fost prim-ministru s-a remarcat prin eforturile de a distruge economia romanească alaturi de guvernatorul Bancii Nationale, masonul Mugur Isarescu. De altfel, Stolojan a fost ulterior angajat la Banca Mondiala

 

Un mason, doi masoni, trei masoni... un guvern

 

Francmasoneria nu si-a plasat degeaba oamenii in această pozitie cheie. Primul-ministru are privilegiul de a alege membrii guvernului. Consecinta imediată a acestei manevre a fost că prim-ministrii masoni si-au ales echipa din randul propriilor colegi de loja Aceasta a facut ca in toate guvernele să existe cel putin doi, trei sau chiar mai multi ministri, despre care se stie cu certitudine că sunt masoni.

 

La o privire de ansamblu asupra guvernelor romanesti de după ˜89 se observă chiar că anumite nume se repeta Lipsă de persoane pregatite si dispuse să conducă un minister? Nicidecum. Deloc intamplator, cei care apar in mod repetat pe posturile de ministri sunt exact cei care fac parte din francmasonerie.

 

Unul dintre veterani este Sorin Frunzaverde. Într-o emisiune difuzată de Realitatea TV, el a recunoscut că este mason. Aceasta l-a facut de nelipsit in majoritatea guvernelor masonice de după ˜89: ministru al Mediului in Guvernul Ciorbea, ministru al Turismului in Guvernul Radu Vasile si de două ori ministru al Apararii in Guvernele Isarescu si Tariceanu. Apoi, cand nu a mai fost ministru, Sorin Frunzaverde a primit o calduță pozitie de deputat in Parlamentul Romaniei si mai nou este europarlamentar.

 

Masonul Victor Babiuc apare si el constant in guvernele postdecembriste, cand la un minister, cand la altul. Ministru de Justitie in al doilea guvern Roman, ministru de Interne in Guvernul Stolojan, ministru al Reformei in 1998, de trei ori ministru al Apararii in Guvernele Ciorbea, Isarescu si Radu Vasile. Ca si Frunzaverde, cat nu a fost ministru a fost deputat, iar din 2005 a fost numit presedinte al Camerei de Comerț si Industrie a Romaniei, pozitie pe care a ocupat-o pană in 2007. Despre apartenenta lui la masonerie s-a discutat si in Camera Deputatilor in 1998. Deputatul Petre Țurlea afirma atunci, contestand ridicarea colonelului Nicolae Alexandru, senator de Prahova, la rangul de general de brigadă: Domnul Nicolae Alexandru intră in PD in 1992. În perioada 1992-1996, este deputat din partea PD; din 1996, senator din partea PD. Domnul Nicolae Alexandru intră in masonerie in 1997. Tot domnul Nicolae Alexandru este ridicat la gradul de general, in 1998, in timp ce ministru al apararii nationale este domnul Victor Babiuc, si el membru al PD, si el membru al masoneriei.

 

În unele ministere apartenenta la masonerie a devenit o traditie

 

Din cei nouă ministrii de externe care au activat pană in prezent se stie cu certitudine că sapte sunt masoni. Adrian Nastase a fost ministru de externe atat in guvernul Roman, cat si in guvernul Stolojan. I-a urmat, in guvernul Vacaroiu (1992-1996), Teodor Melescanu, coleg de lojă cu Dinu Patriciu si Calin Popescu Tariceanu. I-a urmat Andrei Plesu, care a ramas in această functie preț de două guvernari. Guvernul Ciorbea (1996-1997) l-a avut ca ministru de externe pe Adrian Severin si el membru al francmasoneriei. În guvernul lui Isarescu, i-a urmat masonul Petre Roman. Un alt mason, Mircea Geoană a devenit apoi ministru de externe in guvernul Nastase. Mihai Razvan Ungureanu, ministru de externe intre 2004 si 2007 apartine tinerei generatii si a fost format din familie in spiritul masonic. Tatal sau, prof. dr. Ștefan Ungureanu este si el mason si a ocupat pozitia de viceprimar al municipiului Iasi. Și cum masoneria nu iși uită oamenii in care investeste, in noiembrie 2007, cand nu a mai fost ministru, Mihai Razvan Ungureanu a fost propus ca director al Serviciului de Informatii Externe, functie pe care o ocupă si in prezent.

