FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

TSKA - Steaua - 30 Septembrie - discutii

George Stan26.09.2004 02:15

Pe 30 Septembrie, la Sofia, se joaca intrarea in grupele cupei UEFA. Este o sansa mare pentru Steaua insa va fi foarte greu deoarece bulgarii au marcat la Bucuresti iar Steaua a avut evolutii nu tocmai convingatoare in ultimele meciuri.

In asteptarea meciului,va invit la discutii.

Virgil26.09.2004 03:45

Da,echipa a facut un joc mai slab.Incet-încet nu mai recunosc jocul Stelei de dinaintea sosirii lui Zenga.Parca nu mai e atât de sigur.Nici echipa nu mai e aceeasi.Apararea cel putin e complet schimbata

Lipsa lui Radoi din centrul defensivei ne da frisoane.Forta si determinarea sa de luptator,dadeau curaj întregii echipe.Pentru meciul cu bulgarii,cred ca Zenga a vrut sa-i odihneasca pe Cristea,Oprita si Bostina.Desi aceasta ipoteza este sub semnul întrebarii,datorita accidentarilor lui Martin si a lui Falemi,care l-au obligat sa faca schimbari post pe post.Facând o analiza a formei în care se gasesc jucatorii,remarc forma buna a lui Hamutovski,Baciu,Fl.Dumitru(din pasele caruia au plecat cele doua goluri în Regie),Paraschiv(care vine mereu la gol)Neaga(care desi nu a marcat,s-a zbatut foarte mult)In concluzie,mergând si pe mâna lui Zenga care a afirmat ca vom bate si acolo,pot sa ma gândesc ca nu ne vom califica?In nici un caz.Puncte de sprijin sunt suficiente.Asa ca din partea mea,pronostic exact:ne calificam!Sa mai stau apoi sa "disec" faza cu faza si sa spun ca în continuare nu prea o sa mai avem sanse?Pentru ca...si pentru ca...?Doamne fereste!Pâna încep grupele timpul se scurge în favoarea noastra.Si chiar daca în prezent jocul mai schioapata uneori, avem si noi,ca fiecare,sansa noastra.Balonul e rotund !

Alexandru26.09.2004 07:49
Facând o analiza a formei în care se gasesc jucatorii,remarc forma buna a lui Hamutovski, Fl.Dumitru

Dupa ce era sa piarda de unul singur meciul tur cu TSKA ma intreb unde e forma buna a lui Hamutovski?... Deasemenea, in afara de pasele de gol, ma intreb ce-a mai facut Florentin in meciul cu "studentii". A, da! A fost o faza la un corner pentru noi cand Sportul a respins mingea, iar Dumitru plecat la interceptare s-a ferit din calea unui adversar (cam de doua ori cat el), probabil de frica. Viitorul nu prea suna bine, avand in vedere ca bulgarii nu sunt tocmai pispirii...

Virgil26.09.2004 08:21

Nu ma supar când sunt atentionat ca una sau mai multe dintre afirmatiile facute de mine nu sunt chiar reale,sau nu sunt reale deloc.Se mai întâmpla si pot sa confirm sau sa infirm,daca am facut-o sau le-am facut cu buna stiinta sau am gresit.In cazul de fata,când am zis ca Hamutovski e în forma,m-am referit strict la repriza a II-a pe care a jucat-o împotriva Sportului Studentesc.Si lui i se datoreaza o parte din meritul ca n-am mai primit gol.Si nu din noroc ci din atentie,ambitie si reflexe.L-am "citit" ca vrea sa nu mai greseasca.Iar când am afirmat despre Dumitru acelasi lucru am facut-o tocmai pentru cele doua pase de gol.Au fost suficiente pentru a câstiga meciul.O parte din meritul marcarii golurilor a fost al lui.Dealtfel daca ne uitam pe prima pagina a acestui site o sa vedem ca cei doi sunt notati cu aproape cele mai mari note pentru prestatiile din meciul cu Sportul Studentesc.Hamutovski chiar în primii doi.In ce priveste aluzia ta la statura bulgarilor si la faptul ca vom avea un meci foarte greu,sunt de acord.Cu toate acestea sper sa ne calificam,chiar fara victorie la Sofia,dar marcând cel putin un gol.Sa avem încredere în jucatorii nostri,care nu joaca de ieri de azi meciuri internationale,meciuri de "mare risc".

sorin_77726.09.2004 09:55

Sunt intru-totul de acord cu tine Virgil... La Hamu sa vazut o ambitie de a reveni ca titular si nu din prisma accidentarii lui Tudor ci din interventii avute pe parcursul celei de-a doua reprize (vezi sutul lui Oae).Cat despre Florentin Dumitru: se vede ca incepe sa redevina ceea ce a fost. Pe langa centrarile din care s-au inscris golurile cu Sportul a fost si centrarea din meciul cu Farul cand Lovin a inscris. Pot spune ca si el este in revenire...

