FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

EVREUL SIMCHA JACOBOVICI ATACA DIN NOU!

Virgil06.06.2012 03:30

 

 

Credeati ca se potolesc dupa treaba cu Evanghelia lui Barnabas?

 

Iata ce putem citi in articolul Adevaratul mormant al lui ISUS. Mantuitorul n-a mai iesit din el:

O echipă de arheologi americani care explorau un cimitir crestinesc din secolul I au descoperit, pe capacul unui sicriu, o inscriptie care ii face să creadă că Isus se află de fapt acolo. Cel mai mare miracol biblic este in pericol.

 

Cercetatorii americani sustin că au descoperit adevaratul mormant al lui Isus

 

Folosind un braț robotic cu o cameră video la capat, arheologii au descoperit mai multe osuare din secolul I. Pe capacul unuia dintre aceste monumente funerare au descoperit urmatoarea inscriptie in limba greacă: Divine Iehova, trezeste-te, trezeste-te.

 

Iehova este numele dat lui Dumnezeu in Vechiul Testament, iar oamenii de stiință sustin că in acest osuar s-ar putea afla ramășitele personajului biblic Isus. Acesta n-ar fi inviat, după cum se spune in Biblie, ci a putrezit ca orice alt om, scrie Daily Mail.

 

Osuarul se află la 60 de metri de o descoperire din anii '80, cunoscută drept mormantul familiei lui Isus, care a creat un val mondial de indignare la acea vreme.

 

Au aparut atunci tot felul de teorii care mai de care mai indraznete, printre care si cea potrivit careia Isus ar fi fost ingropat alaturi de Maria Magdalena, sotia sa.

 

Teologii neagă insă aceste afirmatii si spun că asa-zisele dovezi ale arheologilor sunt in realitatea simple speculatii.

 

Articolul Descoperirea care spulbera 2.000 de ani de Crestinism. Iisus nu a INVIAT vine cu detalii:

 

Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.

 

Mormantul cuprinde mai multe osuare, pe care arheologii le-au cercetat cu ajutorul unui robotel care a patruns in mormant.

 

Pe capacul unui osuar scrie in limba greaca: Divine Iehova, trezeste-te! Alaturi sunt alte inscriptii si desene specifice primilor crestini.

 

Cavoul se afla foarte aproape de altul, descoperit in anul 1980, care a starnit atunci o mare controversa, pentru ca arheologii afirmau ca acolo au fost ingropata familia lui Iisus, dar aceasta varianta nu este unamim acceptata de istorici si teologi.

 

Noul mormant atribuit lui Iisus a fost gasit in anul 2010, dar abia acum autorii descoperirii, James Tabor si Simcha Jacobovici, au decis sa vorbeasca despre aceste subiect.

 

Acest cavou sustine si ipoteza lansata in 1980, potrivit careia Iisus si familia lui sunt ingropati in aceasta zona.

 

Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.

 

Pe capacul osuarului, alaturi de inscriptia in limba greaca, este desenat un peste care tine ceva in gura, aluzie la povestea lui Iona, imagine folosita de primii crestini ca simbol al credintei lor in invierea lui Mesia.

 

Acest detaliu dovedeste ca in acel cavou au fost ingropati crestini, nu iudei, pentru ca religia acestora interzice desenarea oamenilor sau animalelor.

 

Acestea sunt cele mai vechi dovezi arheologice ale existentei crestinilor, datand din perioada anterioara anului 70 d.Ch., cand Ierusalimul a fost distrus de romani.

 

Alti arheologi contesta insa declaratiile celor doi, sustinand ca este imposibil sa se fi pastrat asemenea dovezi dintr-o perioada atat de veche.

 

Aceste informatii fac parte din cartea intituala Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului.

 

Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.. EVREUL SIMCHA JACOBOVICI ATACA DIN NOU?

 

Credeati ca se potolesc dupa treaba cu Evanghelia lui Barnabas?

 

Iata ce putem citi in articolul Adevaratul mormant al lui ISUS. Mantuitorul n-a mai iesit din el:

O echipă de arheologi americani care explorau un cimitir crestinesc din secolul I au descoperit, pe capacul unui sicriu, o inscriptie care ii face să creadă că Isus se află de fapt acolo. Cel mai mare miracol biblic este in pericol.

 

Cercetatorii americani sustin că au descoperit adevaratul mormant al lui Isus

 

Folosind un braț robotic cu o cameră video la capat, arheologii au descoperit mai multe osuare din secolul I. Pe capacul unuia dintre aceste monumente funerare au descoperit urmatoarea inscriptie in limba greacă: Divine Iehova, trezeste-te, trezeste-te.