 

La fel stau lucrurile la Ministerul de interne: Victor Babiuc (Guvernul Stolojan), Doru Ioan Taracilă (Guvernul Vacaroiu), Ioan Rus (Guvernul Nastase) apar toti trei pe listele de membri ai Marii Loji Nationale.

 

Un alt mason declarat, Ion Caramitru a fost Ministru al Culturii timp de trei guverne: Ciorbea , Radu Vasile si Mugur Isarescu.

 

Ministrul justitiei din guvernul Vacaroiu, Gavril Iosif Chiuzbaian este si el mason. A fost decorat cu cea mai inaltă distinctie a Supremului Consiliu al Ordinului Masonic Roman, Al.I. Cuza Princeps. Ioan Talpes fost ministru de stat pentru coordonarea activităților din domeniile apararii nationale, integrarii europene si justitiei este si el mason. La fel Dan Ioan Popescu, ministrul industriei, economiei si comertului din guvernul Nastase.

 

Lista poate continua, intrucat subiectul nu a fost epuizat. Aceste cateva exemple sunt insă suficiente pentru a demonstra că masoneria minte cu nerusinare cand sustine că nu se implică in politica

Ivanski30.10.2012 13:31

Cedry2k: Niciun presedinte al Romaniei nu a fost un lider adevarat

 

Romanii de rand se află in razboi cu politicienii, iar dacă vor să aibă sanse de câștig trebuie să se coaguleze in jurul unor idealuri comune. O spune pentru REALITATEA.NET artistul hip hop Cedry2k, care e de parere că salvarea romanilor este constiinta colectivă si nu imprumuturile de la FMI.

 

Folosești in multe dintre piesele tale metafora razboiului pentru a descrie situația actuală din Romania. Cum vezi tu lupta și raportul de forțe in care se află cele două tabere?

 

Lupta are tabere foarte clare din punctul meu de vedere. Pe de o parte, e clar suntem noi, toți, cei care muncim pentru te miri ce, toti cei care platim taxe și impozite nejustificat de mari pentru niște servicii de mizerie, cei care contribuim o viață pentru o pensie din care n-ai nici cum să mananci, și lista continuă la nesfarșit, nu are rost să bat apa-n piua.

 

Pe de alta parte, mai puțin evident pentru unii, se pare, sunt ,,jmecherii din politica cei care au dus țara intr-un semicolaps și au indatorat milioane de oameni la banci, cei care au legalizat drogurile puternice din magazinele de tip Spice, guvernanți indolenți, naivi sau supuși intereselor corporatiste care coincid, in mare, cu interesele Uniunii Europene, bancherii și conducatorii Bancii Naționale (Mugur Isarescu face parte, de vreo doi ani, din Comisia Trilaterala cunoscută drept unul din cele trei mari organisme care controlează economia mondiala iar pe Adrian Vasilescu l-am vazut intr-o reclama(!!!), incercand să convingă oamenii că exploatarea (cu cianură) de la Rosia Montană ar aduce noi locuri de munca Sunt curios dacă domnia sa ar lasă pe cineva la care tine să lucreze acolo ).

 

Oricum, lista e interminabila de la parlamentari care au votat legi in interes propriu pană la administrația prezidențiala care blochează din start incercari repetate și curajoase de aplicare a noi modele economice care ar putea scoate economia din colaps. (Recent, dl. profesor Florian Colceag, unul dintre cei mai mari și prolifici matematicieni romani la ora actuala președinte IRSCA, a suferit un accident cel puțin dubios, fiind lovit pe trotuar, de o mașină scapată de sub control. Eu nu cred in coincidențe de-astea, mai ales dupa ce domnului profesor i s-au respins, ani in șir, tot felul de inițiative legislative privind aplicarea inventicii romanești in economie, retehnologizare, reprofesionalizare, pe scurt un plan amplu (care include aportul unor mari inventatori și oameni de știință romani) de redresare a economiei, fară mijloace externe, aspect despre care, personal, cred că e explicația problemelor domnului profesor).

