Credeati ca se potolesc dupa treaba cu Evanghelia lui Barnabas?
Iata ce putem citi in articolul Adevaratul mormant al lui ISUS. Mantuitorul n-a mai iesit din el:
O echipă de arheologi americani care explorau un cimitir crestinesc din secolul I au descoperit, pe capacul unui sicriu, o inscriptie care ii face să creadă că Isus se află de fapt acolo. Cel mai mare miracol biblic este in pericol.
Cercetatorii americani sustin că au descoperit adevaratul mormant al lui Isus
Folosind un braț robotic cu o cameră video la capat, arheologii au descoperit mai multe osuare din secolul I. Pe capacul unuia dintre aceste monumente funerare au descoperit urmatoarea inscriptie in limba greacă: Divine Iehova, trezeste-te, trezeste-te.
Iehova este numele dat lui Dumnezeu in Vechiul Testament, iar oamenii de stiință sustin că in acest osuar s-ar putea afla ramășitele personajului biblic Isus. Acesta n-ar fi inviat, după cum se spune in Biblie, ci a putrezit ca orice alt om, scrie Daily Mail.
Osuarul se află la 60 de metri de o descoperire din anii '80, cunoscută drept mormantul familiei lui Isus, care a creat un val mondial de indignare la acea vreme.
Au aparut atunci tot felul de teorii care mai de care mai indraznete, printre care si cea potrivit careia Isus ar fi fost ingropat alaturi de Maria Magdalena, sotia sa.
Teologii neagă insă aceste afirmatii si spun că asa-zisele dovezi ale arheologilor sunt in realitatea simple speculatii.
Articolul Descoperirea care spulbera 2.000 de ani de Crestinism. Iisus nu a INVIAT vine cu detalii:
Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.
Mormantul cuprinde mai multe osuare, pe care arheologii le-au cercetat cu ajutorul unui robotel care a patruns in mormant.
Pe capacul unui osuar scrie in limba greaca: Divine Iehova, trezeste-te! Alaturi sunt alte inscriptii si desene specifice primilor crestini.
Cavoul se afla foarte aproape de altul, descoperit in anul 1980, care a starnit atunci o mare controversa, pentru ca arheologii afirmau ca acolo au fost ingropata familia lui Iisus, dar aceasta varianta nu este unamim acceptata de istorici si teologi.
Noul mormant atribuit lui Iisus a fost gasit in anul 2010, dar abia acum autorii descoperirii, James Tabor si Simcha Jacobovici, au decis sa vorbeasca despre aceste subiect.
Acest cavou sustine si ipoteza lansata in 1980, potrivit careia Iisus si familia lui sunt ingropati in aceasta zona.
Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.
Pe capacul osuarului, alaturi de inscriptia in limba greaca, este desenat un peste care tine ceva in gura, aluzie la povestea lui Iona, imagine folosita de primii crestini ca simbol al credintei lor in invierea lui Mesia.
Acest detaliu dovedeste ca in acel cavou au fost ingropati crestini, nu iudei, pentru ca religia acestora interzice desenarea oamenilor sau animalelor.
Acestea sunt cele mai vechi dovezi arheologice ale existentei crestinilor, datand din perioada anterioara anului 70 d.Ch., cand Ierusalimul a fost distrus de romani.
Alti arheologi contesta insa declaratiile celor doi, sustinand ca este imposibil sa se fi pastrat asemenea dovezi dintr-o perioada atat de veche.
Aceste informatii fac parte din cartea intituala Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului.
Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.. EVREUL SIMCHA JACOBOVICI ATACA DIN NOU?
Credeati ca se potolesc dupa treaba cu Evanghelia lui Barnabas?
Iata ce putem citi in articolul Adevaratul mormant al lui ISUS. Mantuitorul n-a mai iesit din el:
O echipă de arheologi americani care explorau un cimitir crestinesc din secolul I au descoperit, pe capacul unui sicriu, o inscriptie care ii face să creadă că Isus se află de fapt acolo. Cel mai mare miracol biblic este in pericol.
Cercetatorii americani sustin că au descoperit adevaratul mormant al lui Isus
Folosind un braț robotic cu o cameră video la capat, arheologii au descoperit mai multe osuare din secolul I. Pe capacul unuia dintre aceste monumente funerare au descoperit urmatoarea inscriptie in limba greacă: Divine Iehova, trezeste-te, trezeste-te.
Iehova este numele dat lui Dumnezeu in Vechiul Testament, iar oamenii de stiință sustin că in acest osuar s-ar putea afla ramășitele personajului biblic Isus. Acesta n-ar fi inviat, după cum se spune in Biblie, ci a putrezit ca orice alt om, scrie Daily Mail.
Osuarul se află la 60 de metri de o descoperire din anii '80, cunoscută drept mormantul familiei lui Isus, care a creat un val mondial de indignare la acea vreme.
Au aparut atunci tot felul de teorii care mai de care mai indraznete, printre care si cea potrivit careia Isus ar fi fost ingropat alaturi de Maria Magdalena, sotia sa.
Teologii neagă insă aceste afirmatii si spun că asa-zisele dovezi ale arheologilor sunt in realitatea simple speculatii.
Articolul Descoperirea care spulbera 2.000 de ani de Crestinism. Iisus nu a INVIAT vine cu detalii:
Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.
Mormantul cuprinde mai multe osuare, pe care arheologii le-au cercetat cu ajutorul unui robotel care a patruns in mormant.
Pe capacul unui osuar scrie in limba greaca: Divine Iehova, trezeste-te! Alaturi sunt alte inscriptii si desene specifice primilor crestini.
Cavoul se afla foarte aproape de altul, descoperit in anul 1980, care a starnit atunci o mare controversa, pentru ca arheologii afirmau ca acolo au fost ingropata familia lui Iisus, dar aceasta varianta nu este unamim acceptata de istorici si teologi.
Noul mormant atribuit lui Iisus a fost gasit in anul 2010, dar abia acum autorii descoperirii, James Tabor si Simcha Jacobovici, au decis sa vorbeasca despre aceste subiect.
Acest cavou sustine si ipoteza lansata in 1980, potrivit careia Iisus si familia lui sunt ingropati in aceasta zona.
Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.
Pe capacul osuarului, alaturi de inscriptia in limba greaca, este desenat un peste care tine ceva in gura, aluzie la povestea lui Iona, imagine folosita de primii crestini ca simbol al credintei lor in invierea lui Mesia.
Acest detaliu dovedeste ca in acel cavou au fost ingropati crestini, nu iudei, pentru ca religia acestora interzice desenarea oamenilor sau animalelor.
Acestea sunt cele mai vechi dovezi arheologice ale existentei crestinilor, datand din perioada anterioara anului 70 d.Ch., cand Ierusalimul a fost distrus de romani.
Alti arheologi contesta insa declaratiile celor doi, sustinand ca este imposibil sa se fi pastrat asemenea dovezi dintr-o perioada atat de veche.
Aceste informatii fac parte din cartea intituala Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului.
Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.