 

Iehova este numele dat lui Dumnezeu in Vechiul Testament, iar oamenii de stiință sustin că in acest osuar s-ar putea afla ramășitele personajului biblic Isus. Acesta n-ar fi inviat, după cum se spune in Biblie, ci a putrezit ca orice alt om, scrie Daily Mail.

 

Osuarul se află la 60 de metri de o descoperire din anii '80, cunoscută drept mormantul familiei lui Isus, care a creat un val mondial de indignare la acea vreme.

 

Au aparut atunci tot felul de teorii care mai de care mai indraznete, printre care si cea potrivit careia Isus ar fi fost ingropat alaturi de Maria Magdalena, sotia sa.

 

Teologii neagă insă aceste afirmatii si spun că asa-zisele dovezi ale arheologilor sunt in realitatea simple speculatii.

 

Articolul Descoperirea care spulbera 2.000 de ani de Crestinism. Iisus nu a INVIAT vine cu detalii:

 

Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.

 

Mormantul cuprinde mai multe osuare, pe care arheologii le-au cercetat cu ajutorul unui robotel care a patruns in mormant.

 

Pe capacul unui osuar scrie in limba greaca: Divine Iehova, trezeste-te! Alaturi sunt alte inscriptii si desene specifice primilor crestini.

 

Cavoul se afla foarte aproape de altul, descoperit in anul 1980, care a starnit atunci o mare controversa, pentru ca arheologii afirmau ca acolo au fost ingropata familia lui Iisus, dar aceasta varianta nu este unamim acceptata de istorici si teologi.

 

Noul mormant atribuit lui Iisus a fost gasit in anul 2010, dar abia acum autorii descoperirii, James Tabor si Simcha Jacobovici, au decis sa vorbeasca despre aceste subiect.

 

Acest cavou sustine si ipoteza lansata in 1980, potrivit careia Iisus si familia lui sunt ingropati in aceasta zona.

 

Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.

 

Pe capacul osuarului, alaturi de inscriptia in limba greaca, este desenat un peste care tine ceva in gura, aluzie la povestea lui Iona, imagine folosita de primii crestini ca simbol al credintei lor in invierea lui Mesia.

 

Acest detaliu dovedeste ca in acel cavou au fost ingropati crestini, nu iudei, pentru ca religia acestora interzice desenarea oamenilor sau animalelor.

 

Acestea sunt cele mai vechi dovezi arheologice ale existentei crestinilor, datand din perioada anterioara anului 70 d.Ch., cand Ierusalimul a fost distrus de romani.

 

Alti arheologi contesta insa declaratiile celor doi, sustinand ca este imposibil sa se fi pastrat asemenea dovezi dintr-o perioada atat de veche.

 

Aceste informatii fac parte din cartea intituala Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului.

 

Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.

Alexandru H.06.06.2012 04:22

Vinovati mai sunt evreii astia de toate... :rolleyes:

 

Arheologia moderna e 99% hype pentru ca nu prea iti poti permite sa faci sapaturi elaborate fara fonduri. Iar pe alea nu le obtii daca anunti ca de fapt tu sapi pentru a gasi vase hittite din secolul 14 i.e.n., ci doar daca e posibil sa faci nu stiu ce descoperire misto in care Iisus/sfinxul/templierii etc. sunt implicati. Cam toate stirile pe care le auzi despre nu stiu ce potentiala descoperire in Tara Sfanta sunt un vehicul de marketing, nothing more. Imi amintesc si acum de un documentar de doi lei prin care unul mergea printr-un vechi canal subteran de sub Ierusalim incercand sa ne dovedeasca ca acolo se ascunde chivotul legamantului. Din articolul ala vad ca aia incearca sa-si promoveze cartea si filmul documentar inspirat din carte... Boring!

 

Dar te rog, continua cu obsesiile anti-evreiesti... e asa de usor sa-ti blochezi inteligenta si sa dai vina pe unii pentru toate relele din lume ca ma mir ca nu o fac mai multi.