 

Mai avem bișnițari, medici indiferenți, preoți pedofili, Polițiști corupți care lucrează mană in mană cu tot felul de gangsteri cinici și cu funcționari locali (vezi cazul Paul Kedves, unde Poliția a declarat caz de sinucidere deși condițiile in care a fost gasit Paul denotau clar o razbunare mafiota iar manevrele procedurale facute de Poliția Giurgiu au fost de-a dreptul medievale).

Aș continua la nesfarșit dar mă indispun complet. Referitor la raportul de forțe Balanța e clar inclinată in favoarea celor care au puterea și controlează statul.

 

În Zilele fricii e vorba de o instigare la lupta Crezi că romanii au vocația protestului?

 

Este, intr-adevar, o aparentă instigare la lupta fizică și pană la urmă vom ajunge și acolo in ritmul asta, e evident. Dar pană atunci e vorba de violența ideilor, cea care face ascultatorul să fie torturat un pic la randul lui de nedreptățile comise de autorități.

Cat despre protest, nu știu dacă există o asemenea vocație. E vorba de mai multi factori psihologici, sociologici, morali și culturali care te imping la protest și mai ales la un anumit mod de a o face.

Pentru unii poate fi chiar temperamentul, dar cred că pentru cei mai multi romani marea piedică este insăși naivitatea lor. Lipsa de educație te face vulnerabil, naște temeri și complexe, societatea te tratează ca pe un nimic și mulți au inceput să creadă că reprezintă asta. De altfel, nici presa nu face o treabă excelentă in sensul asta, speculand tragicul in scop comercial sau participand la o propagandă evidenta Mi-a ramas, de exemplu, in minte o știre cu titlul ,,Strainii ne permit sa poluam mai mult!

Nu te poți numi ziarist dacă nu faci anchete și in continuare mulți dintre ei speculează sau bat campii fară milă in ziare pe care le citești in 5 minute, asta dacă nu te mulțumești cu niște pamflete triste.

Protestul il fac oamenii demni, dar in Romania demnitatea și respectul de sine nu prea atarnă in Balanță față de grija zilei de maine și teroarea instaurată de guvern.

 

Ce parere ai de modul in care au protestat romanii de curand? Unii le-au reproșat romanilor că ar fi fost prea pașnici. Sunt ei capabili de violențe? Ar trebui să fie mai indrazneti?

 

Referitor la faptul ca au protestat, evident că nu poate fi decat un lucru bun. Disperarea te scoate in strada e bine să ai o parere despre orice, cu atat mai mult despre niște manevre politice criminale care te privesc.

Și nu cred că ar trebui sa fie mai violenți, cel puțin nu fizic și, mai ales, nu inca

Cineva, nu mai știu cine, zicea că Forța fară Inteligență e Tiranie și că Inteligența fară Forță e inutila

Mă indoiesc că romanii au conștientizat deja concepte precum capitalismul sau importanța libertății naționale. Oricum, indiferent de ce credem noi, cei mai infometați vor fi intotdeauna mai violenți, cei mai inculți vor fi intotdeauna mai ușor de mințit si de frustrat.

Cred că romanii ar trebui sa fie mai conștienți și mai bine organizați, cred că trebuie să inceapă să se informeze mai mult și mai ales sa filtreze mai atenți informațiile, in funcție de sursa forma conținut și mai ales efect general obținut. Oricum, cat timp motivația este pastrarea demnității individului sau a altor valori fundamentale, nicio formă a protestului nu mi se pare prea violenta in schimb dacă nu este organizată ar putea fi una inutila cu efecte grave mai ales pentru inițiatori și deci, neinspirata

 

Ai votat?