Oricum cu bulgarii se va juca altfel... Ideea este sa nu luam gol si sa reusim noi unul pe contraatac. Vad un cuplu de atac Neaga-Cristea cu un Cristea mai avansat si Neaga la sustinere... Ar fi bine si un Paraschiv langa D.Munteanu. Dica si Fl. Dumitru nu mai au nevoie de pozitionare in teren.Un Lovin la inchidere si un cuplu de fundasi centrali Baciu-Ghionea. Ogararu si P.Marin fundasi laterali. Aici o mica observatie: As merge pe Nesu in locul lui P.Marin. Da un plus de viteza de care avem mare nevoie acolo pentru contraatac.... In poarta nu poate fi altul decat Hamu. Se speram ca Tudor va reveni pana atunci pentru ca daca si Hamu se accidenteaza atunci chiar ca o sa ii plangem si unii si altii pe amandoi

Eu zic nu numai ca ne calificam dar si batem..

john_z26.09.2004 10:40
Pe 30 Septembrie' date=' la Sofia, se joaca intrarea in grupele cupei UEFA. Este o sansa mare pentru Steaua insa va fi foarte greu deoarece bulgarii au marcat la Bucuresti iar Steaua a avut evolutii nu tocmai convingatoare in ultimele meciuri.

In asteptarea meciului,va invit la discutii.[/quote']

Vreau sa spun ca abia astept sa vad meciul cu bulgarii. Ar fi ceva extraordinar sa jucam in grupele cupei UEFA. Steaua se concentreaza mai bine in meciurile din deplasare.

Este o competitie care in opinia mea va creste foarte mult din punct de vedere valoric. Este o sansa pe care Steaua o are si jucatorii trebuie sa fie constienti de acest lucru. Se pare ca UEFA a intins o mana cluburilor sarace din sud-estul Europei si trebuie sa profitam de aceasta sansa.

Sa nu uitam ca fiind o competitie in format nou, ea va atrage atentia marilor cluburi din Europa, iar cota jucatorilor va creste foarte mult bineinteles daca si acestia isi vor demonstra valoarea.

SPER CA JUCATORII SA INTAELEAGA CA E UN PAS FOARTE IMPORTANT PENTRU Steaua si CHIAR PENTRU FOTBALUL ROMANESC. SA JUCAM PENTRU Romania.

FORZA Steaua FORZA Steaua!!!!!

bebeto27.09.2004 13:58

eu nu tin minte ca vreo echipa bulgareasca sa fi eliminat vreodata pe Steaua(sper ca nu ma insel).sunt sigur ca nu o sa se intimple nici joi(chiar si fara Neaga...cam nasol).cu alte cuvinte..TSKA NOT A CHANCE

!!Steaua IS THE STAR...ALWAYS AND FOREVER!!!!!FORZA BAIETI...,,pe ei,pe ei,pe ei pe mama lor"!!!!prietenii stiu de ce! :wink:

Toshiro28.09.2004 10:35

Cu multi ani in urma, Botev Plovdiv i-a eliminat pe Steaua...Mai bine nu-mi aduceati aminte!

 

Imi pare rau sa o spun, dar cred ca nu ne vom califica. Motive?

1. Daca, Doamne fereste, i se intampla ceva lui Vasea, in poarta o sa intre un debutant de 19 ani. Singur impotriva a zeci de mii de bulgari! (galeria lor e cea mai tare din Bulgaria)

2. Apararea noastra e o improvizatie, mai ales in zona centrala, unde Baciu si Ghionea abia s-au cunoscut. Ce sa mai zic de aripa stanga, unde P.Marin e varza...

3. Mijlocul, desi ar trebui sa fie baza, nu prea creeaza faze, lasand totul la inspiratia de moment a jucatorului...

4. Sunt sanse mici sa joace Neaga.

 

Da, Doamne, sa se mobilizeze baietii si sa ma contrazica!

Virgil28.09.2004 11:58

Toshiro a scris :

Daca Doamne fereste,i se întâmpla ceva lui Vasea,în poarta o sa intre un debutant de 19 ani....