Virgil06.06.2012 09:09
Vinovati mai sunt evreii astia de toate... :rolleyes:

 

Arheologia moderna e 99% hype pentru ca nu prea iti poti permite sa faci sapaturi elaborate fara fonduri. Iar pe alea nu le obtii daca anunti ca de fapt tu sapi pentru a gasi vase hittite din secolul 14 i.e.n., ci doar daca e posibil sa faci nu stiu ce descoperire misto in care Iisus/sfinxul/templierii etc. sunt implicati. Cam toate stirile pe care le auzi despre nu stiu ce potentiala descoperire in Tara Sfanta sunt un vehicul de marketing, nothing more. Imi amintesc si acum de un documentar de doi lei prin care unul mergea printr-un vechi canal subteran de sub Ierusalim incercand sa ne dovedeasca ca acolo se ascunde chivotul legamantului. Din articolul ala vad ca aia incearca sa-si promoveze cartea si filmul documentar inspirat din carte... Boring!

 

Dar te rog, continua cu obsesiile anti-evreiesti... e asa de usor sa-ti blochezi inteligenta si sa dai vina pe unii pentru toate relele din lume ca ma mir ca nu o fac mai multi.

 

Te inseli. Nu am nicio obsesie anti-evreiasca. Am gasit acest articol pe Google si mi s-a parut ca ar avea rezonanta si n-ar fi lipsit de interes. L-am copiat si l-am lipit pe acest site. Daca te deranjeaza, pot sa inteleg.

 

Alexandru H.06.06.2012 11:11

Ma deranjeaza multe din concluziile tale. In primul rand, considerentul ca descoperirile arheologice si istorice ar trebui sa corespunda ideilor tale preconcepute despre lume. Sapaturile arheologice au cam ajutat Biblia, sa stii... datorita lor stim ca a existat un Ierihon, am identificat orase considerate inventii biblice. Asta nu inseamna ca trebuie sa te astepti sa descoperi o pestera purtand inscriptia: Mormantul lui Lazar, ramas nefolosit dupa ce a fost inviat de catre Iisus. Sunt asteptari nerealiste.

 

In al doilea rand, astfel de stiri sunt senzationaliste. Adevaratii arheologi nu apar in presa cu anunturi de genul ca au descoperit mormantul lui Iisus pentru ca... e pur si simplu nerealist sa crezi asta. Daca punem pret pe mentiunile din Biblie, vedem ca mormantul lui Iisus nu se deosebea cu nimic de miile de morminte sapate in stancile Ierusalimului. Ar fi o minune sa descoperi locul de veci al unei personalitati din vremea aia (un mare preot, un inalt demnitar, un general cunoscut), daramite a unui ins cunoscut doar in cercurile de discipoli si timp de cateva luni prin Ierusalim datorita unor gesturi mai neortodoxe. Nu ai nici macar siguranta existentei unei inscriptii pe mormantul respectiv. Plus ca, si asta e foarte important, noul oras roman construit dupa revolta lui Bar Kochba a fost cladit exact peste zona mormintelor ierusalemite. Piatra de acolo a fost folosita pentru pavaj, nicidecum a fost tinuta la rece pentru ca noi sa o putem descoperi in stare perfecta.

 

Si nu in ultimul rand ultima ta fraza e o aluzie de doi lei. Probabil iti inchipui ca toti oamenii din lumea asta cu niscaiva sange evreiesc sunt parte a unei conspiratii globale.

Azzido06.06.2012 11:16

am citit primele doua randuri: in fiecare saptamana, mancatorii de rahat din presa gasesc cate ceva care "o sa zguduie din temelii crestinismul". Din pacate pt ei "apa trece, pietrele raman". Cat despre evreii sionisti, ca ei orchesteaza toate mizeriile din presa: le doresc sa fie ocupati de palestinieni, apoi sa vada si ei cum e sa traiesti in cusca.

Lays06.06.2012 12:14

bine ca nu sunt crestin, altfel faceam spume. :D

Virgil08.06.2012 07:53
Ma deranjeaza multe din concluziile tale. In primul rand, considerentul ca descoperirile arheologice si istorice ar trebui sa corespunda ideilor tale preconcepute despre lume. Sapaturile arheologice au cam ajutat Biblia,

 

Si nu in ultimul rand ultima ta fraza e o aluzie de doi lei. Probabil iti inchipui ca toti oamenii din lumea asta cu niscaiva sange evreiesc sunt parte a unei conspiratii globale. Etc.

 

Mai baiatule, tragi concluzii pripite sau o faci intentionat? Nu am idei preconcepute despre nimeni, inclusiv despre lume. Am subliniat ca articolul nu-mi apartine. L-am reprodus de pe Google!

Vrei sa-ti vezi de treaba ta?! Sau vrei sa te injur!