 

Am votat. Evident, neducandu-ma

 

Cine crezi că a fost cel mai prost presedinte al Romaniei si de ce? Ce ar trebui să se intample cu actualul Guvern? I-ar fi Romaniei mai bine fară el?

 

Poate parea cam radical ce zic, dar cred că Romania, in toată istoria ei de republica nu a avut ca președinte un lider adevarat. Greu de spus cine a fost cel mai prost.

Cel mai puțin periculos criminal cred că a fost Constantinescu, dar și pasivitatea e la fel de grava

Iliescu a chemat minerii să omoare oameni și le-a mulțumit, crescand la el in curte tot felul de combinatori care și-au bagat mana pană la umar in buzunarele noastre.

Despre Basescu ce sa mai zic, in afară de faptul că vinde țara mai repede și mai neobservat decat a vandut flota? A, da, mai zic și că e maniac de putere, pun pariu cu orice psiholog. Normal, ar fi ideal să cadă guvernul, sa plece departe și să vină inapoi cand il chem eu.

Evident că ne-ar fi mai bine să ne luam țara inapoi de la FMI, să ne luam banii inapoi de la toți securiștii, șefii și șefuleții de agenții și subecretariate inutile inventate de paraziții ăștia care au facut toate combinațiile posibile și cred că au și patentat cateva in plus.

Într-o lume corecta mulți din ei ar face ani mulți de pușcarie. Sau munca silnica să vadă și ei cum e.

 

Vezi vreo șansă ca Romania să o ducă vreodată mai bine? Ce ar trebui să se intample pentru asta?

 

Sunt mult prea multe lucruri care trebuie să se schimbe pentru a putea spera la un trai decent. Nici macar nu le-aș numi schimbari, e timpul sa ne reinventam.

În primul rand, cred sincer că oamenii ar trebui să iși deschidă inima și mintea, față de ei și cei din jurul lor.

Cred că abia din acel moment sunt șanse reale să schimbam ceva in: sistemul econimic- financiar, educațional, mentalitate, supra-conștientizare a ce reprezentam pe plan spiritual individual, funcționarea instituțiilor de stat, servicii, nivel de trai, salarii, promovarea mai adecvată și reimplementarea unor valori care să nu pună in pericol in nici un fel drepturile umane (o legislație mai dură vis-à-vis de corupție, poluare, abuzuri judiciare, discriminari de orice fel, fiscalitate), o lege mai elaborată și mai restrictivă asupra monopolului comercial, care ar crește, corect dealtfel, șansele intreprinzatorilor mici și mijlocii.

Statul (liber) ar limita mult mai mult puterea bancilor, care in caz de colaps, primesc, culmea, fonduri uriașe din partea guvernelor, bani primiți prin taxe, evident, de la contribuabili.

Personal, pledez cu toată convingerea pentru un Tribunal al Poporului peste Curtea Constituționala

Toate astea trebuie reglementate direct printr-o Constituție adaptată la nevoile psiho-socio-culturale actuale, o Constituție mult mai amplă și mai bine elaborată care să asigure poporului un control real asupra organismelor care-l guvernează și administreaza Bineințeles că astea nu se pot face fară sacrificii mari, oamenii trebuie să regandească intreg conceptul de consum și, implicit, un nou sistem de repartizare a resurselor.

 

Dacă ar fi să-i urezi ceva lui Traian Basescu, ce i-ai spune?

 

Nu pot să reproduc aici ce i-aș transmite direct. Dar, prin voi, ii zic să se ducă la un psihiatru și să lase la carmă pe cineva care mai poate schimba direcția vasului care se duce spre cascada Copiii nostri n-au nicio vina că toate partidele principale existente au fost deja la guvernare și au gasit soluții pentru jumatate de milion de oameni care asigură funcționarea regimului, lasand de izbeliște alte 22 de milioane. Dar ca să aibă efect ce zici trebuie in primul rand ca interlocutorul să aibă intenția de a te auzi. Și sunt sigur ca nu e cazul

 

Cum te raportezi la criza economica Ai simțit-o pe pielea ta?