Textul de mai sus este invocat ca unul din motivele pentru care Toshiro nu crede ca o sa ne calificam.Din fericire,acest "motiv" este conditionat de accidentarea lui Hamutovski.Eu stiu ca cel putin la Steaua,el nu a mai fost într-o astfel de situatie si sper sa nu faca tocmai acum vreo boroboata.Apararea,e adevarat,este un fel de "calcâiul lui Achile",dar mijlocul zic eu ca "tine la tavaleala".Ajungând la înaintare si eu cred ca fara Neaga o sa avem viata grea.Dar cum calatorului îi sta bine cu drumul(apropo de drumul la Sofia),tot asa si fanilor le sta bine cu speranta.Nu fac profetii,nu spun ca vom câstiga,dar un meci nul sau o înfrângere la un gol diferenta sper sa obtinem.

bebeto28.09.2004 12:23

 

Imi pare rau sa o spun, dar cred ca nu ne vom califica. esti prea pesimist.nu uita ca nici bulgarii nu stau prea bine la capitolul aparare.au intradevar 2-3 jucatori periculosi la mijloc si in fata,dar eu zic ca ai nostri se mobilizeaza destul de bine la meciurile importante(ex:meciul cu Dinamo).nu stiu de ce exact,dar eu simt ca va fii seara noastra pe 30.

bebeto28.09.2004 12:24

[quote="Toshiro" esti prea pesimist.nu uita ca nici bulgarii nu stau prea bine la capitolul aparare.au intradevar 2-3 jucatori periculosi la mijloc si in fata,dar eu zic ca ai nostri se mobilizeaza destul de bine la meciurile importante(ex:meciul cu Dinamo).nu stiu de ce exact,dar eu simt ca va fii seara noastra pe 30.

horse3728.09.2004 14:32

cam greu cu echipa pe care Zenga are sa fie fortat sa o alcatuiasca. dar sa nu diperam. pan la urma sant si ei dai nostri adica balcanici si meciul este de care pe care. valorile fiind sensibil egale.

 

ps. ca unul care m-am operat de menisc din cauza fotbalului (mi-am dilit meniscul in fosta sala Steaua) nu-mi place ce are neaga sau Radoi. cu parere de rau, fara sa fiu un specialist, va spun, ca baietii astia tot la cutit ajung mai devreme sau mai tarziu.

sorin_77728.09.2004 19:53

o oarecare teama avem cu toti... Insa e normal... I-am vazut pe bulgari aici si ne-au aratat ca au ceva valori de la mijloc in sus, insa axul central al apararii lor e foarte slab (aici e o paine de mancat - pacat ca e foarte posibil sa nu fie Neaga).... O sa avem 2-0 la un momentdat si asta chiar in prima repriza (Cristea dubla)... Dar am si o mare presimtire ca vom termina cu emotii totusi...

horse3729.09.2004 05:56

SE PARE CA NEAGA ARE SA JOACE. ESTE REFACUT 90%. E MARE NEVOIE DE EL.

Virgil29.09.2004 18:12
SE PARE CA Neaga ARE SA JOACE. ESTE REFACUT 90%. E MARE NEVOIE DE EL.

 

Da horse37,asa este,avem mare nevoie de el.De mult nu ne-am mai bazat pe un jucator,atât cât ne bazam pe Neaga pentru acest meci.Poate fi jucatorul care va trage întreaga echipa dupa el.Eu nu mai am nici un dubiu.90% refacut înseamna bun de joc. :D

john_z29.09.2004 22:44

FORZA Steaua!!! Steaua are astazi extraordinara sansa de a reveni in prim-planul fotbalului european.

Sper ca urmatoarea tema ce va fi discutata pe acest forum sa aiba urmatorul titlu: "Dupa un meci greu in care jucatorii nostri au avut de infruntat un adversar destul de puternic si un public incendiar, au reusit sa acceada in grupele cupei UEFA"

Nu pot incheia decat printr-un binecunoscut indemn FORZA Steaua!!!!!!!!!!

crin3l30.09.2004 10:07

sa speram ca in acesta seara vom trai o mre bucrie si vomintra in grupele cu[ei U.E.F.A.

Dar pt aceasta Steaua ar trebui sa demonstreze ca marita sa fie si sa nu se baricadeze in aparare din primul minut.

Oricum Steaua este cea mai atre si HAI Steaua!

DENTON30.09.2004 11:54

Eu sunt mai rezervat in ce priveste cit de mare ar fi performanta de a intra in grupe. Pai cind era pe tururi, nu am mai ajuns in turul 3?

Dar daca ma gindesc la ce echipa, ce antrenor si mai ales ce patron avem, ar fi senzational.

George Stan01.10.2004 01:25

ESTEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!

Subiect blocat, discutiile se muta la http://www.fcsteaua.ro/forum/viewtopic.php?t=315

 

ALE ALE ALE ALE