 

Nu știu ce să zic de criza nu cred in așa ceva, in Romania e austeritate cel puțin de cand mă stiu eu, plus că această așa-zisă criză e de fapt un efect normal și previzibil al consumului exagerat provocat de monopolul marilor corporații, principalele finanțatoare, dealtfel, a actualului Guvern Mondial. Același guvern care finanțează Banca Mondiala care nu mai poate de grija noastră și ne dă bani intr-una. Nu mai sunt resurse. Cel puțin nu altele in afară de cele care le asigură lor controlul lejer asupra populației.

 

Ce-i sfatuiești pe fanii tai să facă pentru a o duce mai bine?

 

Eu deocamdată am eșuat in asta, nu prea am ce să-i sfatuiesc. Totuși, le spun să vadă și să nu uite că lumea se schimbă accelerat anii ăștia, că nu vor putea realiza nimic cat timp se lasă decimați, nu vor putea schimba mare lucru cat timp sunt singuri și că trebuie să lupte in primul rand pentru niște idealuri comune și abia apoi pentru scopuri personale. Conștiința colectivă e suma conștiințelor individuale și asta e salvarea, in nici un caz imprumuturile de la FMI.

 

Este muzica o cale prin care iți descarci frustrarea față de ce se intamplă in Romania? Cat de eficientă este?

 

Da, asta reprezintă ceea ce fac. Este unul din modurile mele de a reacționa la ce se intamplă in jur. Oricum, imi place să cred că e vorba de mult mai mult decat de niște refulari, e vorba mai mult de exprimarea tranșantă a ceea ce cred și simt, de intransigența ideilor.

Ambalajul poate fi dur pentru unii, dar mesajul meu general este unul optimist, eu țip că ma doare și pentru că vreau sa fiu explicit, nu ca să sperii pe cineva sau să inveninez populația. Nu cred că am adevarul absolut, dar vreau să-i instig pe toți la cautarea lui.

Ca să mă intorc la scopul pieselor mele, sincer, pentru mine contează mai mult ce efect au asupra celorlalți, mai puțin asupra mea.

 

Ce-ți propui să schimbi prin piesele tale cu mesaj social și politic? Ai uneori indoieli că eforturile tale ar putea fi in van?

 

 

Indirect, am zis deja ce-mi propun. Orice schimbare care face un om cinstit să traiască mai bine, din orice punct de vedere, e indeajuns ca să mă motiveze și să nu facă munca mea in van. Pastrez legatura cu mulți dintre susținatorii mei care imi spun caa trecand peste aspectul pecuniar, nu e degeaba ce fac. Dacă macar unul dintre ei a fost sincer, atunci a meritat. Îmi place să cred că pun oamenii pe ganduri, chiar dacă mulți nu sunt de acord cu tot ce zic. E normal, suntem diferiți și instabili.

Oamenii sunt pasivi pentru că sunt demotivați și frustrați, dar sper ca odată cu trecerea timpului, la conducerea Romaniei vor ajunge și lideri adevarați care vor indica un alt traseu, spre lumina de data asta.

 

***

 

Cedry2k, un alchimist al cuvintelor

 

Cedry2k este un cunoscut artist de hip hop al casei de discuri independente Facem Records. Discografia sa include EP-ul CTC " Cedry2k (2002) si albumele Alchimia veninului (2007) si Poezie balistic㝠(2009).

Cedry2k a colaborat de-a lungul timpului cu majoritatea rapperilor romani, printre care Puya, Guess Who, K-Gula si Bitza

 

*******

Bonus

 

Cedry2k invitat la Codul lui Oreste - 30 iunie 2012

 

steaua_go01.11.2012 11:23

foarte interesant articolul cu inventiile;)

«12»